Чинник ергодизайну в розробленні комплексів безпілотних повітряних суден
DOI:
https://doi.org/10.18372/2306-1472.81.14595Ключові слова:
аналізування, ергодизайн, ергодизайнерські вимоги, ергономіка, комплекс безпілотного повітряного судна, показники оцінювання, проектуванняАнотація
Мета: у статті розглянуто питання ергодизайну комплексів безпілотних повітряних суден (КБПС), пов’язані з їхнім аналізуванням, проектуванням й оцінюванням, основні ергодизайнерські характеристики КБПС з позицій ергодизайнерського забезпечення проектування й експлуатації. Методи: аналітичний, порівняльний. Результат: проектування КБПС – це технічно-процесуальний комплекс, що має людиноцентричну спрямованість і зв'язки, структура яких містить власне проект предметної системи та опис процедур взаємодії з нею. Головний зміст і особливість процесу ергодизайну системного об’єкту – це проектування не тільки предметного, але й процесуального складу системи. Основні принципи проектування КБПС – антропоцентриська орієнтованість проектних вирішень їх елементів на основі системного аналізу діяльності операторів та організація предметного простору складових КБПС з позиції функційного комфорту. Обговорення: процеси аналізування, оцінювання, вироблення та прийняття рішень базуються не тільки на кількісних характеристиках, але й на чинниках, що не завжди мають кількісні виміри (психологічні, естетичні тощо). У певних ситуаціях на першому етапі ергодизайнерського проектування КБПС – оцінюванні, – у разі неможливості використання строгих математичних методів (алгоритмів, формул) треба покладатися на судження фахівців-експертів за умови, що ці судження отримані за допомогою спеціально розроблених і формалізованих процедур. Подальші етапи ергодизайну КБПС буде розглянуто у наступних статтях.
Посилання
Budushcheye za dronami: novinki mezhdunarodnogo aviasalona Singapore Airshow-2018. Available at: https://kfund-media.com/majbutnye-za-dronamy-novynky-mizhnarodnogo-aviasalonu-singapore-airshow-2018/. (in Russian).
Pod kontrolem: kak ukrainskaya komanda sozdala sistemu upravleniya bespilotnikami. Available at: https://kfund-media.com/pid-kontrolem-yak-ukrayinska-komanda-stvoryla-systemu-upravlinnya-bezpilotnykamy/. (in Russian).
Hrebenikov A.H., Mialitsa A.K., Parfeniuk V.V. and others (2008). General types and characteristics of unmanned aerial vehicles: a reference book/ - Kh.: National Aerospace University "KhAI", - 377 p.
Svirko V.O., Boichuk O.V., Holoborodko V.M., Rubtsov A.L (2011). Ergodesign fundamentals. - Kyiv: NAU, - 300 p.
Svirko V.O., Boichuk O.V., Holoborodko V.M., Rubtsov A.L. (2014). Design activity: current state and trends. - Kyiv: UkrNDI DE NAU, - 171 p.
Matiichyk M.P., Suvorova N.O. (2015). Ground support equipment for performing aviation works - Kyiv, NAU-print, - 112 p.
Matiichyk M.P., Prusov D.E., Mykhatskyi O.Y. (2017). Comparative Analysis of Avionics Samples and Components due to Developing a Methodology of the UAV Integrated Avionics Synthesis. Proceedings of the National Aviation University. - № 1 (70), - pp.73-87. https://doi.org/10.18372/2306-1472.70.11425
Ergonomics: principles and recommendations. Methodological guideline. - M.: VNIITE, 1983.
Bashlykov A.A. (1986). Designing decision-making systems in the power industry. - M.: Energoatomizdat. - 120 p.
Pankova L.A., Petrovskyi A.M., Schneiderman M.V. (1984). Organization of the expertise and analysis of expert information. - M.: Nauka, - 120р.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).