ВИКОРИСТАННЯ СУЧАСНИХ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ КАМУФЛЮВАННЯ ВІЙСЬКОВОЇ ТЕХНІКИ ТА ОСОБОВОГО СКЛАДУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2415-8151.2023.29-30.17Ключові слова:
маскувальні матеріали, колір, текстиль, техніка, спецодягАнотація
У статті надано аналіз сучасних матеріалів для комплексного захисту особового складу, військової техніки та об’єктів від атак противника. Мета роботи – аналіз використання сучасних матеріалів під час розроблення й упровадження засобів маскування військової техніки та особистого спорядження. Методологія статті полягає у зборі та аналізі існуючих матеріалів, які існують для маскування, класифікації технічних засобів, моделюваннї маскувальних засобів для об’єктів військової техніки та спецодягу. Результатами роботи статті є розкриття сутності та змісту комплексного використання матеріалів промислового виробництва, що призначені для влаштування маскування людей і об’єктів від виявлення різними засобами. Результати дослідження можуть бути корисними для фахівців у галузі військової науки, розробників та виробників військового обладнання, а також для військових стратегів та планувальників операцій. Практична значимість матеріалу статті полягає у тому, що вона розкриває основні принципи застосування матеріалів промислового виробництва в заходах маскування. У цьому аналізі досліджується низка інноваційних матеріалів, включаючи адаптивний текстиль, покриття, що відбивають інфрачервоне випромінювання, і рішення на основі нанотехнологій, а також їх застосування в дизайні камуфляжу для військової техніки, такої як танки, літаки та машини піхоти. Дана стаття розглядає використання сучасних матеріалів для камуфляжу військової техніки та особового складу. Досліджено актуальні технології та матеріали, які використовуються з метою підвищення ефективності приховування військового обладнання та особового складу на полі бою. Розглянуто не лише традиційні камуфляжні засоби, а й інноваційні матеріали, такі як термочутливі полімери, нанотехнології та ін., що дають змогу ефективно маскувати військову техніку в різних умовах. Висвітлено переваги та недоліки використання таких матеріалів, а також їхні можливі перспективи в аспекті вдосконалення засобів приховування на бойовому полі. Наукова новизна статті полягає у дослідженні інтеграції цих матеріалів в особисте спорядження, таке як уніформа, бронежилети та аксесуари, що підвищує ефективність окремих солдатів на полі бою; у її комплексному підході до проєктування маскувальних речей, рекомендаціях щодо підбору матеріалів, які відповідають практичним потребам військових. Представлено моделі з матеріалів, які сприяють маскуванню військової техніки, а також самих військових. Досліджено види матеріалів для маскування та можливість їх практичного використання, останні досягнення в матеріалознавстві та їхній вплив на військовий камуфляж.
Посилання
Атаманюк В.В. Технологія конструкційних матеріалів. Вінниця : Вінниця, 2003. 371 с.
Батраченко Н.В., Головінов В.П., Каменєва Н.М. Технологія виготовлення жіночого одягу : підручник. Київ : Вікторія, 2000. 512с.
Бейлін М.В. Буття людини в координатах «людина – військова техніка». Тhesis. 2009. URL: http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/11775.
Борецька Є.Я., Борецький М.М., Пухальська А.П. Моделі одягу : навчальний посібник. Львів : Світ, 2000. 344 с.
Василенко В., Зємцова П., Матющенко Н. Використання сучасних текстильних матеріалів у дизайні інтер’єру, сучасного освітнього простору. Теорія і практика дизайну. Архітектура та будівництво. 2023 С. 148–156.
Власенко А.М. Матеріалознавство для студентів теплоенергетичних спеціальностей : навчальний посібник. Вінниця : ВДТУ, 2002. 101 с.
Галик І.С., Семак Б.Д. Текстильні матеріали та вироби: тлумачний словник. Львів : Львівська комерційна академія, 2010. 224 с.
Дмитренко Л.І. Безпечний одяг – хороший настрій. Безпека життєдіяльності. 2016. № 6. С. 36–38.
Жуков Б. Полярний камуфляж. Навколо світу. 2010. № 1(2832). С. 99–105.
Товарознавство текстильних, швейних, трикотажних товарів / Д.І. Козьмич та ін. Київ : Вища школа, 1992. 408 с.
Кшнякін С.Є. Адаптивний камуфляж. Тhesis. 2015. URL: http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/43579.
Лазур К.Р. Швейне матеріалознавство : підручник. Львів : Світ, 2004. 240 с.
Степура А.О. Конструювання швейних виробів : підручник. Київ : Вікторія, 2008. 320 с.
Матеріалознавство і технологія конструкційних матеріалів : навчальний посібник. Київ : Либідь, 2002. 328 с.
Кустова О.Г., Бондар К.І. Обладнання для волого-теплового оброблення швейних виробів : довідник. Хмельницький : ХНУ, 2010. 38 с.
Пахолюк А.П. Основи матеріалознавства і конструкційні матеріали : підручник. Львів : Світ, 2005. 172 с.
Попович В.В. Технологія конструкційних матеріалів і матеріалознавство : підручник. Львів : Світ, 2006. 624 с.
Сучасні товарознавчі терміни : тлумачний словник / Г.Ф. Пугачевський та ін. Київ : КНТЕУ, 2008. 6 с.
Пугачевський Г.Ф., Семак Б.Д. Товарознавство непродовольчих товарів. Частина І. Текстильне товарознавство : підручник. Київ : Укоопосвіта, 1999. 596 с.
Радневич В.О. Моделювання одягу : підручник. Київ : Вікторія, 2000. 352 с.
Яценко Ю.М. Словник-довідник текстильних матеріалів : навчальний посібник. Київ : КНТЕУ, 2007. 240 с.