РОЛЬ ОСВІТЛЕННЯ У ЛАНДШАФТНОМУ ДИЗАЙНІ. СВІТЛОДИЗАЙН. ЗОВНІШНЄ ОСВІТЛЕННЯ

Автор(и)

  • Марія Юріївна Бухтіярова Навчально-науковий центр «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка https://orcid.org/0000-0003-3646-7676
  • Лілія Романівна Гнатюк Національний авіаційний університет https://orcid.org/0000-0001-5853-9429

DOI:

https://doi.org/10.32782/2415-8151.2022.26.29

Ключові слова:

види освітлювальних приладів; декоративне освітлення; дитячий майданчик; ландшафтне освітлення; ландшафтний дизайн; об’єкти освітлення; освітлення урбанізованого середовища; парк; присадибна ділянка; світлодизайн; спортивний майданчик; функціональне освітлення

Анотація

Мета: Дослідження полягає у визначенні ролі освітлення у ландшафтному дизайні міст та окремих присадибних ділянок. Велике значення має місце встановлення світлових приладів, кліматичні умови середовища, групи рослин, декоративне покриття, архітектурні форми та ландшафт ділянки. Методологія: У статті використано пізнавальний, оцінювальний та діагностичний методи аналізу. Результати: Проаналізовано та оцінено вплив світлодизайну на сприйняття ландшафтних об’єктів міського та присадибного розташування. Досліджено процес реалізації балансу між життєдіяльністю людини, інших живих істот, рослин та природою в цілому в проектуванні нічного освітлення міських парків шляхом з’ясування впливу нічного штучного світла на екосистему міських парків. А також розглянуто вплив окремих змін, спричинених штучним освітленням, на функціонування всієї екосистеми, проаналізовано його переваги та недоліки, зазначено як зменшити негативний вплив та як краще використовувати позитивний ефект штучного світла. Зосереджено увагу на розширенні застосування штучного освітлення при облаштуванні таких об’єктів урбанізованого середовища як парки, дитячі та спортивні майданчики, ландшафтні композиції, тощо. Встановлено, що світлодизайн являє собою комплексний підхід з економічної, архітектурної, естетичної, декоративної та інженерної точок зору. Виявлено потребу оволодіння мистецтвом освітлення для подальшого ергономічного проектування місць громадського та індивідуального відпочинку. Наукова новизна: Роль освітлення в ландшафтному дизайні середовища є невичерпною. Адже світлодизайн являє собою не лише естетичний та декоративний аспекти, а й функціональний. Завдяки комплексному підходу щодо формування освітлення ландшафтних об’єктів підвищується безпека архітектурних споруд різного призначення в темну пору доби, а також рівень емоційного та естетичного задоволення мешканців; створюється єдиний художній образ, що дозволяє сформувати цілісну картину сприйняття тої чи іншої композиції. Практична значущість: Виявлені закономірності та здобуті знання можуть бути застосовані в практиці ландшафтного дизайну при облаштуванні чи вдосконаленні як урбанізованих об’єктів середовища, так і окремих присадибних ділянок.

Біографія автора

Лілія Романівна Гнатюк, Національний авіаційний університет

Кандидат архітектури, доцент, доцент кафедри дизайну інтер’єру

Посилання

Еденсор, Т. (2015). Похмуре місто: переосмислення співвідношення між світлом і темрявою, Urban Studies 52 (3). 422–438

Huang L, Wang X, Chen B. Вплив штучного освітлення вночі на фотосинтез і ріст двох типових міських видів бур’янів. J Anhui Agric Univ. (2021)

Kyba CCM, Ruhtz T, Fischer J, Hoelker F. Хмарне покриття діє як підсилювач екологічного світлового забруднення міських екосистем. PLoS ОДИН. (2011)

Kostrakiewicz-Gieralt K, Gmyrek K, Pliszko A. Вплив відстані від шляху на абіотичні умови та судинні види рослин у підліску міських лісів і парків. Int J Environ Res Public Health. (2022)

Wang K, Dai F, Yin L. Вимірювання світлового середовища, моделювання та аналіз затінених зелених насаджень під міськими віадуками. J Китайський міський ліс.

Ван С. Структура та функціонування харчової мережі: теоретичні досягнення та перспективи. Biodiv Sci. (2020)

Zhang X. Zhan Q. Дослідження екологічної функціональної регіоналізації освітлення та системи оцінки для планування міського зеленого освітлення—дослідження системи планування та оцінки зеленого освітлення в азіатському олімпійському селі Гуанчжоу. China Illum Eng J. (2008)

https://dspace.nau.edu.ua

http://jak-zrobyty.pp.ua

https://www.frontiersin.org

https://xn--80ai1b.top

http://jak-zrobyty.pp.ua

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-12-28

Номер

Розділ

САДОВО-ПАРКОВЕ ГОСПОДАРСТВО