Дизайн-складова в системі підготовки програмістів

Автор(и)

  • Олена Анатоліївна Глібко Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»
  • Марія Олександрівна Максимова Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»

DOI:

https://doi.org/10.18372/2415-8151.16.14328

Ключові слова:

Інформаційні технології, Художня композиція, Композиційні властивості, Засоби композиції, Векторні зображення, Растрові зображення, Тематичні завдання

Анотація

В роботі проведено стислий аналіз ситуації, що склалася в області створення програмної продукції, що має графічну візуальну складову. Запропоновано і обґрунтовано необхідність введення в систему підготовки фахівців в області інформаційних технологій (ІТ) дисципліни, спрямованої на знайомство з основами художнього проектування.

Це дає можливість студентам набути початкових знань в області теорії композиції та сформувати вміння і навички для побудови гармонійних композиційних рішень при розробці віртуальної продукції, що містить графічну складову або повністю базується на ній. У подальшому набуті знання, вміння і навички отримують розвиток при вивченні таких дисциплін, як «Комп'ютерна графіка та WEB-дизайн», «WEB-технології», «Створення спеціальних ефектів в тривимірній графіці», «Геометричне моделювання», «Графіка в мобільних пристроях» та ін. Вивчення запропонованої дисципліни дозволяє уникнути грубих, з точки зору художнього сприйняття, помилок при проектуванні Інтернет ресурсів, розробці інтерфейсів програмних додатків, моделей і сцен для комп'ютерних ігор, а також їх програмної реалізації.

Запропоновано тримодульна система побудови ознайомчої дисципліни «Основи композиції у віртуальному середовищі», що включає блок теоретичного матеріалу у вигляді лекційного курсу, лабораторний практикум у векторному просторі та комплект самостійно виконаних робіт в рамках запропонованої тематики.

Розглянуто наповнення кожного модуля і наведено приклади студентських робіт, виконаних відповідно до поставлених завдань. Наведено фрагменти завдань з наступних дисциплін, які потребують умінь і навичок роботи з зображеннями, моделями і сценами.

При такій підготовці випускники мають ряд переваг в порівнянні з іншими IT фахівцями при працевлаштуванні, оскільки здатні до розробки досить гармонійного візуального ряду і орієнтовані на командну співпрацю з професійними дизайнерами.

Біографії авторів

Олена Анатоліївна Глібко, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»

кандидат технічних наук, доцент

Марія Олександрівна Максимова, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»

кандидат технічних наук, доцент

Посилання

Погрібний М.А. Максимова М.О. Глібко О.А. Впровадження сучасних комп’ютерних технологій в навчальний процес шляхом відкриття нових спеціальностей // Геометрическое моделирование и компьютерные технологии: теория, практика, образование: Материалы VI международной научно-практической конференции, посвященной 125‒летию Национального технического университета «Харьковский политехнический институт». Харьков: ХГУПТ, 2009.С.279‒284.

Глібко О.А., Кириченко О.О. Куряков А.Е. Мальцев Б.О. Промо-сайт як ефективний засіб залучення абітурієнтів // Матеріали VІ-ї Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Прикладна геометрія, дизайн, об’єкти інтелектуальної власності та інноваційна діяльність студентів та молодих вчених». К.:ДІЯ, 2017. Випуск 6. С.287–290.

Глібко О.А., Горбатенко Д.В., Максимова М.О. Створення візуального іміджу спеціальності в межах підготовки та проведення абітурієнтської приймальної кампанії // Матеріали ІІ-ї Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Прикладна геометрія, дизайн, об’єкти інтелектуальної власності та інноваційна діяльність студентів та молодих вчених». К.:ДІЯ, 2013. Випуск 5. С.106–108.

Глібко О.А., Максимова М.О. Дизайн-аспекти підготовки фахівців у галузі програмування // Теорія та практика дизайну: Збірник наукових праць. Київ.:«Комп’ютерпрес», 2012. Вип.1. С.15‒19.

Глібко О.А., Максимова М.О. Деякі аспекти формування естетичної складової в системі підготовки фахівців програмного спрямування // Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я: тези доповідей ХXІV міжнародної науково-практичної конференції MicroCAD-2016. Харків: НТУ «ХПІ», 2016. – С.316

Яцюк О. Основы графического дизайна на базе компьютерных технологий. СПб.:БХВ-Петербург, 2004. – 240с.

Рожкова Н. Г., Данилов П. П., Шитов В. Н. Графический дизайн и реклама на компьютере. Краткое руководство. М.:Вильямс, 2006. – 238 с.

Глібко О. А., Корнейчук А.В. Розробка та анімація тривимірної моделі персонажа для комп’ютерної гри // Теорія та практика дизайну: Збірник наукових праць / Технічна естетика. К.: «Компрінт». 2016. Вип. 10. С. 70–77.

##submission.downloads##

Опубліковано

2019-12-18

Номер

Розділ

Статті