ТРАНСФОРМАЦІЯ ІНДИВІДУАЛЬНОСТІ В КОНТЕКСТІ СУЧАСНИХ КОМУНІКАТИВНИХ ПРОЦЕСІВ

Автор(и)

  • Людмила Конотоп Київський національний університет імені Тараса Шевченка https://orcid.org/0009-0005-5664-0458
  • Артур Ішханішвілі Київський національний університет імені Тараса Шевченка

DOI:

https://doi.org/10.18372/2412-2157.40.19271

Ключові слова:

індивідуальність, комунікація, мережеве суспільство, трансформація, соціальні інституції, ідентифікація, глобалізація

Анотація

У статті аналізуються процеси індивідуалізації у взаємопов’язаності з сучасними комунікативними процесами. Доведено, що мережеве суспільство, побудоване за принципами гіпертексту та інтертекстуальності, занурює людину в нові форми соціальності, внаслідок чого створюються передумови для трансформації індивідуальності. Метою статті є розкриття трансформації індивідуальності як наслідку соціальної мобільності завдяки локалізації та глобалізації економіки, становлення транснаціональної фрагментарної та відкритої культури, реформування політичних інституцій, структурних змін простору та часу. Показано, що в результаті структурних змін соціального простору під впливом Інтернет-середовища провідною рисою стає розмивання соціального простору на основі глобалізації та фрагментації одночасно, що проявляються в здатності Інтернету стискати простір і долати великі відстані за лічені секунди, у переведенні соціальних інституцій у гіперпростір та формуванні віртуального товариства. Виявлено, що специфіка нової онтології полягає у можливості одночасної взаємодії невизначеної множини людей, які перебувають у географічно віддалених місцях; у фізичній нерепрезентативності суб'єктів комунікації; емоційного збіднення; відсутності невербальних засобів взаємодії; анонімності спілкування; збільшенні психологічного комфорту та захищеності у процесі спілкування; часткову або повну відсутність регламентації поведінки; можливості самостійної зміни та формування соціальної ролі та статусу; різноманітність засобів спілкування; добровільності та бажаності комунікації; відсутність чіткої прив'язки до певної соціальної групи, спільності; можливості припинення комунікації в однобічному порядку; допустимість девіантної поведінки без соціальних наслідків для індивіда.

Посилання

Castells M. Informationalism, networks, and the network society: a theoretical blueprint. The network society: a cross-cultural perspective; edited by M. Castells. Cheltenham; Northampton, MA Elgar, cop. 2004. 1999. 640 с.

Mokyr J. The lever of riches: technological creativity and economic progress. Oxford: Oxford University Press, 1990.

Webster F. Theories of the Information Society. Second Edition. L.: Routledge, 2002.

Шоріна Т. Г. Ідеї «Нового Просвітництва» як соціально-філософська альтернатива осмисленні проблем глобальної безпеки. Вісник Національного авіаційного університету. Серія: Філософія. Культурологія. № 2 (30). 2019. С. 100-105

Downloads

Опубліковано

2025-01-08