ЗВ'ЯЗОК ВИПАДКОВОГО ТА НЕВИПАДКОВОГО В МУЛЬТИВЕРСУМІ УЯВНИХ РЕАЛЬНОСТЕЙ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2412-2157.29.13888Ключові слова:
випадкове, невипадкове, імовірне, необхідне, мультиверсум, уявні реальностіАнотація
У статті обговорюється явище «невипадкового», яке, більш за все, стає домінуючим у певному конспірологічному сенсі цього слова. Звідси, його необхідно було розглянути у науковій площині і поставити наступну мету, а саме – визначити принцип взаємозв'язку випадкового і невипадкового в мультиверсумі уявних реальностей. Мета обумовлює головне завдання: концептуалізувати «випадкове» і «невипадкове» у шкалах типології фундаментальної та соціальної взаємодій. Результати дослідження. Автор показує, що поняття «випадкове» і «невипадкове» мають довгу історію з точки зору семантичного та герменевтичного підходів. Вони є похідними від філософських категорій «необхідність» і «випадковість». Категорії «необхідність» і «випадковість» є універсальними, вони репрезентують різні характеристики причинно-наслідкових зв’язків. Тобто, їх потрібно було розглянути і в онтологічному, і в епістемологічному, і в феноменологічному контекстах. «Необхідність» і «випадковість» показані як філософські категорії, що відображають різні типи зв’язків об’єктів і явищ. Тому розуміння категорії «необхідності» передбачає наявність фундаментальних знань про природу буття. Онтологічний, епістемологічний, та феноменологічний підходи дозволили виявити глибинні рівні взаємодії між природними і соціальними процесами. Обговорення. Ж. Бодріяр попереджає, що наука і техніка зіштовхують людину з нереальним світом поза істиною. М. Кастельс називає його новим комунікативним простором – Інтернет-галактикою. Н. Кетрін Хейлз вказує на процеси кодування та конструювання постлюдського. Висновки. При описі випадковості автор застосував ймовірнісний, стохастичний принцип. Імовірність визначається як структур-медіатор (посередник, що вказує на практичну сферу перетину випадкових та невипадкових подій), який забезпечує умовний баланс між їхніми проявами. Отже, невипадкове визначається як те, що є відмінним від випадкового, як неминуча подія. Воно залежить від волі людини (або людей) а також може залежати від волі деяких сил вищого порядку. Останні виробляють механізми, що забезпечують розвиток суспільного життя і цілого Всесвіту. Випадкове – протилежне невипадковому, воно не залежить від чиєїсь волі.Посилання
Бауман З. Текучая современность / З. Бауман ; пер. с англ. ; под ред. Ю. В. Асочакова. – СПб. : Питер, 2008. – 240 с.
Беркли Дж. Сочинения / сост., общ. ред. и вступ. ст. И. С. Нарского. – М. : Мысль, 1978. – 556 с.
Бодрийяр Ж. Прозрачность зла / Ж. Бодрийяр. – М. : Добросвет, 2000. – 258 с.
Гегель Г. В. Ф. Энциклопедия философских наук / Г. В. Ф. Гегель. – М. : Мысль, 1975. – Т. 1 : Наука логики. – 452 с.
Ивин А. А. Словарь по логике / А. А. Ивин, А. Л. Никифоров. – М. : ВЛАДОС, 1997. – 384 с.
Кант И. Критика чистого разума / И. Кант. – Симферополь : Реноме, 2003. – 464 с.
Кант И. Сочинения : в 6 т. / под общ. ред. В. Ф. Асмуса, А. В. Гулыги, Т. И. Ойзермана. – М. : Мысль. 1963. – Т. 1. – 543 с.
Проективный философский словарь. Новые термины и понятия / под ред. Г. Л. Тульчинского, М. Н. Эпштейна. – СПб. : Алетейя, 2003. – 512 с.
Рассел Б. Исследование значения истины / Б. Рассел ; пер. с англ. Е. Е. Ледникова, А. Л. Никифорова. – М. : ИдеяПресс ; Дом интеллект. кн., 1999. – 400 с.
Толковый словарь русского языка : в 4 т. / под ред. Д. Н. Ушакова. – М. : Гос. изд-во иностр. и нац. слов, 1938. – Т. 2. – 1040 с.
Андрущенко И. В. Философский словарь / И. В. Андрущенко, О. А. Вусатюк, С. В. Линецкий, А. В. Шуба. – Киев : А.С.К., 2006. – 1056 с.
Хейлз К. Як ми стали постлюдством: віртуальні тіла в кібернетиці, літературі та інформатиці / К. Хейлз. – 2-ге вид. виправл. ; пер. з англ. – Київ : Ніка-Центр, 2013. – 426 с.
Хокинг С. Высший замысел / С. Хокинг, Л. Млодинов ; пер с англ. М. Кононова ; под ред. Г. Бурбы. – СПб. : Амфор, 2012. – 208 с.
Castells M. The Internet Galaxy. Reflections on the Internet, Business and Society Clarendon Lectures in Management Studies) / M. Castells. – 1 edition. – Oxford : UP, 2003 – 304 р.