ЗВ'ЯЗОК ВИПАДКОВОГО ТА НЕВИПАДКОВОГО В МУЛЬТИВЕРСУМІ УЯВНИХ РЕАЛЬНОСТЕЙ

Автор(и)

  • Ju. V. Kharchenko Central Ukrainian State Volodymyr Vinnychenko Pedagogical Universit

DOI:

https://doi.org/10.18372/2412-2157.29.13888

Ключові слова:

випадкове, невипадкове, імовірне, необхідне, мультиверсум, уявні реальності

Анотація

У статті обговорюється явище «невипадкового», яке, більш за все, стає домінуючим у певному конспірологічному сенсі цього слова. Звідси, його необхідно було розглянути у науковій площині і поставити наступну мету, а саме – визначити принцип взаємозв'язку випадкового і невипадкового в мультиверсумі уявних реальностей. Мета обумовлює головне завдання: концептуалізувати «випадкове» і «невипадкове» у шкалах типології фундаментальної та соціальної взаємодій. Результати дослідження. Автор показує, що поняття «випадкове» і «невипадкове» мають довгу історію з точки зору семантичного та герменевтичного підходів. Вони є похідними від філософських категорій «необхідність» і «випадковість». Категорії «необхідність» і «випадковість» є універсальними, вони репрезентують різні характеристики причинно-наслідкових зв’язків. Тобто, їх потрібно було розглянути і в онтологічному, і в епістемологічному, і в феноменологічному контекстах. «Необхідність» і «випадковість» показані як філософські категорії, що відображають різні типи зв’язків об’єктів і явищ. Тому розуміння категорії «необхідності» передбачає наявність фундаментальних знань про природу буття. Онтологічний, епістемологічний, та феноменологічний підходи дозволили виявити глибинні рівні взаємодії між природними і соціальними процесами. Обговорення. Ж. Бодріяр попереджає, що наука і техніка зіштовхують людину з нереальним світом поза істиною. М. Кастельс називає його новим комунікативним простором – Інтернет-галактикою. Н. Кетрін Хейлз вказує на процеси кодування та конструювання постлюдського. Висновки. При описі випадковості автор застосував ймовірнісний, стохастичний принцип. Імовірність визначається як структур-медіатор (посередник, що вказує на практичну сферу перетину випадкових та невипадкових подій), який забезпечує умовний баланс між їхніми проявами. Отже, невипадкове визначається як те, що є відмінним від випадкового, як неминуча подія. Воно залежить від волі людини (або людей) а також може залежати від волі деяких сил вищого порядку. Останні виробляють механізми, що забезпечують розвиток суспільного життя і цілого Всесвіту. Випадкове – протилежне невипадковому, воно не залежить від чиєїсь волі.

Біографія автора

Ju. V. Kharchenko, Central Ukrainian State Volodymyr Vinnychenko Pedagogical Universit

Head of Department of philosophy and political science of the Central Ukrainian State Volodymyr Vinnychenko Pedagogical University

Посилання

Бауман З. Текучая современность / З. Бауман ; пер. с англ. ; под ред. Ю. В. Асочакова. – СПб. : Питер, 2008. – 240 с.

Беркли Дж. Сочинения / сост., общ. ред. и вступ. ст. И. С. Нарского. – М. : Мысль, 1978. – 556 с.

Бодрийяр Ж. Прозрачность зла / Ж. Бодрийяр. – М. : Добросвет, 2000. – 258 с.

Гегель Г. В. Ф. Энциклопедия философских наук / Г. В. Ф. Гегель. – М. : Мысль, 1975. – Т. 1 : Наука логики. – 452 с.

Ивин А. А. Словарь по логике / А. А. Ивин, А. Л. Никифоров. – М. : ВЛАДОС, 1997. – 384 с.

Кант И. Критика чистого разума / И. Кант. – Симферополь : Реноме, 2003. – 464 с.

Кант И. Сочинения : в 6 т. / под общ. ред. В. Ф. Асмуса, А. В. Гулыги, Т. И. Ойзермана. – М. : Мысль. 1963. – Т. 1. – 543 с.

Проективный философский словарь. Новые термины и понятия / под ред. Г. Л. Тульчинского, М. Н. Эпштейна. – СПб. : Алетейя, 2003. – 512 с.

Рассел Б. Исследование значения истины / Б. Рассел ; пер. с англ. Е. Е. Ледникова, А. Л. Никифорова. – М. : ИдеяПресс ; Дом интеллект. кн., 1999. – 400 с.

Толковый словарь русского языка : в 4 т. / под ред. Д. Н. Ушакова. – М. : Гос. изд-во иностр. и нац. слов, 1938. – Т. 2. – 1040 с.

Андрущенко И. В. Философский словарь / И. В. Андрущенко, О. А. Вусатюк, С. В. Линецкий, А. В. Шуба. – Киев : А.С.К., 2006. – 1056 с.

Хейлз К. Як ми стали постлюдством: віртуальні тіла в кібернетиці, літературі та інформатиці / К. Хейлз. – 2-ге вид. виправл. ; пер. з англ. – Київ : Ніка-Центр, 2013. – 426 с.

Хокинг С. Высший замысел / С. Хокинг, Л. Млодинов ; пер с англ. М. Кононова ; под ред. Г. Бурбы. – СПб. : Амфор, 2012. – 208 с.

Castells M. The Internet Galaxy. Reflections on the Internet, Business and Society Clarendon Lectures in Management Studies) / M. Castells. – 1 edition. – Oxford : UP, 2003 – 304 р.

Опубліковано

2019-06-01

Номер

Розділ

Філософія