ПРАВO НАРОДІВ НА САМОВИЗНАЧЕННЯ У ПОСТРАДЯНСЬКИХ КРАЇНАХ

Автор(и)

  • Аліна Соловйова Національний авіаційний університет
  • Дмитро Мамонов ПАТ "Центренерго"

DOI:

https://doi.org/10.18372/2307-9061.63.16715

Ключові слова:

право народів на самовизначення, суверенітет, територіальна цілісність, незалежність, принципи територіальної цілісності держави

Анотація

Мета статті полягає у дослідженні сутності права народів на самовизначення на прикладі деяких пострадянських країн. Методологічна основа дослідження складається із методів пізнання (аналіз, синтез, індукція, дедукція, аналогія, порівняння), загальнонаукових методів, формально-логічного методу тлумачення права та ін. Складовими методологічної бази є об’єктивність та поєднання підходів критичного і раціонального, конструктивного. Результати: після розпаду Радянського Союзу Соціалістичні Республіки стали незалежними суверенними державами, але швидше формально, ніж практично. Військові конфлікти в Південній Осетії, Абхазії та Придністровській Молдавській Республіці, а також війна Росії проти України, що триває, показали, що все ще існує необхідність переоцінки ролі та значення міжнародних політичних інститутів, механізмів імплементації правил міжнародного права. Обговорення: принципи територіальної цілісності держави та право націй на самовизначення по суті пов'язані з терміном «суверенітет», його тлумаченням і реалізацією в державній політиці. Різне співвідношення цих принципів у державотворенні сучасних країн призводить до активізації геополітичних процесів, часто дезінтеграції, що може призвести до розвитку різноманітних міжетнічних конфліктів. Реалізація права на самовизначення може здійснюватися у формі автономії в межах існуючих державних кордонів, у формі створення суверенної держави або у формі виходу певного народу із держави (сецесія чи іредентизм). Якщо йти шляхом суто теоретичних конструкцій, то «народи» Південної Осетії, Абхазії та Придністровської Молдавської Республіки реалізували своє невід’ємне право на самовизначення, а «народи» Грузії та Молдови зазнали порушень своїх невід’ємних прав. Російська агресія проти України стала яскравим прикладом зловживання іредентистськими настроями в суспільстві для виправдання збройної агресії. Порівняльний аналіз іредентистських настроїв у громадянському суспільстві пострадянських країн дозволяє виділити особливості таких тенденцій, а також їх вплив на зовнішню політику.

Біографії авторів

Аліна Соловйова, Національний авіаційний університет

доктор юридичних наук, професор, професор кафедри конституційного і адміністративного права

Дмитро Мамонов, ПАТ "Центренерго"

член Правління

Посилання

The United Nations Charter. URL: https://www.un.org/en/about-us/un-charter

Declaration on the Granting of Independence to Colonial Countries and Peoples. URL: https://www.ohchr.org/en/instruments-mechanisms/instruments/declaration-granting-independence-colonial-countries-and-peoples.

Дзидзоев Валерий. Национальный суверенитет и право нации на самоопределение (на примере Абхазии и Южной Осетии). Северо-Кавказский юридический вестник. 2016. № 4. URL: https://cyberleninka.ru/article/n/ natsionalnyy-suverenitet-i-pravo-natsii-na-samoopredelenie-na-primere-abhazii-i-yuzhnoy-osetii.

References

The United Nations Charter. URL: https://www.un.org/en/about-us/un-charter

Declaration on the Granting of Independence to Colonial Countries and Peoples. URL: https://www.ohchr.org/en/instruments-mechanisms/instruments/declaration-granting-independence-colonial-countries-and-peoples.

Dzidzoev Valerii. Natsyonalnyi suverenitet i pravo natsiy na samoopredelenie (na primere Abkhazii y Yuzhnoi Osetii). Severo-Kavkazskyi yuridicheskyi vestnik. 2016. № 4. URL: https://cyberleninka.ru/article/n/natsionalnyy-suverenitet-i-pravo-natsii-na-samoopredelenie-na-primere-abhazii-i-yuzhnoy-osetii.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-06-30

Як цитувати

Соловйова, А., & Мамонов, Д. (2022). ПРАВO НАРОДІВ НА САМОВИЗНАЧЕННЯ У ПОСТРАДЯНСЬКИХ КРАЇНАХ. Наукові праці Національного авіаційного університету. Серія: Юридичний вісник «Повітряне і космічне право», 2(63), 95–99. https://doi.org/10.18372/2307-9061.63.16715

Номер

Розділ

КОНСТИТУЦІЙНЕ ТА АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО