ПОГЛЯДИ О. ШПЕНГЛЕРА НА СУТНІСТЬ ЮРИСПРУДЕНЦІЇ: КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВИЙ АСПЕКТ

Автор(и)

  • Natalya O. Semchuk Національний авіаційний університет
  • Iryna P. Varava Національний авіаційний університет

DOI:

https://doi.org/10.18372/2307-9061.54.14559

Ключові слова:

О. Шпенглер, динамічна правова теорія, законодавство, теорія криміналізації, кримінологія

Анотація

Метою даної роботи є аналіз поглядів О. Шпенглера на сутність права і правову динаміку. Методи дослідження: історичний, логічний, порівняльно-правовий та ін. Результати: у роботі розглядаються погляди О. Шпенглера на сутність права та юриспруденції, висловлені ним у 2 томі «Смеркання Заходу». Робота є однією з перших спроб дослідити наукову спадщину О. Шпенглера (з використанням робіт зарубіжних дослідників) з питань розуміння ним сутності права і правової динаміки в контексті кримінального права. Обговорення: Освальд Шпенглер (1880-1936) вважається видатною особистістю періоду Веймарської республіки. Його книга «Cмеркання Заходу» була найчастіше обговорюваною книгою тієї епохи, і мала величезний вплив на мислителів міжвоєнного періоду. О. Шпенглер різко критикує середньовічну схоластику та сліпе запозичення давніх зразків права. Саме як наслідок цієї боротьби О. Шпенглер вказує на кризові явища, які особливо помітні й у сучасній юриспруденції. «Західний юрист стає філологом, а практичний досвід життя замінюється науковим досвідом суто логічного розкладу і поєднання правових понять, що базується виключно на собі. Сьогоднішня юриспруденція в значній мірі є спадщиною схоластики середньовіччя». Саме для того, щоб, як влучно зазначає сам О. Шпенглер, вивчена юристом наука не залишалася «чужою для світу», і потрібні подальші розробки в сфері динамічної теорії права. Особливо помітна така розрізненість у галузі кримінального права. Враховуючи викладене, можна зробити висновок, що погляди О. Шпенглера, який пропонував досліджувати право як в історичному генезисі, так і в поєднанні з життям певного суспільства у певний час багато в чому випередили свій час. Навіть сучасна наука кримінального права знаходиться на початковій стадії осмислення цих ідей. Як і в більш давні часи, розробляючи закони, політики не дуже зважають на те, наскільки вони будуть відображати сучасні умови життя суспільства, і, відповідно, виконувати своє призначення. В юридичній освіті, якій також приділяв увагу О. Шпенглер, філологічний підхід як спадкоємець середньовічної схоластики багато в чому продовжує домінувати, він був частково замінений соціально-економічним підходом з урахуванням осмисленого історичного досвіду.

Біографії авторів

Natalya O. Semchuk, Національний авіаційний університет

кандидат юридичних наук, старший викладач кафедри кримінального права і процесу юридичного факультету

Iryna P. Varava, Національний авіаційний університет

старший викладач кафедри теорії та історії держави і права юридичного факультету

Посилання

Лановик М.Б., Лановик З.Б. «Смеркання Заходу» Освальда Шпенґлера: провіденційна модель науки. Питання літературознавства. 2018. № 98. С. 7–22. https://doi.org/10.31861/ pytlit2018.98.007

Lutz M.K. Oswald Spengler und die Jurisprudenz. Tübingen: Mohr Siebeck, 2014. 328 с.

Сиротова А.А. Аналіз цивілізаційної концепції розвитку людства О. Шпенглера. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2005. № 2. С. 82–90.

Космина В.Г. Історичний метод Освальда Шпенґлера. Український історичний журнал. 2006. № 6. С. 189–203.

Spengler O. Der Untergang des Abendlandes: Umrisseeinerorphologie der weltgeschichte. Zwaiter Band. Welthistorishen Prespektiven. München: Beck, 1922. URL: http:// gutenberg.spiegel.de/.

Ehrlich E. Fundamental Principles of the Sociology of Law. Cambridge: Harvard University Press, 1936. 450 p.

References

Lanovyk M.B., Lanovyk Z.B. «Smerkannia Zakhodu» Osvalda Shpenglera: providentsiina model nauky. Pytannia literaturoznavstva. 2018. № 98. P. 7–22.

Lutz M.K. Oswald Spengler und die Jurisprudenz. Tübingen: Mohr Siebeck, 2014. 328 p.

Syrotova A.A. Analiz tsyvilizatsiinoi kontseptsii rozvytku liudstva O. Shpenhlera. Naukovyi visnyk Uzhhorodskoho natsionalnoho universytetu. 2005. № 2. P. 82–90.

Kosmyna V.H. Istorychnyi metod Osvalda Shpenglera. Ukrainskyi istorychnyi zhurnal. 2006. № 6. P. 189–203.

Spengler O. Der Untergang des Abendlandes : Umrisseeinerorphologie der weltgeschichte. Zwaiter Band. Welthistorishen Prespektiven. München: Beck, 1922. URL: http:// gutenberg.spiegel.de/.

Ehrlich E. Fundamental Principles of the Sociology of Law. Cambridge: Harvard Univer-sity Press, 1936. 450 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-02-26

Як цитувати

Semchuk, N. O., & Varava, I. P. (2020). ПОГЛЯДИ О. ШПЕНГЛЕРА НА СУТНІСТЬ ЮРИСПРУДЕНЦІЇ: КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВИЙ АСПЕКТ. Наукові праці Національного авіаційного університету. Серія: Юридичний вісник «Повітряне і космічне право», 1(54), 191–194. https://doi.org/10.18372/2307-9061.54.14559

Номер

Розділ

КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО І КРИМІНОЛОГІЯ