ПРОБЛЕМИ АРХІТЕКТУРНОГО ФОРМУВАННЯ РЕАБІЛІТАЦІЙНИХ КОМПЛЕКСІВ ДЛЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2415-8151.2023.29-30.4Ключові слова:
реабілітаційний комплекс для військовослужбовців, цільові групи користувачів, функціонально-просторова організація, центри соціально-психологічної реабілітації, архітектурне формування реабілітаційних комплексівАнотація
Дана стаття зосереджена на вивченні та аналізі основних викликів, які виникають під час архітектурного формування реабілітаційних комплексів для військовослужбовців. Особлива увага приділяється таким аспектам, як реалізація багатофункціональності, гнучкого планування, екологічності та сучасного трактування. Дефініюються основні вимоги, які повинні бути враховані під час проєктування архітектурного середовища для фізичної та психологічної реабілітації військовослужбовців. Мета. Мета статті полягає у дослідженні та розкритті основних аспектів проєктування реабілітаційних комплексів для військовослужбовців з урахуванням сучасних вимог і потреб суспільства для визначення основних підходів та принципів створення функціональних, комфортних та естетично привабливих комплексів даного типу. Методологія. У статті використовуються такі методи: аналіз інтернаціонального досвіду та збір даних, що дадуть змогу розуміти сучасні тенденції в архітектурі комплексів фізичної та психологічної реабілітації; огляд наявних досліджень щодо проєктування даних комплексів; виконання архітектурного аналізу і моделювання, включаючи функціональний та просторовий аналіз для розроблення оптимальних проєктних рішень. Ці методи дослідження сприятимуть збору, аналізу та інтерпретації даних, необхідних для досягнення мети статті та вирішення поставлених завдань. Результати. У результаті дослідження описано основну проблематику формування архітектурних рішень реабілітаційних комплексів для військовослужбовців, а також сформульовано основні принципи їх проєктування. Виявлено основні особливості та тенденції, що необхідні для архітектурно-планувального рішення даного типу будівель. Для повного осягнення цієї проблематики у дослідженні використано наукові матеріали за даною тематикою. Наукова новизна. Проведено аналіз та опис основної проблематики архітектурного формування реабілітаційних комплексів. Розглянуто і вдосконалено основні особливості та принципи, які необхідні для проєктування даних комплексів. Практична значущість. Результати дослідження є цінним внеском у подальше розроблення об’єктів реабілітаційного типу, оскільки мають практичні рекомендації, які стануть доцільними для отримання результату. Розглянута проблематика та особливості архітектурного формування реабілітаційних комплексів для військовослужбовців відіграють велику роль для створення ефективного середовища під час їх проєктування. Дані рекомендації допоможуть розробити архітектурну організацію для комплексів даного типу, урахувавши всі чинники, необхідні для виконання якісного та ефективного реабілітаційного процесу.
Посилання
Блінов М.О., Хараборська Ю.О. Огляд шляхів розвитку центрів реабілітації для осіб з обмеженою працездатністю. Сучасні проблеми архітектури та містобудування. 2018. Вип. 52. С. 9–14.
Блінов О.А. Види та напрями психологічної допомоги психотравмованим військовослужбовцям. Вісник Національного університету оборони України. 2014. Вип. 4(41). С. 168–173.
Зінченко А.Г. Діти у складних життєвих обставинах. Програми і методики соціально-психологічної реабілітації та адаптації дітей, які перебувають у центрі соціально-психологічної реабілітації. Київ : Міністерство соціальної політики України, 2013. 296 с.
Коропатнік І. Соціально-психологічна реабілітація та адаптація військовослужбовців Збройних сил України. Нормативно-правове забезпечення. Київ : КНТ, 2021. 224с.
Кравченко І.Л. Особливості планування ділянок центрів медично-соціальної реабілітації дітей із вадами розвитку. Містобудування та територіальне планування. 2018. Вип. 51. С. 254–260.
Макаренко С.С. Соціально-психологічна реабілітація учасників бойових дій. Psychological journal. 2018. № 13(3). С. 86–95.
Мельник А.П. Психологічна реабілітація військовослужбовців, що перебували в умовах бойових дій. Актуальні проблеми соціології, психології, педагогіки. 2015. Вип. 4(29). С. 100–105.
Мхаїкл Х.Х. Сучасні проблеми становлення реабілітаційного центру. Ретроспективний огляд і досвід зарубіжних країн. Український журнал будівництва та архітектури. 2021. Вип. 4(004). С. 66–77.
Пекер А.Й., Голубов В.О. Аналіз зарубіжного досвіду проєктування реабілітаційних центрів для військовослужбових. Архітектурний вісник КНУБА. 2021. Вип. 22–23. С. 46–52.
Титаренко Т.М. Соціально-психологічна реабілітація особистості: етапи, технології, техніки. Наукові студії із соціальної та політичної психології. 2018. Вип. 41. С. 157–167.