СТИЛІ ЛАНДШАФТНОГО ДИЗАЙНУ: НАЙВІДОМІШІ НАПРЯМКИ

Автор(и)

  • Євгенія Віталіївна Усенко Національний авіаційний університет
  • Ганна Володимирівна Новік Національний авіаційний університет https://orcid.org/0000-0003-4027-5079

DOI:

https://doi.org/10.32782/2415-8151.2022.26.33

Ключові слова:

ландшафтний дизайн, стилі, регулярний стиль, іррегулярний стиль, симетрія, асиметрія, рослинність

Анотація

Метою статті є проаналізувати найвідоміші стильові напрямки у ландшафтному дизайні та їхні відмінності. Ландшафтний дизайн є творчою діяльністю з створення антропогенного ландшафту. Складовими елементами ландшафтного дизайну є природні компоненти (ґрунти, гірські породи та їх поверхневі форми, рослинність, водойми, тощо), споруди, що містяться на даній територій, меблі та дорожня інфраструктура. Природні і створені елементи поєднуються на конкретній ділянці у спосіб, що відображає певний характер суспільного світосприйняття у певний відрізок часу. У цьому поєднанні і проявляється стиль ландшафтного дизайну. Стилі і стильові напрямки, які сьогодні застосовуються при облаштуванні ділянки, можна розділити на дві великі групи, які умовно можна визначити як історичні (історично-національні) і сучасні. При розробці проєкту ландшафтного дизайну в історично-національному стилі, дизайнер створює стилізацію, де відображені характерні особливості того чи іншого історичного стилю, і яка має передавати настрій життєвого устрою відповідної епохи, якщо такий настрій відповідає потребам замовника, або призначенню і характеру громадського закладу. Сучасні стилі ландшафтного дизайну не віддзеркалюють цінностей та способу життя певної культури та епохи, географічного розташування тощо. Це територія експерименту, де формоутворення елементів ландшафтного дизайну перетинається із стильоутворювальними компонентами сучасних напрямків архітектури і дизайну інтер’єру. З точки зору планування та формоутворення і історичні і сучасні стилі можуть бути регулярними та іррегулярними (пейзажними), де головною ідейною ознакою є відношення людини до природи і до світу – прагнення впорядкувати світ, переробити його під себе, або дослухатися до природи, намагаючись довіряти їй і берегти її красу.

Біографія автора

Ганна Володимирівна Новік, Національний авіаційний університет

Старший викладач кафедри дизайну інтер’єру

Посилання

Білоус В.І. Садово-паркове мистецтво. Коротка історія розвитку та методи створення художніх садів: Навч. посіб. для Вузів зі спец, садово-паркове господарство. Київ: Науковий світ, 2001. 299 с.

Бондар А. В., Кучеренко Л. В., Редченко В. С. “Зелена архітектура” сучасних міст. Вінниця. НТУ. С. 1-5.

Гамалія К. М. Садово-паркове мистецтво від прадавніх часів до епохи Просвітництва: історіографія та джерельна база. Вісник Київськ. Націон. ун-ту культури і мистецтв. Серія: Мистецтвознавство. 2006. Вип. 14. С. 4-7.

Гнатюк Л.Р. Основи Ландшафтної архітектури. / Гнатюк Л.Р., Косик О.І. // К.: КОМпринт, 2020. – 390 с.

Древаль І. В. Конспект лекцій з дисципліни «Теоретичні й методичні основи архітектурного проектування» (М 3.1) для студентів 3 курсу освітньокваліфікаційного рівня бакалавр за напрямом підготовки 6.060102 – “Архітектура” спеціальності “Містобудування”. Харків: ХНАМГ, 2011. 50 с.

Дударець В. М. Садово-паркове мистецтво Європи та його особливості. Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв. Мистецтвознавство. Архітектура. 2010. № 1. С. 29–33.

Клименко Ю. О. Загальне паркознавство (історичні, біолого-екологічні, ландшафтно-лісівничі підходи та методи) [монографія]. Київ : Компринт, 2015. 414 c.

Клименко Ю. О., Кузнецов С. I., Черняк В. М. Старовинні парки України загальнодержавного значення: Довідник. Тернопіль: Мандрівець, 1996. 105 с

Косенко І. Сучасні тенденції зеленого урбанізму та особливості озеленення багатофункціональних комплексів, готелів та офісів /І. С. Косенко, В. М. Грабовий, О. А. Опалько, Г. І. Музика, А. І. Опалько // Український журнал екології. – 2020.

Кучерявий В.П. Історія ландшафтної архітектури. Підручник. Львів: «Новий світ – 2000», 2020. 702 с.

Настасієнко Т. М. Романтизм у садово-парковому мистецтві України кінця XVIII – початку XIX ст. Вісн. Харк. держ. акад. культури: Зб. наук. пр. Харків, 2007. Вип. 21. С. 84-90

Родічкін І. Д. Старовинні маєтки України: маєток як синтез мистецтв. Архітектура садів і парків. Поетика старовинної садиби: Книга-альбом. Київ: Мистецтво, 2005. 384 с.

Types of flower arrangement. – Інтернет видання “B-floral”. – 2018. – Режим доступу: https://www.bfloral.com/bfloral-blog/types-of-flowerarrangements

Смольський Н.В., Маргайлік Г.І. Основні аспекти озеленення. / / Рідна природа. – 1976. – № 1. – С. 11 – 15.

Смоляр О. В. Історія та характеристика концептуального аналізу садово-паркового мистецтва Європи. Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв. 2011. № 3. С. 66-72.

Соловьева О. С. Парки и дворцово-парковые ансамбли : монография. Харьков: Харьк. нац. акад. гор. хоз-ва, 2010. 70 c

Стойчев І.В. Паркове і ландшафтне мистецтво. Софія, 1960. – 320 с.

Токарев Г.С., Вититський А.І., Пилипенко М.П., Федченко Б.О., Лавринович М.В., Грищенко І.А., Малишко В.Є., Петренко Р.М. Інтеграція природного і штучного середовища в еко-архітектурі. Київ. 2020. С. 1-27.

Шпагін В. Ф. Лекції з історії світового дизайну садів: у пошуках балансу архітектури і природи : навч. посіб. Київ : Логос, 2012. – 120 c.

Стили ландшафтного дизайна. URL: https://sad.ua/articles/sovety-ot-sad-ua/stili-landshaftnogo-dizayna/

Стили и направления ландшафтного дизайна. URL: https://kievrem.com.ua/mir-landshafta/stili-landshaftnogo-dizajna/

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-12-28

Номер

Розділ

САДОВО-ПАРКОВЕ ГОСПОДАРСТВО