РИТУАЛЬНІСТЬ І ТЕАТРАЛІЗАЦІЯ АРХІТЕКТУРНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2415-8151.2022.26.12

Ключові слова:

архітектура, архітектурна діяльність, ритуал, обряд, театралізація

Анотація

У статті розглянуто вплив ритуалів та обрядів на сучасну архітектурну діяльність, а також пов’язану із ними театралізацію ритуального дійства і середовища, в якому воно відбувається. Проаналізовані наукові дослідження різних галузей знань, предметом вивчення яких є ритуали, які здійснюються під час будівництва будинку у східних слов’ян, зокрема в українців. Наголошується на троїчності ритуалу зведення будинку, що відповідає троїчності будь-якого процесу (початок – середина – кінець). Проаналізовані праці, присвячені ритуалам вільних каменярів – масонів, у яких особливого значення набувають ритуали, що не тільки означають різні стадії спорудження будинку, а й ініціації майстрів, їх перехід із одного статусу в інший. Розкрито значення ритуального дійства, яке найчастіше є театралізованим, оскільки має усі атрибути театру: місце, де воно відбувається прикрашається певними предметами, або їх символами, що розміщені у визначеному порядку, а враження підсилюються костюмами учасників і їх діями – ходою, співом, розміщенням, черговістю виступів і т. ін. Виявлено, що для проведення і ритуалів і церемоній простір завжди обирається так, щоб він відповідав дійству і функціонально і символічно. Найбільш ритуальним і театралізованим архітектурним простором є простір храму, що тісно пов’язаний із традиціями проведення релігійних обрядів, літургій. Виявлено взаємозалежність ходи священнослужителів під час служби і простору храму та зовнішнього простору, що оточує храм. З’ясовано, що світські ритуали по своїй суті є близькими до церковних, адже з’явилися в результаті секуляризації публічного і приватного життя. Складні світські ритуали тісно пов’язані із архітектурою та архітектурним простором можна віднайти в періоди підсилення тоталітарних режимів в будь-якій країні, в будь-який час. Визначено, що ритуалізованість архітектури проявляється ще і в процесі її відтворення. Циклічність процесів побудова-руйнація-відбудова становить особливий архітектурний ритуал – відновлення. Отже, с даній статті ми доходимо до висновку про те, що архітектура не імітує, не наслідує і не оформлює ритуал, а сама є ритуалом, який доповнюється театральністю дійства, має свій символічний зміст і потребує постійної уваги та ретельного дослідження.

Біографії авторів

Олена Анатоліївна Трошкіна, Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури

Кандидат архітектури, доцент

Лілія Романівна Гнатюк, Національний авіаційний університет

Кандидат архітектури, доцент, доцент кафедри дизайну інтер’єру

Посилання

Асєєв Ю. С. Дорога к храму. АСС. 1996. № 1. С. 7.

Байбурин А.К. Ритуал в традиционной культуре. Структурно-семантический анализ восточнославянских обрядов. СПб.: Наука, 1993. 253 с.

Балушок В. Виробнича культура: світоглядні аспекти, обряди та ритуали. Історія української культури: гол. ред. Я.Д. Ісаєвич. К.: Наукова думка, 2001. Т. 2. С. 77-81.

Балушок В. Світ середньовіччя в обрядовості українських цехових ремісників. Київ: «Наукова думка», 1993. 120 с.

Гнатюк Л.Р. Засади формотворення сакрального простору. Архітектура, будівництво, дизайн в освітньому просторі : колективна монографія. Рига, Латвія: “Baltija Publishing”, 2021. С. 306-327.

Гнатюк Л.Р. Створення духовної атмосфери сакрального простору. Сучасні проблеми архітектури та містобудування. Науково-технічний збірник. К.: КНУБА, 2021. Вип. 59. C. 16–27. DOI: 10.32347/2077-3455.2021.59

Гнатюк Л.Р., Трошкіна О.А. Театралізація у формуванні сакрального простору. Інноваційні технології в архітектурі і дизайні: Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції. Харків: ХНУБА, 2021. С. 130-137.

Гнатюк Л.Р. Роль мистецтва та символу у формуванні сакрального простору. Сучасні проблеми архітектури та містобудування. Науково-технічний збірник. Вип. 58. К.: КНУБА, 2021. C. 32–47.

Гребінь І. Житло в духовному світі селянина. Українська минувшина: ілюстрований етнографічний довідник. К.: Либідь, 1993. С. 189.

Пуряєва Н. Словник церковно-обрядової термінології. Львів.: Свічадо. 2001. 160 с.

Раппапорт А. Архитектура и ритуал [Електронний ресурс]. Башня и лабиринт. 2011. URL: http://papardes.blogspot.com/2011/02/blog-post_09.html

Спаров В. Ритуал укладки кирпичей и строительства храма [Електронний ресурс]. Полная история масонства в одной книге. URL: http://www.ereading.biz/book.php?book=1003729

Трошкіна О.А. Залежність ритуалізованої поведінки людей від типу міського простору. Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Архітектура історичного Києва. Контекст і втручання». К.: КНУБА, 2017. С. 124-126.

Трошкіна О.А. Театралізація архітектурного середовища як психологічна потреба людини. Теорія та практика дизайну. Мистецтвознавство: Зб. нак.пр. К., «Дія», 2015. Вип. 7. С. 257–271.

Флоренский П. А. Храмовое действие как синтез искусств. Маковец.: Журнал Искусств. 1922. № 1. С. 14.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-12-28

Номер

Розділ

АРХІТЕКТУРА ТА БУДІВНИЦТВО