Провідні тенденції формування дитячого навчально-розважального простору

Автор(и)

  • Людмила Миколаївна Бармашина Національний авіаційний університет
  • Катерина Сергіївна Замрій Національний авіаційний університет

DOI:

https://doi.org/10.18372/2415-8151.20.15045

Ключові слова:

Розвиток особистості, Ігровий, розважальний та освітній простори, Навчально-розважальний комплекс

Анотація

Розглянуто провідні тенденції формування навчального розважального простору та особливості проектування дитячих закладів. Визначено основні планувальні закономірності побудови архітектурної структури та форми, а також відповідні прийоми проектування. Викладено основні архітектурно-планувальні вимоги та рекомендації щодо проектування дитячих навчально-розважальних комплексів. Засвідчено, що в ході проектування будь-яких закладів для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку необхідно враховувати багато факторів, зокрема кількісний та якісний склад груп дітей, особливості їхнього розвитку, потреби та вимоги щодо системи позашкільного виховання і навчання. Зазначено, що освітній простір у широкому сенсі наразі розглядається як динамічна багаторівнева багатофункціональна система, яка має забезпечувати чітку взаємодію складових елементів. Тобто це ієрархічна структура середовищ різних рівнів - від глобальних до локальних, сімейних та навіть особистісних. У контексті даної статті розглядається рівень архітектурного середовища навчально-розважальних закладів та їхнє предметно-просторове наповнення як один із компонентів освітнього простору. Сьогодні необхідні конкретні та дієві заходи з модернізації дошкільної та шкільної освіти, зокрема за рахунок створення нового навчально-розважального середовища, оскільки існуючі дитячі заклади не відповідають вимогам сучасного суспільства.

У сучасних умовах пришвидшеного темпу міського життя гостро постає проблема дефіциту часу. Це зумовлює доцільність об’єднання дитячих освітніх, спортивних та розважальних закладів в одну багатофункціональну структуру, що виявляється у сучасному підході до формування навчально-розважального комплексу як нового типологічного об’єкту. Для таких нових об’єктів основним завданням є створення належних комфортних умов для соціалізації дитини та її адаптації в соціумі, а також повноцінний розумовий і фізичний розвиток, який має відбуватися завдяки інноваційним методикам і сучасним способам навчання. По суті до типологічної групи дитячих закладів для навчання, розвитку та розваг входять не тільки дитячі садки і школи, а й центри дозвілля, музеї, бібліотеки, спортзали, ігрові майданчики тощо. Практично в кожному громадському об’єкті можуть перебувати діти, тому системний та структурно-змістовний підхід передбачає розгляд відповідних архітектурно-просторових елементів як складових єдиної функціонально-типологічної одиниці

Біографія автора

Людмила Миколаївна Бармашина, Національний авіаційний університет

С.н.с., канд. архіт., доцент, ФАБД

Посилання

Богінська Ю. В. Соціалізація особис-тості молодшого школяра в процесі ігрової діяльності: автореф. дис. ... канд. пед. наук: 13.00.05. Луганськ, 2004. 21 с.

Бондарчук Ю.С. Принципи проекту-вання дитячого ігрового середовища в закла-дах громадського призначення: Дис. ... канд. мистецтвознавства: Харків, 2016

Воронкина Л. Б. Динамика развития личности в условиях развивающей среды. Дошкольное воспитание. 2006. №5. С. 10-11.

Даниленко В. Я. Дизайн України у сві-товому контексті художньопроектної культури. Колорит: 2005. Монографія. Харків. 244 с.

Дячок О. М. Принципи формування архітектури шкіл з нетрадиційними методами навчання: : автореф. дис. ... канд. пед. наук: 18.00.02. К. 2000. 20 с.

Ернст Т. К. Аналіз ландшафтно-містобудівних принципів зведення дитячих закладів в Західній Європі. Теорія та історія архітектури і містобудування. 2005. зб. наук. праць. К. НДІТІАМ.

Ернст Т. К. Вплив педагогічно-антропологічних та психологічних факторів на проектування дитячих закладів. Вісник Придні-провської державної академії будівництва та архітектури. 2005. Дніпропетровськ. № 6.

Єжов Д. В. Особливості проектування закладів для розваг та дозвілля на воді. Регіона-льні проблеми архітектури та містобудування. 2003. Одеса. № 5/6.

Кадуріна А. О. Архітектурно-художні аспекти формування дитячих дошкільних за-кладів (на прикладі Одеси) : автореф. дис. ... канд. архітектури. 18.00.02. КНУБА. 2005. К. 20 с.

Колодрубська О. Функціональні особливості та характерні риси сучасних дитя-чих майданчиків. Зб. наук. праць. Х. ХДАДМ. 2008. Вип. 4–5.

Крижановская Н. Я. Формирование промежуточных рекреационных пространств в архитектурной среде. Изд-во БГТУ. Белгород . 2007. 132 с.

Кушнир Н. Я. Игровые комплексы для развития интеллектуальных способностей детей дошкольного возраста : автореф. дис. … канд. пед. наук . 19.09. 03. 2003. Минск. 20 с.

Лазаревич С. Емоційно-ціннісний розвиток дошкільників. С. Лазаревич. Дошкільне виховання. 2009. №8.

Лінда С.М. Архітектурне проекту-вання громадських будівель і споруд. Навч. посібник. Видавництво Національного універ-ситету «Львівська політехніка». 2010. Львів. 608 с.

Христюк Ю. С. Аспекти взаємодії си-стеми «дитина – дитяче середовище – громад-ський простір». Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв. 2013. Харків. № 2.

Христюк Ю. С. Організація дозвілля дітей шляхом функціональної ревіталізації місь-кого середовища. Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв. 2015. Харків, № 7.

https://24tv.ua/istoriya_odnoy_shkolyi_kak_novoe_prostranstvo_putrovskogo_n vk_izmenilo_vse_n869632

https://news.wef.org/nyc-school-playgrounds-they-arent-just-for-recessanymore/

https://ula.org.ua/images/uba_docu-ment/publications/Method.pdf 120.

https://drive.google.com/file/d/1m7C4U8eGsifKojf0wK7Csj1AA0trVaP/view?usp=-sharing 121.

https://decentralization.gov.ua/uploads/library/file/407/NOP_Motivuyuchiy-prostir.pdf

##submission.downloads##

Номер

Розділ

Статті