Історія містобудування Великого Новгорода. Еволюція і порівняльна характеристика архітектури стародавнього Новгорода у XI — XV ст. та озеленення міського простору сучасного Великого Новгорода

Автор(и)

  • Оксана Іванівна Косик Київський національний університет імені Тараса Шевченка
  • Валерія Андріївна Овчаренко Київський національний університет імені Тараса Шевченка

DOI:

https://doi.org/10.18372/2415-8151.18.14360

Ключові слова:

Великий Новгород, Стародавній Новгород, Озеленення, Еволюція архітектури, Парки, Сквери, Проєкт

Анотація

У статті розглядається історія формування міста Великий Новгород через призму містобудівних заходів на етапах закладання міста у Х ст. (у XI - XII ст. за іншими версіями), торговельно-ремісничого розвитку і житлового розширення, монгольської навали та дроблення, Другої світової війни, повоєнних часів і його сучасного стану. Вказані особливості архітектурно-планувальної структури Новгорода, характерні для більшості давньоруських міст, а також власні ідентичні риси міста, які вирізняють його з поміж інших, як на початку формування так і в сучасних реаліях.

На основі аналізу збережених до наших днів пам’яток архітектури побудованих у XI — XV ст., до і після утворення вічової республіки, виявлена еволюція архітектурних стилів у вибраний історичний проміжок часу. Серед них такі знакові споруди як Новгородський дитинець, вал Окольного міста й Олексіївська (Біла) вежа, Софійський собор, Ніколо-Дворищенський собор, Церква Спаса на Нередиці та багато інших церков, соборів і храмів.

Показаний сучасний стан озеленення Великого Новгорода у зв’язку з екологічною ситуацією, кліматом, географічними чинниками на прикладах вже наявних, рекунструйованих, тільки закладених, нещодавно реалізованих парків, скверів, інших зелених зон загального користування.

Представлений один з сучасних проєктів парку, спрямованих на покращення стану озеленення міста та раціонального використання вільного простору, з зазначеними його недоліками та перевагами, а також доцільністю реалізації.

Наведена суб’єктивна оцінка сучасного стану озеленення міста в цілому і на прикладі окремо взятих парків, лісопарків, скверів, набережних тощо, а також у порівнянні з минулими роками. Для цього використовувалися вже згаданий вище проєктний план, також офіційні зведення результатів ремонтних робіт по доброустрою на адміністративному сайті міста.

Посилання

Кушнир И. И. Архитектура Новгорода. — Л.: Стройиздат, 1991.

Носов Е. Н. Новгородская земля: Северное Приильменье и Поволховье // Русь в IX—XI веках: археологическая панорама / Ин-т археологии РАН; отв. ред. Н. А. Макаров. — Москва; Вологда: Древности Севера, 2012 — C. 118—119.

Лазарев В. Н., Искусство Новгорода, М., 1947; его же, Новгородская иконопись, М., 1969; История русского искусства т. 2, М., 1954; Всеобщая история архитектуры, т. 3, 6, М., 1966—68; Древнерусское искусство. Художественная культура Новгорода, М., 1968.

Индекс загрязнения атмосферы (ИЗА) Великого Новгорода от 26 января 2013 на Wayback Machine.

Индекс загрязнённости вод (ИЗВ) Волхова в районе Великого Новгорода от 26 января 2013 на Wayback Machine.

А. Г. Плахонін. Новгород Великий // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наук. думка, 2010. — Т. 7 : Мл — О. — С. 441.

Методический материал для уроков краеведения "Почвы Новгородской области": http://urok.1sept.ru/статьи /528615/.

Старые карты Великого Новгорода: https://turfront.ru/pub-190.

А. Сабельский, Как академик Щусев Новгород спасал: "КП-Великий Новгород".

Офіційний сайт адміністрації Великого Новгорода: https://www.adm.nov.ru/page/33060.

##submission.downloads##

Опубліковано

2019-12-19

Номер

Розділ

Статті