Формування доступного житла з урахуванням змін вимог до квартир протягом експлуатації

Автор(и)

  • Сергій Григорович Буравченко Національний авіаційний університет
  • Катерина Володимирівна Спасіченко Національний авіаційний університет

DOI:

https://doi.org/10.18372/2415-8151.18.14356

Ключові слова:

Доступне житло, Архітектурно-планувальна організація, Квартира, Перепланування, Склад сім’ї

Анотація

У даній статті формується архітектурно-планувальна організація доступного житла з урахуванням змін сім'ї протягом тривалого часу.  Виявлено, що такий вид житла повинен мати можливість швидкої адаптації житлового осередку до змін проживаючих, а також бути багатофункціональним.  Викладено ідею житлового осередку доступного житла яка зможе розвиватися і змінюватися в залежності від потреб сім'ї, і приносити додатковий прибуток завдяки адаптивності частини квартири для здачі в оренду.

В даній статі висвітлюється проблема доступного житла та формується архітектурно-планувальна організація доступного житла з урахуванням змін сім’ї протягом довготривалого часу. Проаналізована доцільність проектування доступного житла з урахуванням концепцій сталого розвитку, з високим показником корисності та ефективності. Виявлено особливості вимог до архітектурно-планувальної організації квартир такого виду житла. Вияснено, що доступне житло повинне мати можливість швидкої адаптації житлової чарунки до змін проживаючих, а також бути максимально багатофункціональним з інтеграцією житлових та громадських функцій.

Висвітлено ідею житлової чарунки доступного житла яка зможе розвиватися та змінюватися в залежності від потреб сім’ї, та приносити додатковий прибуток завдяки адаптивності частини квартири для здачі в оренду. В ідею такого житла покладено адаптацію квартири до стану сім’ї аналізуючи: склад, зміну рівня доходів, потребу в додатковій площі та час проживання.

Пропонується розгляд житлової одиниці доступного житла, як квартири в котрій після повної виплати за бажанням і можливостями можна збільшувати її площу, при необхідності можна здавати в оренду, (всю, або частково).

Описано заходи, які необхідно проводити для можливості трансформації та перепланування квартир, на стадії проектування, а саме: передбачення несучого каркасу (колона-перекриття) з широким кроком; проектування кімнат як повноцінної окремої житлову одиниці, тобто з місцем для гардеробу та санвузлом, для зручної здачі в оренду; передбачення систем штучної вентиляції та рекуперації повітря, для об’єднання квартир котрі не мають наскрізного провітрювання та ін. Виявлено декілька варіантів адаптивності житлової чарунки, а саме: внутрішнє перепланування та трансформація (об’єднання, роз’єднання декількох квартир).

Висвітлена раціональність найбільш ефективної моделі доступного житла ХХІ століття, а саме багатофункціонального житла з різною типологією квартир (соціальне, доступне, комерційне).

Біографія автора

Сергій Григорович Буравченко, Національний авіаційний університет

кандидат архітектури, професор

Посилання

Гнесь І. П. Формування архітектурно-типологічної структури сучасного міського житла в Україні : автореферат дисертації на здобуття наукового ступеню доктора архітектури : 18.00.02 – архітектура будівель і споруд / І. П. Гнесь ; Національний університет «Львівська політехніка». - Львів, 2014. - 45 с.

Муска Б. В.-Б. Аналіз історичного розвитку нормування квартир як відображення соціально-економічних умов розвитку житла / Б. В.-Б. Муска // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. - 2019. - Вип. 53. - С. 198-205. - URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Spam_2019_53_23

Яблонська Г. Д. Простір ознак багатоквартирного житла / Г. Д. Яблонська // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. - 2016. - Вип. 45. - С. 403-413. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Spam_2016_45_53.

Іносова Т. Ю. Еволюція прийомів планування та забудови житлового кварталу) / Т. Ю. Іносова // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. - 2016. - Вип. 42. - С. 182-188. - URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Spam_2016_42_28

Смалійчук А. Д. 10 Архітектурно-композиційних засобів посилення смислової та образної виразності сучасного багатоквартирного житла в Україні / А. Д. Смалійчук // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. - 2018. - Вип. 52. - С. 362-376. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/

Гутнов А.Э. Влияние изменяемости городской среды на принципы ее проектирования.- Автореф. дис…канд.архит. М.:МАрхИ.- 1971 .-24 с.

Книш B. І. Об’ємно-просторова інтеграція багатоквартирного житла в динаміці формування багатофункціональних об’єктів нерухомості та штучно-розвинутого довкілля / B. І. Книш, І. О. Іщенко // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. - 2016. - № 44. - С. 289-305. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Spam_2016_44_43.

Габрель М. М. Критерії й вимоги сталого розвитку міст в оцінці нерухомого майна та обґрунтуванні проектних рішень / М. М. Габрель // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. - 2019. - Вип. 53. - С. 135-147. - URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Spam_2019_53_18

Гнат Г. О. Питання адаптивності планувальної структури малометражних квартир до перспективних потреб / Г. О. Гнат, Л. С. Соловій // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. - 2017. - Вип. 48. - С. 358-365. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Spam_2017_48_45

##submission.downloads##

Опубліковано

2019-12-20

Номер

Розділ

Статті