Форми з’єднувальної сітки орнаментальних вітражних полотен

Автор(и)

  • K. Sazonov Київський Національний університет будівництва та архітектури
  • A. Petrushevski Державний університет інфраструктури і технологий

DOI:

https://doi.org/10.18372/2415-8151.15.13474

Ключові слова:

Вітражне полотно, геометричний орнамент, перетин з’єднувального профілю, параметричність, срібний перетин, рівносторонній ромб, чарунка, геометричні обмеження.

Анотація

У статті проаналізовано властивості необхідні для проектування двовимірного орнаментального вітражу за допомогою порівняльного аналізу пропорцій двовимірних геометричних форм відповідно з зоровим сприйняттям.  Найпростішою формою вітражного полотна, як відомо, є орнаментальне заповнення. Найважливішим елементом його є чарунка з’єднувальної сітки, як з технічної, так і з естетичної точки зору. Її розмір має фундаментальне значення. Виходячи з геометричних обмежень скляна частина не може бути більше ніж 30 см. Також не бажано проектувати чарунку менше ніж 8 см. Технічні подробиці цих обмежень були викладені в розділі 2.2. Між 8 см. та 30 см. достатньо велика різниця, тому необхідно проаналізувати критерії, за якими в кожному з випадків технологія повинна обрати розмір скляної частини. Оскільки критичні обмеження вже задані, то в даному випадку, впливає тільки естетична сторона. Користувач комп’ютерної технології не повинен знати весь цей професійний матеріал, адже саме це є однією з переваг подібної системи, коли дизайнер або рисувальник, який не має практичного досвіду створення вітражних полотен та їх проектування, міг би створити професійний проект готовий для втілення, маючи виключно художній задум. У разі практичного втілення технології у вигляді автоматизованої комп’ютерної системи весь цей матеріал повинен бути задіяний в базах даних системи. Цей огляд може стати в пригоді не тільки в разі створення спеціалізованої бази даних, а також для користувачів майбутньої комп’ютерної системи. Практичні та історичні довідки можуть бути корисними дизайнерам і художникам та студентам за цими спеціальностями.

Посилання

Де Анри М. История декоративно-прикладного искусства от древнейших времен до наших дней / М. де Анри. – М. : Искусство, 1982. – С. 450–452.

Муратова К. М. Мастера французской готики XII–XIII веков / К. М. Муратова. – М. : Искусство, 1988. – 448 с.

Рагин В., Хиггинс М. Искусство витража. От истоков к современности / В. Рагин, М. Хиггинс. – М. : 2006.− 288 с.

Сергеев Ю. П. Выполнение художественных изделий из стекла [посібник] / Ю. П. Сергеев. – М. : Высш. шк., 1984. − 240 с.

Опубліковано

2018-11-28

Номер

Розділ

Статті