Можливості забезпечення естетичної привабливості мостів України, які відбудовуються після бойових дій

Автор(и)

  • Віталій Юрійович Остапчук Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури https://orcid.org/0000-0002-3903-6591

DOI:

https://doi.org/10.18372/2415-8151.25.16785

Ключові слова:

міст, шляхопровід, війна, руйнування, відбудова, мостобудування, автомобільне сполучення, удосконалення, образ, дизайн-код, псевдоконструкції, мостове середовище

Анотація

Мета. Розробити методичні рекомендації з удосконалення архітектурного образу типових мостів та шляхопроводів, які відбудовані після руйнування в результаті військових дій.
Методологія. Методом аналізу було оцінено сучасний стан мостобудування в Україні та визначено можливості країни у відбудові зруйнованих мостів та шляхопроводів. Для створення візуалізації ідей удосконалення типових мостів було використано метод графічного моделювання за допомогою програм ArchiCAD та Lumion.
Результати. Під час проведення дослідження було виконано аналіз існуючого стану мостобудування в Україні з урахуванням умов воєнного стану та реальних виробничих можливостей українських заводів з виготовлення будівельних конструкцій. Виявлено можливості вдосконалення образу типового моста без втручання в його конструкцію.
Наукова новизна. Обґрунтовано можливість удосконалення зовнішнього вигляду мостів та шляхопроводів, побудованих з використанням типових проєктів або проєктів масового будівництва, шляхом їх художньо-декоративного оформлення під час подальшої експлуатації. Виявлено способи удосконалення зовнішнього вигляду мостів без втручання в конструкцію.
Практична значущість. Результати дослідження можуть бути використані при відбудові знищених у результаті російського нападу мостів та шляхопроводів, як на етапі проєктування, так і під час подальшої експлуатації.
У результаті бойових дій під час російського вторгнення в Україну, було знищено понад 300 мостів. Зараз, коли нам вдалося вибити загарбника з північної частини країни, однією з головних задач є відновлення автомобільного сполучення.
Враховуючи скрутне фінансове становище у повоєнній країні та реальні виробничі можливості вцілілих заводів з будівельних конструкцій, при відбудові зруйнованих малих та середніх мостів, скоріш за все, будуть використовуватися типові проєкти прогонових будов.
Реальність є такою, що після масової та швидкої відбудови втрачених транспортних споруд, Україна знову зіштовхнеться з проблемою одноманітності та безликості мостів, які продовжать сприйматися людьми виключно як споруди для пропуску транспорту. Тому можливий варіант удосконалення зовнішнього вигляду мостів у процесі подальшої експлуатації цих споруд (коли з’являться гроші), не втручаючись в їх конструкцію. Досягти цього можна різними способами:
1. розробка так званого «дизайн-коду» для транспортних споруд, який включає в себе певну кольорову гаму, фактуру та текстуру поверхонь ненесних елементів моста, унікальні поручневі огорожі, підсвічування тощо;
2. спорудження на окремих фундаментах псевдоконструкцій для імітації вантової або підвісної схеми;
3. прибудова пішохідного моста до існуючого автомобільного чудово підходить для населених пунктів та для шляхопроводів над дорогами з інтенсивним рухом;
4. спорудження нових пішохідних мостів неподалік існуючих типових автомобільних дозволить покращити мостове середовище у місті та добавити акценти в композицію набережних.
Звісно, що ідеальний варіант — це зразу проєктувати мости з яскравим конструктивним образом, ніж імітувати ту чи іншу конструкцію, але дані заходи можуть стати першим кроком у піднятті в людей інтересу до мостів як до об’єктів атракції, а не виключно утилітарних споруд. Все це підніме попит на естетичну складову транспортних споруд та спонукатиме проєктантів та замовників створювати мости, які гідні називатися візитівкою.

Біографія автора

Віталій Юрійович Остапчук, Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури

Здобувач вищої освіти за третім (освітньо-науковим) рівнем за спеціальністю
191 Архітектура та містобудування

Посилання

Архітектура мостів – культура і мистецтво. URL: http://8ref.com/2/referat_23436.html (дата звернення 26.05.2022).

Белінський Я., Бірзул О., Зоря Л. Дизайн-код, як спосіб культурної трансформації міста. Полісі-бріф від Culture & Creativity № 16. Київ, 2017. 12 с.

Вяткін К.І. Проектування та реконструкція дорожньо-транспортних споруд. Конспект лекцій для студентів денної та заочної форм навчання спеціальності 192 – Будівництво та цивільна інженерія. Харків : ХНУМГ ім. О.М. Бекетова, 2018. 100 с

ДП «ДерждорНДІ» Рекомендації щодо конструктивних рішень для відбудови пошкоджених мостів та труб. Київ, 2022. 167 с.

Закора О.Л. Архітектурні особливості мостів. Вісник Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна: зб. наук. праць. Дніпро, 2005. Вип. 6. С.113–117.

Макухін М.О. Архітектурно-планувальні тенденції і принципи формування багатофункціональних мостових споруд : автореф. дис. … канд. арх. : 18.00.01. Київ, 2016. 23 с.

Остапчук В. Ю., Волошко Ю. С. Принципи забезпечення архітектурної виразності мостів. Дороги і мости: зб. наук. праць. Київ, 2022. Вип. 25. С.203–210.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-06-28

Номер

Розділ

19 Архітектура та будівництво