ОСОБИСТІСНИЙ РОЗВИТОК ТА ПРОФЕСІЙНЕ СТАНОВЛЕННЯ СТУДЕНТА В ОСВІТНЬО-ІНФОРМАЦІЙНОМУ СЕРЕДОВИЩІ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ: РЕФЛЕКСИВНИЙ ПІДХІД
DOI:
https://doi.org/10.18372/2411-264X.21.17089Ключові слова:
студент та викладач як суб’єкти освітнього процесу у закладах вищої (ЗВО) та вищої технічної освіти (ЗВТО); рефлексивний підхід; рефлексивний аналізАнотація
Стаття присвячена розгляду актуальності проблеми особистісного розвитку та професійного становлення студента як суб’єкта своєї життєдіяльності, який здатний критично аналізувати стан організації процесу навчання і професійної підготовки у закладі вищої освіти; визначати напрямки його оптимізації; усвідомлювати ступінь власної активності у професійній підготовці; оцінювати взаємовідносини між викладачами і студентами з позицій професійно-розвивальної доцільності.
Мета статті полягає в аналізі світових тенденцій особистісного росту та професійного становлення студента, що дозволить обгрунтувати необхідність організації освітнього процесу у закладі вищої освіти (ЗВО) на студентоцентрованій основі. Це зумовило необхідність проведення комплексних досліджень з виявлення, на рефлексивній основі, думок студентів щодо науково-методичних проблем організації навчального процесу у ЗВО; їх залучення до виявлення основних психолого-педагогічних проблем у викладацькій діяльності; визначення перспектив розвитку вищої професійної освіти.
Результати дослідження підтвердили доцільність врахування виявлених соціально-психологічних факторів і тенденцій у суспільстві, які супроводжуються стресами та конфліктами. Твердження, що ефективність of-line, on-line та змішаного режимів освітнього процесу у ЗВТО може бути значно оптимізована за умови врахування отриманого у процесі дослідження емпіричного матеріалу, доведено результатами педагогічного експерименту у відповідному освітньому інформаційному середовищі (ОІС) Національного авіаційного університету, про що свідчить проведене анкетування з використанням мультимедійних технологій в процесі викладання курсів циклу професійної підготовки майбутнім фахівцям.
Зроблений висновок щодо обґрунтування механізму врахування думок студентів відносно науково-методичних проблем організації освітнього процесу у ЗВО значною мірою підвищить якість викладання, ефективність сприйняття та засвоєння інформації студентами
Посилання
Бех, І. О. (2009). Психологічні джерела виховної майстерності. Навчальний посібник. Київ. Академвидав, Серія "Альма-матер", 248.
Білюк, О. Г. (2014). Формування морально-ціннісних стосунків викладачів і студентів у навчально-виховному процесі. (Автореф. на здобуття наук. ступеня канд. пед. наук). Уманський державний педагогічний ун-т ім. П. Тичини. Умань.
Звіт за результатами проведення онлайн-опитування «Освіта очима студентів» у ВНУ імені Лесі Українки (жовтень – листопад 2021 року).
Доступно за URL: https://vnu.edu.ua/sites/default/files/2021-11/
Коваль, В. Ю. (2013). Виховання культури міжособистісних відносин студентів університету у позааудиторній діяльності. (Автореф. на здобуття наук. ступеня канд. пед. наук). Уманський державний педагогічний ун-т ім. П. Тичини. Умань.
Лузік, Е.В., Семиченко, В.А., Ладогубець, Н.В., Михеєва, Т.О. (2021). Рефлексивний підхід до формування освітньо-інформаційного середовища системи дистанційної освіти в закладах вищої технічної освіти. Вісник Національного авіаційного університету. Серія: Педагогіка. Психологія: збірник наукових праць: Національний авіаційний університет, 2(19), 42-54.
Подоляк, Л.Г., Юрченко, В.І. (2006). Психологія вищої школи: Навчальний посібник для магістрантів і аспірантів. Київ, Філ-студія, 320 с.
Семиченко, В.А., Власова, О.І. (2015). Психологія вищої школи: Підручник для студентів ВНЗ. Київ: Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, 406.
Семиченко, В.А., Дикань, В.С. (2010). Рефлексивний підхід в теорії і практиці вищої школи. Післядипломна освіта в Україні. Київ, 1-2, 57-72.
Столяренко, О. В. (2013). Педагогічні умови виховання толерантності у студентів вищих навчальних закладів технічного профілю. (Автореф. на здобуття наук. ступеня канд. пед. наук). Уманський державний педагогічний ун-т ім. П. Тичини. Умань.