ГЕНЕЗА НОТАРІАТУ. АВСТРІЙСЬКИЙ ПЕРІОД НА ТЕРИТОРІЇ БУКОВИНИ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2307-9061.63.16712Ключові слова:
нотаріат, нотар, інститут попереднього судочинства, нотаріальний порядок, Австро-Угорська імперія, Північна БуковинаАнотація
Мета: дослідження генези інституту нотаріату на землях Північної Буковини в другій половині ХІХ ст. – першій половині XX ст. у складі Австро-Угорщини. Методи дослідження: використання історичного методу в поєднанні з іншими загальними та спеціальними методами наукового дослідження такими як системний метод, аналіз та синтез дозволили визначити політичні, соціальні та культурні передумови створення інституту нотаріату на території Буковини у вказаний період та проаналізувати законодавство, яким здійснювалось правове регулювання діяльності нотаріату. Результати: розвиток нотаріату обумовлювався конкретними змінами у державному устрої, який постійно перебував під впливом держави та обумовлював якісні зміни, що виражалися в тому числі у створенні нових державних інституцій, до яких у тому числі слід включати нотаріат. Правова природа нотаріату, який створювався на буковинських землях, дозволяє говорити про нього як про інститут попереднього судочинства, правовою основою створення якого було виданням відповідного документу – патенту. Його створення обумовлювалося зростанням рівня культури та освіченості громадян, що обумовлювалось беззаперечним впливом метрополії. Це потягло за собою конкретні якісні зміни, які відбулись у сфері надання як приватних, так і публічних послуг та призвело до системного впровадження європейської правової традиції функціонування органів держави, які забезпечують високий рівень правового розвитку суспільства. Діючий на території Буковини нотаріальний порядок слугував основним нормативним документом, що врегульовував діяльність нотаріату та визначив його подальше становлення. Обговорення: дослідження інституту нотаріату на території Буковини в Австрійський період має суттєве значення задля розуміння його першовитоків та впливу на суспільне життя в цьому регіоні. Завдяки його впровадженню деталізацію отримав правовий статус нотарів, визначався окремий механізм відбору на такі посади а, також, вводилася відповідна організаційно-правова структура діяльності цієї інституції. Встановлювались правові форми діяльності нотарів та їх взаємодія з місцевим населенням, що безпосередньо впливало на підвищення рівня культури та правової грамотності населення краю.
Посилання
Бойко І. Правове регулювання цивільних відносин на українських землях у складі Австрії та Австро-Угорщини (1772–1918 рр.). Вісник Львівського університету. Серія юридична. 2013. Вип. 57. С. 89–90.
Кальницький Михайло. Нариси історії нотаріату України. Укр. нотар. палата. Київ: Гопак, 2008. 144 с.
Кульчицький В.С., Тищик Б.Й. Історія держави і права України: навч. посіб. Київ: Атіка, 2003. 320 с.
Нелін О.І. Інститут нотаріату в Україні: від минувшини до сьогодення: монографія. Київ: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2013. 130 с.
Никифорак М.В. Буковина в державно-правовій системі Австрії (1774–1918 рр.): монографія. Чернівці: Рута, 2004. 269 с.
Никифорак М.В. Нотаріат на Буковині в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. Науковий вісник Чернівецького університету. 1999. Вип. 62. Правознавство. С. 61-63.
Ясінська Л.Е. Становлення та розвиток інституту нотаріату в Україні (історико-правовий аспект): дис. … канд. юрид. наук: спец. 12.00.01. Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. Львів, 2005. 210 с.
References
Bojko I. Pravove reguljuvannja cyvil'nyh vidnosyn na ukrai'ns'kyh zemljah u skladi Avstrii' ta Avstro-Ugorshhyny (1772–1918 rr.). Visnyk L'vivs'kogo universytetu. Serija jurydychna. 2013. Vyp. 57. S. 89–90.
Kal'nyc'kyj Myhajlo. Narysy istorii' notariatu Ukrai'ny. Ukr. notar. palata. Kyi'v: Gopak, 2008. 144 s.
Kul'chyc'kyj V.S., Tyshhyk B.J. Istorija derzhavy i prava Ukrai'ny: navch. posib. Kyi'v: Atika, 2003. 320 s.
Nelin O.I. Instytut notariatu v Ukrai'ni: vid mynuvshyny do s'ogodennja: monografija. Kyi'v: Vydavnycho-poligrafichnyj centr «Kyi'vs'kyj universytet», 2013. 130 s.
Nykyforak M.V. Bukovyna v derzhavno-pravovij systemi Avstrii' (1774–1918 rr.): mono-grafija. Chernivci: Ruta, 2004. 269 s.
Nykyforak M.V. Notariat na Bukovyni v drugij polovyni ХIХ – na pochatku ХХ st. Naukovyj visnyk Chernivec'kogo universytetu. 1999. Vyp. 62. Pravoznavstvo. S. 61-63.
Jasins'ka L.E. Stanovlennja ta rozvytok instytutu notariatu v Ukrai'ni (istoryko-pravovyj aspekt): dys. … kand. juryd. nauk: spec. 12.00.01. L'vivs'kyj nacional'nyj un-t im. Ivana Franka. L'viv, 2005. 210 s.