NON-CONTACT METHOD FOR METAL RECOGNITION
DOI:
https://doi.org/10.18372/2073-4751.4.580Abstract
The present article proposes a non-contact method for metal recognition - aluminium, chrome-nickel steel, brass and copper. A piezoelectric emitter sends an acoustic wave to the object to be identified. The reflected signal is received and processed using orthogonal wavelet basis functions. Clusters are formed based on feature spaces of classifiers realized following the knearest neighbour (kNN) method. During each subsequent measurement the results are related to a specific cluster. This approach has yielded a 100% recognition of the above materials, as well as three types of explosivesReferences
Dyakonov Vl. Wavelets. From Theory to Practice. Solon-R, Moscow, 2002 (in Russian).
Dyakonov Vl., Abramenkova I. MATLAB Signal and Image Processing. Special Guide, Piter, Sankt-Peterbourg, 2002 (in Russian).
Novikov L.B. Fundamentals of Wavelets Analysis of Signals, Training material, IAnP RAN, Sankt-Peterbourg, 1999 (in Russian).
Petouhov A.P. Introduction to the Theory wavelets, SPbGTU, Sankt-Peterbourg, 1999 (in Russian).
Smolentsev N.N. Fundamentals of Wavelet Theory. Wavelets in MATLAB, DMK Press, Moscow, 2005 (in Russian).
Daubechies I., Ten Lectures on Wavelets, CBMS-NSF Conference Series in Applied Mathematics. SIAM Ed., 1992.
Downloads
Published
2012-06-23
Issue
Section
Статті
License
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).