Принципи формотворення в органічному дизайні в контексті розвитку сучасної архітектури

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.18372/2415-8151.25.16792

Ключові слова:

органічна архітектура, сучасний дизайн, формотворення, універсальність, новітні технології, архітектурні проекти, об’єкт дизайну, біоморфізм, ресайклінг, біо-тек, відновлювальні джерела енергії, еко-дизайн

Анотація

Метою статті є висвітлення основних принципів формоутворення в органічному дизайні та архітектурі на сучасному етапі розвитку на основі дослідження існуючих будівель, об’єктів дизайну та новаторських проектів, які відносять до органічної архітектури, а також аналіз історичних передумов виникнення органічного дизайну.
Методологія: стаття є результатом комплексного дослідження проблеми формотворення в органічному дизайні в контексті розвитку сучасної архітектури. Основним напрямком даної роботи є аналіз елементів конструктивізму та функціоналізму в контексті сучасних пошуків у напрямку органічної архітектури, а також формальних прийомів, властивих сучасним розробкам в цій галузі будівництва. Розглядається проблема синтезу проектного, пластичного і колірного рішення даних об’єктів.
Результати. Проаналізовано приклади сучасних будівель, які відносять до органічної архітектури, а також особливості їх формотворення. Також сформульовано витоки ідеології органічного дизайну, на яку спираються дизайнери та архітектори в процесі створення проекту. Як підсумування також виступає авторська розробка, що демонструє приклад застосування виведених принципів у процесі створення нових об’єктів.
Новизною роботи є теоретичне узагальнення принципів формотворення в органічному дизайні, спираючись на розглянуті об’єкти і багатогранне дослідження історичних витоків стилю, його різновидів та прийомів, що застосовуються для проектування виробів й спруд, та приклад застосування цієї інформації на практиці в якості розробки елементів інтер’єру для громадських закладів.
Практична значущість. Органічний дизайн перебуває в процесі активного становлення, внаслідок чого дослідження принципів його формотворення є надзвичайно актуальною темою, необхідною для теоретичного узагальнення задля подальшого її впровадження у містобудівну практику.

Біографія автора

Олена Валеріївна Папета, Національний авіаційний університет

кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри дизайну інтер’єру

Посилання

Floating ecopolis. URL: https://en.wikipedia.org/wiki/Floating_ecopolis

Frank Lloyd Wright. The Future of Architecture. - Horizon Press, New York, 1953. 248 р.

Jellyfish Hotel. URL: http://www.sorkinstudio.com/jellyfish-hotel

Lilypad, плавучий екополіс Вінсента Каллебо. URL: https://fishki.net/1240180-lilypad-plavuchij-jekopolis.html

Zgalat-Lozynskyy, O., Matviichuk, O., Tolochyn, O. et al. Polymer Materials Reinforced with Silicon Nitride Particles for 3D Printing. Powder Metall Met Ceram 59, 515–527 (2021). httpsdoi.org10.1007s11106-021-00189-2

Аеропорт Пекін Дасин. URL: http://surl.li/bzrfy

Біонічний дизайн у контексті сучасних наукових досліджень / O.M. Shandrenko, A.V. Kirillova // Вісник КНУКіМ. Серія «Мистецтвознавство». – 2014. – N 30. - С. 124-129. – Режим доступу : DOI : 10.31866/2410-1176.30.2014.159836.

Біо-тек — напрям в архітектурі. URL: https://clck.ru/js6Lv

Вилла-ракушка в Японии. URL: https://www.buro247.ru/culture/architecture/villa-rakushka-v-yaponii.html

Еволюція та становлення органічного підходу в архітектурі / Я. Ю. Кузнєцова // Містобудування та територіальне планування: наук.-техн. зб. К.: КНУБА, 2017. Вип. 65 С. 283-290. - ISSN 2076-815X (print) ISSN 2522-9206 - URL: http://reposit.pntu.edu.ua/handle/PoltNTU/4512

Зиміна С.Б. Стилістичні особливості органічного та екологічного інтерєрів. Сучасні проблеми архітектури і містобудівництва: Зб.наук.-техн. пр.. Вип.47. КНУБА, 2017. С.71-88.

Крупнейший в мире аэропорт по проекту Захи Хадид. URL: https://www.interior.ru/architecture/6769-krupnejshij-v-mire-aeroport-po-proektu-zakhi-khadid.html

Кузнєцова Я.Ю Архітектурне формоутворення природоінтегрованих будівель і споруд. — Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата архітектури (доктора філософії) за спеціальністю 18.00.01 — «Теорія архітектури, реставрація пам’яток архітектури»(19— Архітектура та будівництво). — Харківський національний університет міського господарства імені ОМ Бекетова. Харків, 2020.

Л. Фьюмара, Е. Горбик, Г. Ушаков. Living organic architecture. Сучасні проблеми архітектури і містобудівництва: Зб.наук.-техн. пр. Вип.11-12. КНУБА, 2003. С.113-122.

Органический дизайн. URL: https://labodina.com/blog/post/90-Organicheskiy-dizayn

Сайт Захи Хадід. URL: https://www.zaha-hadid.com/design/manta-ray-duo-for-sawaya-moroni/

Світильник Diadema Гульєльма Вістозі. URL: https://www.lampa.ua/brand/vistosi.html

Соковитискач Juicy Salif Філіпа Старка. URL: https://www.admagazine.ru/design/predmet-kulta-sokovyzhimalka-juicy-salif-filippa-starka

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-06-28

Номер

Розділ

02 Культура і мистецтво