МОРАЛЬНИЙ ТА ПРАВОВИЙ АСПЕКТИ ПОНЯТТЯ СВОБОДИ В ФІЛОСОФІЇ П. ЮРКЕВИЧА

Г. А. Поперечна

Анотація


В статті здійснено аналіз розуміння П. Юркевичем категорії свободи в контексті його морально-етичного вчення та філософії права. Показано, що філософ розглядає проблему свободи людини у зв’язку із соціально-політичними і духовно-релігійними особливостями різних епох, акцентуючи увагу на значенні християнства у відкритті духовності людської особистості. Виходячи з положення мислителя про те, що людині як розумній істоті властива автономія. Продемонстровано відмінності у поглядах на ідею автономії І. Канта і П. Юркевича. Розкрито зміст основних видів свободи та специфіку пов’язаних із нею аспектів відповідальності. З’ясовано, що для П. Юркевича ідея моральної рівності повинна лежати в основі вчення про право, а засадничою підставою правового аспекту свободи повинен стати її моральний аспект.


Ключові слова


свобода; мораль; право; особистість; автономія; відповідальність

Посилання


Berlin Isaiah. Two Concepts of Liberty/ Isaiah Berlin. – Oxford: Clarendon Press, 1958.

Мозгова Н. Г. Київська духовна академія 1819 – 1820: Філософський спадок / Н. Г. Мозгова – К. :Книга, 2004. – 320 с.

Ходзинский А. Профессор философии Памфил Данилович Юркевич / А. Ходзинский. – Харьков : Епархиальная типография, 1915. – 107 с.

Юркевич Памфіл. З науки про людський дух / Памфіл Юркевич. Вибране. [пер. з російської В.П.Недашківського; упорядкування, передмова й примітки А. Г. Тихолаза].– К. : «Абрис», 1993. – С. 115-222.

Юркевич П. Історія філософії права. Філософія права. Філософський щоденник / П. Юркевич. – К. : Ред. журналу «Український Світ», 2000. 756 с.

Юркевич Памфіл. Мир з ближніми як умова християнського співжиття / Памфіл Юркевич. Вибране. [пер. з російської В. П. Недашківського; упорядкування, передмова й примітки А. Г. Тихолаза].– К. : «Абрис», 1993. – С. 222-230.


Повний текст: PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Ліцензія Creative Commons
Цей твір ліцензовано за ліцензією Creative Commons Із зазначенням авторства - Некомерційна - Без похідних творів 3.0 Неадаптована

 

ISSN 2412-2157 (Online), ISSN 2411–5606 (Print, VNAU)