МОДЕЛЮВАННЯ РАДІОЕКОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ У ГІРСЬКИХ ЕКОСИСТЕМАХ, ХАРАКТЕРНИХ ДЛЯ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2306-1472.31.1427Анотація
Для аналізу та моделювання радіоекологічних процесів у гірських екосистемах, типових для території України, використано метод камерних моделей. На підставі літературних та експертних даних вибрано реальні значення швидкостей обміну радіонуклідами між елементами гірського ландшафту. Також використано результати, отримані під час моделювання схилових екосистем, які були трансформовані до умов гірського ландшафту, де швидкості перерозподілу радіонуклідів (Cs–137) значно більші. Екологічну безпеку гірського ландшафту, забрудненого радіонуклідами, оцінено через оцінку дозових навантажень на людей, що використовують типову гірську екосистему для отримання продукції та рекреації. Показано, що в гірській екосистемі відбувається швидке нагромадження дозових навантажень на людей, що може сягати від 6 до 17 % від початкового запасу в екосистемі. Найбільшу екологічну небезпеку становлять випадки, коли під початкове забруднення підпадають усі елементи гірського ландшафту, а не тільки його вершина.
Посилання
Беляев С. Г. Радиоактивные выбросы в биосфере. – М: Атомиздат, 1991. – 237 с.
Георгієвський В. Б. Екологічні та дозові моделі при радіаційних аваріях. – К: Наук. думка, 1994. – 235 с.
Кутлахмедов Ю. О., Корогодін В. І. Основи радіоекології. – К.: Вища шк., 2003. – 319 с.
Петрусенко В. П. , Кутлахмедов Ю. О. Оцінка і прогноз розподілу радіонуклідів і дози в типовій екосистемі схилів для ландшафтів України // Вісн. НАУ. – 2006. – №2. – С. 134–136.
Чернов Б. О. Фізична географія України. –К.: Освіта, 2002. – 254 с.
Тищенко П. Г., Муніч Н. В. Фізична географія Укра-їни. – К.: Зодіак-Еко, 2005. – 256 с.
Downloads
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).