ТЕРМОДИНАМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ РІДКИХ СПЛАВІВ СИСТЕМ Fe – Ni – O – Me – Si
DOI:
https://doi.org/10.18372/2306-1472.34.1555Анотація
В ізопериболічному калориметрі за 1870 К визначено парціальні та інтегральні ентальпії змішування рідких сплавів систем Fe – Ni – O – Me та Fe – Ni – O – Me – Si, де Me – IVb-, Vb-, VIb-метали. Основою сплаву правили інвари із вмістом кисню 0,06 – 0,12 %. Встановлено, що розплави систем Fe – Ni – O – IVb- (Vb-)-метал характеризуються сильною міжчастковою взаємодією. Додавання перших порцій IVb- (Vb-)-металів у залізонікелькисневі розплави супроводжується дуже великими екзотермічними ефектами (від – 400 до – 1000 кДж/моль), значно більшими ніж ті, що спостерігаються в подвійних розплавах Fe (Ni) – Me. Наступні порції IVb- (Vb-)-металів викликали менше виділення теплоти (у межах від – 100 до – 30 кДж/моль), що обумовлено зниженням вмісту розчиненого кисню. Парціальні ентальпії змішування молібдену та вольфраму у розплавах Fe – Ni – O близькі до тих, що спостерігаються в нікелі, а для хрому перевищують їх. Показано, що D`HSi в рідких сплавах Fe – Ni – O – Mo (– 450 кДж/моль) значно перевищують ті, що характерні для нікелю (– 50 кДж/моль). Це пояснено взаємодією кремнію із залишками розчиненого кисню у вихідних розплавах системи Fe – Ni – O – Mo.
Посилання
Судавцова В.С., Савченко В.С., Ющенко К.А. Термо-химические свойства двойных сплавов системы Ni – O в жидком состоянии //Изв. АН СССР. Неоргани-ческие материалы. –1990. – Т. 26, № 7. – С. 1775–1778.
Selected Values of the Thermodynamic Properties of Binary Alloys / K. Hultgen, P.D. Desai, F.T. Hawkins еt al. − ASM. New York, 1973. – 573 р.
Термодинамические свойства неорганических веществ / под ред. А.П. Зефірова. − М.: Атомиздат, 1985. – 460 с.
Janke D., Fischer W.A. Das Losungsverhalten des Sauerstoffs in Nickelbosischelzen // Arch.Eisenhuttenwes. –1975. – Т. 46, № 5. – S. 297–304.
Аверин А.А. Растворимость кислорода, азота и активность элементов-раскислителей в расплавах на основе железа, кобальта, никеля и хрома: автореф. дис. … канд. хим. наук. − М.: Ин-т металлургии им. Байкова, 1968. – 32 с.
Downloads
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).