Приставка кібер-: чи все очевидно?
DOI:
https://doi.org/10.18372/2410-7840.18.10849Ключові слова:
безпека інформації, інформаційна безпека, інформаційний простір, кіберсистеми, кіберпростір, кібербезпека, кіберзагрозаАнотація
Розглянуто ситуацію, що склалася на сьогодняшний день, пов'язану зі становленням термінології в сферах інформаційної та кібербезпеки. Досліджено досить давню проблему підміни терміна «безпека інформації» терміном «інформаційна безпека». Основний акцент в статті зроблено на застосуванні термінів з приставкою кібер-. Показано, що за її допомогою виділяється клас кіберсистем, які використовуються для вирішення завдань управлінського характеру в самих різних видах діяльності. Однак у порівнянні з традиційними системами управління, в яких для вироблення управління реалізується сукупність взаємопов'язаних процесів збору, накопичення та обробки інформації, в кіберсистемах на перше місце висувається вимога безперервності й сталості управління. Ця вимога може бути виконано лише за умов забезпечення доступності, цілісності й конфідеційності вихідної інформації, яка за-лучається для вироблення управлінського рішення. У статті аналізуються основні властивості сучасних киберсистем, зміст і взаємозв'язок понять «кіберпростір», «кібербезпека», «кіберзагроза».Посилання
Стратегія національної безпеки України. Указ пе-зидента України №287/2015 від 25.05. 2015 р. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/286/2015.
Архипов О.Є., Архипова Є.О. Положення про інформаційну безпеку в міжнародних стандартах // Інформаційна безпека людини, суспільства, держави.-2010.- №2(4), с.62-65.
Архипов О.Є, Архипова Є.О. Особливості розуміння понять «інформаційна безпека» та «безпека інформації» // Информационные технологии и безопасность: основы обеспечения информацион-ной безопасности. Материалы международной научной конференции ИТБ-2014.Сборник научных трудов. - К.: ИПРИ НАН Украины, 2014. – Выпуск 14. - 180 с., С. 18-30. ISBN: 978-966-2344-34-9.
НД ТЗИ 1.1-003-99. Терминология в области защиты информации в компьютерных системах от несанкционированного доступа. ДСТСЗИ СБ Украины, 1999.
ГОСТ Р ИСО/МЭК 17799-2005 Информационная технология. Практические правила управления ин-формационной безопасностью.
Кузьмин А. Терминология в сфере международной информационной безопасности/ А.Кузьмин, Ю.Жуков, Д.Финогенов // BIS Journal. № 3(18). – 2015. [Электронный ресурс] – Режим доступа: http://www.journal.ib-bank.ru/numbers.
ГОСТ Р ИСО/МЭК 27000-2012 Методы и средства обеспечения безопасности. Системы менеджмента информационной безопасности. Общий обзор и терминология.
ГОСТ Р ИСО/МЭК 27001-2006 Методы и средства обеспечения безопасности. Системы менеджмента информационной безопасности. Требования.
ISO/IEC 27032:2012 Information technology. Security techniques. Guidelines for cybersecurity.
Інформаційний простір України: Словник-довідник законодавчих термінів / Автор-укладач Я.О. Чепуренко. – К.: «Освіта України», 2008. – 544 с.
Войтенко Ю.А. Кибербезопасность – проблема столетия. [Электронный ресурс] – Режим доступа: http://3222.ua/ru/article/kberbezpeka-prolema_ stolttya.htm.
Каткова М. В. Понятие «информационное пространство» в современной социальной философии / М.В.Каткова //Известия Саратовского университета. 2008. Т.8. Сер. Философия.
Большая Советская Энциклопедия. Изд. 3-е. М.: «Советская Энциклопедия», 1973. Т.12, С.75. – 624 с.
Медин А. Силы ВВС США, предназначенные для ведения боевых действий в киберпространстве, и взгляды командования на их применения / А. Ме-дин, С. Маринин // Зарубежное военное обозре-ние. - 2012. - № 6. - С. 54-59.
Медин А. Силы киберопераций ВМС США и ос-новные направления их применения / А. Медин, С. Маринин // Зарубежное военное обозрение. - 2012. - № 9. - С. 67-72.
ГСТУ СУІБ 2.0/ISO/IEC 27002:2010 Інформа-ційні технології. Методи захисту. Звід правил для управління інформаційною безпекою. [Електрон-ний ресурс] – Режим доступу: http://s-byte.com/useful/27002.pdf.
НД ТЗИ 1.1-002-99. Общие положения по защите информации в компьютерных системах от несанкционированного доступа. ДСТСЗИ СБ Украины, 1999.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).