РОЗВИТОК ЦИФРОВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ІТ-ДИЗАЙНЕРІВ У КОНТЕКСТІ ВИВЧЕННЯ ФАХОВОЇ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2411-264X.24.19197Ключові слова:
Ключові слова: цифрова компетентність;, цифрова грамотність;, ІТ-дизайн;, фахова англійська мова;, цифровізація.Анотація
Стаття розглядає проблему формування цифрової компетентності у здобувачів освіти, які навчаються за ОПП «ІТ-дизайн». Проаналізовано важливість інтеграції цифрових навичок та знань англійської мови для професійної підготовки майбутніх ІТ-дизайнерів та підкреслюється значущість цифрової компетентності як ключової складової їхньої професійної компетентності.
Метою статті було дослідити особливості формування цифрової компетентності майбутніх ІТ-дизайнерів у процесі професійної підготовки на заняттях з фахової англійської мови. Це передбачало виконання таких завдань: обґрунтування вимог до формування цифрової компетентності здобувачів вищої освіти за ОПП «ІТ-дизайн», уточнення змісту та складових цифрової компетентності ІТ-дизайнерів на основі аналізу наявної документації, а також розробку завдань на розвиток цієї компетентності. У процесі дослідження застосовувались теоретичні, загальнонаукові та емпіричні методи. Дослідження охоплювало здобувачів вищої освіти ОС «Бакалавр», які здобувають освіту за ОПП «ІТ-дизайн» у Національному авіаційному університеті.
Результати. На основі аналізу науково-методичної літератури та нормативних документів (європейської рамки цифрових компетентностей для громадян DigComp 2.2 (2022), рамки цифрової компетентності громадян України (2023), освітньо-професійної програми «ІТ-дизайн» (2021) було уточнено поняття «цифрова компетентність ІТ-дизайнерів» та виокремлено перелік її складових; проаналізовано процес формування цифрової компетентності при вивченні фахової англійської мови; визначено цифрові навички, які розвиваються під час занять з фахової англійської мови; наведено приклади завдань для розвитку цих навичок.
Як висновок, слід відмітити важливість розвитку цифрової компетентності майбутніх ІТ-дизайнерів на заняттях з фахової англійської мови в процесі професійної підготовки, оскільки набуття цифрових навичок забезпечить ефективність професійної діяльності цих фахівців в умовах швидкого розвитку технологій. Спеціально розроблені завдання, такі як аналіз інтерфейсів, розробка цифрового контенту (інфографіки, мультимедійних презентацій, відео, логотипів, реклами та ін.), проєктів з подальшою усною презентацією сприяють не лише розвитку цифрових, але й мовних і м’яких навичок. Проте розвиток цифрової компетентності ІТ-дизайнерів є складним процесом, що вимагає системного підходу і сучасних методів навчання.