РОЗУМІННЯ КОНСТРУКТУ «ВОЛОДІННЯ» В СТРУКТУРІ ОСОБИСТОСТІ ВІДПОВІДНО МЕТОДУ ПСИХОТЕРАПІЇ «Я-РЕКОНСТРУКЦІЯ»

Автор(и)

  • Тетяна Павленко Національний авіаційний університет

DOI:

https://doi.org/10.18372/2411-264X.23.18184

Ключові слова:

володіння; психотерапія; структура особистості; я-реконструкція

Анотація

У статті проаналізовано поняття структури особистості в методі психотерапія «Я-реконструкція», та обґрунтовано визначення поняття «володіння» як однієї з основних її складових. Розроблено авторське визначення цього конструкту. Теоретичні матеріали проілюстровано відповідними таблицями. Мета дослідження полягає у висвітленні поглядів на роль конструкту «володіння» в формуванні травм особистості, та їх впливові на життя. Методи дослідження: теоретичний аналіз, наукових праць у галузі психології, медицини; систематизація та логічне узагальнення отриманого матеріалу. Процедура дослідження передбачала залучення бібліографічного, поетапно-проблемного та порівняльного методів з метою розуміння конструкту «володіння» в структурі особистості відповідно методу психотерапії «Я-реконструкція» (Павленко, 2022). Визначено, що для розробки структури особистості, потрібно враховувати низку критеріїв відповідності, які дозволять в повній мірі відобразити внутрішні процеси. В нашому випадку основними конструктами є бажання, володіння та задоволення. В цій статті було запропоновано абсолютно новий погляд на роль володіння в житті особистості, його вплив на інші структурні елементи в психіці людини. В результаті було запропоновано авторське визначення конструкту «володіння», та проілюстровано формування травми цього конструкту відповідно методу психотерапії «Я-реконструкція».

 У висновках було узагальнено роль конструкту «володіння» в відображенні структури особистості, та показано можливості роботи в ним, в психотерапевтичному процесі. Наприклад, проблеми в харчовій поведінці, розвиток залежності до речей, препаратів чи людини, бажання викидати або роздавати свої речі, схильність до імпульсивних покупок є ознаками травмованості цього конструкту

Біографія автора

Тетяна Павленко, Національний авіаційний університет

кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки та психології професійної освіти Національного авіаційного університету, голова ГО «Міжнародна асоціація психосоматики та тілесної терапії»

Посилання

Віннікот, Д. (2021). Маленькі діти та їх матері. Київ: Сварог.

Губеладзе, І. Г. (2021). Соціальна психологія власності. К.: Талком.

Нартова-Бочавер, С. К. (2008). Человек суверенный: психологическое исследование субъекта в его бытии. Санкт-Петербург: Питер.

Марсель, Г. (1994). Быть и иметь. Новочеркасск: Сагуна.

Павленко, Т. (2021). Основи сексології: теорія та практика. К.: Психобук (Psyhobook).

Павленко, Т. В. (2022). Метод психотерапії «Я-реконструкція» (вступ в метод). Київ: «Психобук» (Psyhobook).

Павленко, Т. В. (2022). Розуміння руйнівних терапевтичних запитів клієнтів у терапевтичному методі «Я-реконструкція». Психолого-педагогічний супровід професійної підготовки та підвищення кваліфікації фахівців в умовах воєнного стану. Київ: ДЗВО «УМО». 117-119.

Павленко, Т. В. (2022). Робота з психосоматичними запитами. Київ: «Психобук» (Psyhobook).

Павленко, Т. В. (2022). Опитувальник «Діагностика довербальних травм згідно методу психотерапії «Я-реконструкція» (ДДТ. ЯР)». Київ: «Психобук» (Psyhobook).

Павленко, Т. В. (2023). Розуміння конструкту «бажання» в структурі особистості відповідно методу психотерапії «Я-реконструкція». Вісник Національного авіаційного університету. Серія: Педагогіка. Психологія: зб. наук. пр. 1(22). 118-125.

Pavlenko, Tetyana. (2023). Фантазії як основний спосіб прояву конструктів особистості в методі психотерапії «Я-реконструкція». Distance Education in Ukraine: Innovative, Normative-Legal, Pedagogical Aspects, 3: 286-291.

Білодід, І. К. (1974). Словник української мови. К. : Наукова думка, 840 с.

Фромм, Е. (2010). Мати чи бути? Київ: «Український письменник».

Frankfurt, H. (1969).Alternate possibilities and moral responsibility. Journal of Philosophy. 66.

Downloads

Опубліковано

2024-01-06

Номер

Розділ

Статті