РОЗУМІННЯ КОНСТРУКТУ «ВОЛОДІННЯ» В СТРУКТУРІ ОСОБИСТОСТІ ВІДПОВІДНО МЕТОДУ ПСИХОТЕРАПІЇ «Я-РЕКОНСТРУКЦІЯ»
DOI:
https://doi.org/10.18372/2411-264X.23.18184Ключові слова:
володіння; психотерапія; структура особистості; я-реконструкціяАнотація
У статті проаналізовано поняття структури особистості в методі психотерапія «Я-реконструкція», та обґрунтовано визначення поняття «володіння» як однієї з основних її складових. Розроблено авторське визначення цього конструкту. Теоретичні матеріали проілюстровано відповідними таблицями. Мета дослідження полягає у висвітленні поглядів на роль конструкту «володіння» в формуванні травм особистості, та їх впливові на життя. Методи дослідження: теоретичний аналіз, наукових праць у галузі психології, медицини; систематизація та логічне узагальнення отриманого матеріалу. Процедура дослідження передбачала залучення бібліографічного, поетапно-проблемного та порівняльного методів з метою розуміння конструкту «володіння» в структурі особистості відповідно методу психотерапії «Я-реконструкція» (Павленко, 2022). Визначено, що для розробки структури особистості, потрібно враховувати низку критеріїв відповідності, які дозволять в повній мірі відобразити внутрішні процеси. В нашому випадку основними конструктами є бажання, володіння та задоволення. В цій статті було запропоновано абсолютно новий погляд на роль володіння в житті особистості, його вплив на інші структурні елементи в психіці людини. В результаті було запропоновано авторське визначення конструкту «володіння», та проілюстровано формування травми цього конструкту відповідно методу психотерапії «Я-реконструкція».
У висновках було узагальнено роль конструкту «володіння» в відображенні структури особистості, та показано можливості роботи в ним, в психотерапевтичному процесі. Наприклад, проблеми в харчовій поведінці, розвиток залежності до речей, препаратів чи людини, бажання викидати або роздавати свої речі, схильність до імпульсивних покупок є ознаками травмованості цього конструкту
Посилання
Віннікот, Д. (2021). Маленькі діти та їх матері. Київ: Сварог.
Губеладзе, І. Г. (2021). Соціальна психологія власності. К.: Талком.
Нартова-Бочавер, С. К. (2008). Человек суверенный: психологическое исследование субъекта в его бытии. Санкт-Петербург: Питер.
Марсель, Г. (1994). Быть и иметь. Новочеркасск: Сагуна.
Павленко, Т. (2021). Основи сексології: теорія та практика. К.: Психобук (Psyhobook).
Павленко, Т. В. (2022). Метод психотерапії «Я-реконструкція» (вступ в метод). Київ: «Психобук» (Psyhobook).
Павленко, Т. В. (2022). Розуміння руйнівних терапевтичних запитів клієнтів у терапевтичному методі «Я-реконструкція». Психолого-педагогічний супровід професійної підготовки та підвищення кваліфікації фахівців в умовах воєнного стану. Київ: ДЗВО «УМО». 117-119.
Павленко, Т. В. (2022). Робота з психосоматичними запитами. Київ: «Психобук» (Psyhobook).
Павленко, Т. В. (2022). Опитувальник «Діагностика довербальних травм згідно методу психотерапії «Я-реконструкція» (ДДТ. ЯР)». Київ: «Психобук» (Psyhobook).
Павленко, Т. В. (2023). Розуміння конструкту «бажання» в структурі особистості відповідно методу психотерапії «Я-реконструкція». Вісник Національного авіаційного університету. Серія: Педагогіка. Психологія: зб. наук. пр. 1(22). 118-125.
Pavlenko, Tetyana. (2023). Фантазії як основний спосіб прояву конструктів особистості в методі психотерапії «Я-реконструкція». Distance Education in Ukraine: Innovative, Normative-Legal, Pedagogical Aspects, 3: 286-291.
Білодід, І. К. (1974). Словник української мови. К. : Наукова думка, 840 с.
Фромм, Е. (2010). Мати чи бути? Київ: «Український письменник».
Frankfurt, H. (1969).Alternate possibilities and moral responsibility. Journal of Philosophy. 66.