ЦІННІСНІ ОРІЄНТАЦІЇ ТА СТРАТЕГІЇ ПОВЕДІНКИ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ В УМОВАХ ВІЙНИ

Автор(и)

  • Юлія Олефіренко Національний авіаційний університет
  • Наталія Проскурка Національний авіаційний університет

DOI:

https://doi.org/10.18372/2411-264X.23.18183

Ключові слова:

військовослужбовці; копінг-стратегії; умови війни; ціннісні орієнтації

Анотація

У статті представлено результати дослідження зв’язку ціннісних орієнтацій військовослужбовців з їх копінг-стратегіями. Мета дослідження полягає в теоретичному аналізі та експериментальному дослідженні особливостей поведінки військових в умовах війни та впливу ціннісних орієнтацій на вибір їх копінг-стратегій.

В процесі дослідження були використанні наступні методи: теоретичні (аналіз літератури, класифікація, систематизація, узагальнення отриманих результатів), емпіричних (опитування, тестування) та методів статистично-математичної обробки даних (SPSS 19.0). Під час проведення емпіричного дослідження були використанні психодіагностичні методики: «Ціннісні орієнтації» М. Рокича,  «Способи копінг-поведінки» Р. Лазаруса.

Результати. В ході експериментального дослідження було виявлено що для військовослужбовців значимими термінальними цінностями є «щасливе сімейне життя», «кохання», «здоров'я», «активне життя» та «добрі, вірні друзі». Ці цінності допомагають військовослужбовцям виконувати поставлені завдання. В той же час, інструментальні провідні цінності «акуратність», «чесність», «вихованість», «тверда воля» та «самоконтроль» допомагають військовослужбовцям адаптуватися до умов бойових дій. За результатами дослідження копінг-поведінки було виявлено, що адаптивним копінгом для більшості військовослужбовців є прийняття відповідальності (59,2%). Найбільш дезадаптивним – самоконтроль (37,0%).

За результатами кореляційного аналізу виявлено зв’язки між копінг-стратегіями «самоконтроль», «прийняття відповідальності», «уникнення» та інструментальними цінностями «високі запити», «непримиримість до недоліків» та «терпимість». А також, між копінг-стратегіями «конфронтація», «дистанціонування», «планове розв’язання проблеми», «позитивна переоцінка»  та  термінальними цінностями: «активне діяльне життя», «продуктивне життя», «свобода», «суспільне покликання».

Висновки. За результатами дослідження було визначено, що ціннісні орієнтації військовослужбовців мають зв'язок з вибором адаптивно-конструктивних копінг-стратегій та впливають на психологічний стан військових і їх загальну бойову готовність

Біографії авторів

Юлія Олефіренко, Національний авіаційний університет

психолог

Наталія Проскурка, Національний авіаційний університет

кандидат психологічних наук, доцент, доцент кафедри педагогіки та психології професійної освіти Національного авіаційного університету

Посилання

Ковальчук, О. П. (2015). Динамічні особливості психологічної адаптації військовослужбовців – учасників антитерористичної операції до наслідків поранень. Вісник Національного університету оборони України, 2, 106-109. Доступно за URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vnaou_2015_2_20.

Кокун, О.М., Лозінська, Н.С., Мороз, В.М., Пішко, І.О. & Лозінська, Н.С. (2021). Формування психологічної готовності військовослужбовців військової служби за контрактом до виконання завдань за призначенням під час бойового злагодження. 7БЦ.

Мусаелян, О.М. (2016). Смисложиттєві орієнтації та особливості їх впливу на схильність до аутоагресивної поведінки студентської молоді. Науковий вісник Херсонського державного університету. Психологічні науки, 3(2), 68–75. Доступно за URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nvkhp_2016_3(2)__14.

Мушкевич, В. & Пасічник, Л. (2022). Психологічні особливості копінг-поведінки військовослужбовців та цивільного населення в умовах бойових дій. Психологічні перспективи, 40, 104–120. Доступно за URL: https://doi.org/10.29038/2227-1376-2022-40-mus.

Похлєстова, О. Ю. (2019). Копінг як функція стресостійкості особистості. Актуальні проблеми психології в закладах освіти, 9, 291–299.

Шайгородський, Ю. (2009). Ціннісні орієнтації в психологічній структурі особистості. Соціальна психологія, 4, 65–73.

Ярмольчик, М.О. (2021). Особливості копінг-стратегій у військовослужбовців збройних сил України під час заходів декомпресії. Габітус, 22, 111–115.

Downloads

Опубліковано

2024-01-06

Номер

Розділ

Статті