ТРАНСФОРМАЦІЯ МОВНОЇ ПІДГОТОВКИ В ЗАКЛАДАХ ВИЩОЇ ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ

Автор(и)

  • Юлія Пришупа Національний авіаційний університет

DOI:

https://doi.org/10.18372/2411-264X.23.18177

Ключові слова:

інформаційно-освітнє середовище; комунікативна компетентність; мовна підготовка; навчальний процес; трансформація

Анотація

У статті проведено аналіз мовної підготовки, що реалізується у процесі викладання іноземних мов в закладах вищої технічної освіти. Дослідження враховує виклики сучасності, вимоги глобалізації та цифровізації освіти. Розглянуто трансформацію ролі мовної підготовки і ключові аспекти в цьому контексті, зокрема технологічна орієнтованість, комунікаційний потенціал. Також проведено порівняльний аналіз накопиченого досвіду та дієвості реалізації перспективних напрямів розвитку і вдосконалення мовної підготовки здобувачів вищої технічної освіти, зокрема використання інноваційних методів вивчення іноземних мов, що ґрунтуються на застосуванні інформаційно-освітніх технологій та якості викладання іноземних мов. Особлива увага приділена сутності мовної підготовки в закладах вищої технічної освіти, що полягає в професійно спрямованій комунікаційній компетентності, як важливого інструменту для успішної адаптації до нових умов освітнього середовища.

Автор статті розкриває переваги інтегрування інформаційно-освітнього середовища у процес мовної підготовки та доводить важливість проведення систематичного оцінювання поточної ситуації з мовної підготовки з метою формування наступності етапів розвитку та накопиченого досвіду.

Мета дослідження полягає в теоретичному обґрунтуванні та емпіричному дослідженні сучасного стану мовної підготовки в закладах вищої технічної освіти.

Завдання дослідження зосереджені на науковому обґрунтуванні понять «трансформація», «мовна підготовка в закладах вищої технічної освіти»; та виявленні якісних змін у мовній підготовці й протирічь, що заважають досягненню бажаних результатів та високої якості навчання іноземної мови.

Висновки. Підсумовуючи результати дослідження щодо мовних трансформацій в закладах вищої технічної освіти автор обґрунтовує важливість проведення систематичного оцінювання поточної ситуації з мовної підготовки. Зазначено, що трансформаційні процеси в мовній підготовці відкривають можливості для розкриття унікальності, спрямованої на поєднання інформаційно-освітнього середовища та внутрішньо-предметних зв’язків у вищих технічних освітніх закладах, заснованих на спільних ідеях і поняттях сучасності. Проведений ретроспективний аналіз дозволив відстежити еволюцію мовної підготовки в закладах вищої технічної освіти, представлену багатоетапним процесом, що містить трансформації та інновації на шляху до пошуку більш ефективних підходів. Оцінка поточної ситуації в університеті також виявила проблеми й протиріччя, що заважають досягненню бажаних результатів та високої якості навчання іноземної мови. Ці позитивні тенденції призвели до формування інформаційно-освітнього середовища університету, широкого арсеналу методичних розробок і механізмів для підвищення ефективності мовної підготовки. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети дослідження

Біографія автора

Юлія Пришупа, Національний авіаційний університет

кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри іноземних мов і перекладу факультету лінгвістики та соціальних комунікацій Національного авіаційного університету

Посилання

Бакум, З., Пальчикова, О., & Костюк, С. (2019). Навчання іноземних мов: крос-культурний підхід.

Кокарєва, А.М. (2019). Професійний розвиток особистості інженера. Вища освіта України. 2 (27), 234-240.

Конопляник, Л.М. (2020). Інноваційні технології у викладанні англійської мови у вищій школі. Національна ідентичність в мові і культурі: збірник наукових праць / за заг.ред. О.Г. Шостак. К.: Талком, 2020. 258-261.

Кримський, С. Б. (2003). Запити філософських смислів. К.: Вид. ПАРАПАН, 240 с.

Лузік, Е.В., & Кокарєва, А.М. (2023). Психолого-педагогічні засади моделювання системи вищої освіти України в умовах її парадигмальної кризи. Вісник Національного авіаційного університету. Серія: Педагогіка, Психологія, Вип. 1(22). 60-69.

Лузік, Е. В., & Хоменко-Семенова, Л. О. (2017). Модернізація вищої освіти України в контексті національної безпеки. Вісник Національного авіаційного університету. Серія: Педагогіка, Психологія, (10), 88-92.

Попова, О., & Кабанець, М. (2020). Експериментальна перевірка педагогічних умов формування лінгвокультурної компетентності майбутніх менеджерів у процесі фахової підготовки. Матеріали конференцій МЦНД, 25-28. https://doi.org/10.36074/01.05.2020.v4.06

Пришупа, Ю. (2022) Специфіка мовної підготовки в умовах освітньо-інформаційного середовища технічного університету. Науковий журнал «Інноваційна педагогіка» 2 (54), 197-201.

Тарнавська, Т. В. (2019). Сучасні технології у викладанні іноземних мов.

Чернов, М. М., Конопляник, Л. М., & Пришупа, Ю. Ю. (2023). Педагогічна вища освіта України 2022-2026 рр.: вектори розвитку. Академічні візії, (15). вилучено із https://academy-vision.org/index.php/av/article/view/110

Akıllı, E., Konoplianyk, L., & Pryshupa, Y. (2019). ICT in teaching ESP to future civil engineers at technical university. Advanced Education, 93-99.

Tadeyeva, М. І., Kupchyk, Л. Є., & Litvinchuk, А. Т. (2021). “The use of ICT tools for the formation of learning and communication strategies in the foreign language classroom in non-language institutions of higher education”, ITLT, vol. 81, 1, 272–284.

Downloads

Опубліковано

2024-01-06

Номер

Розділ

Статті