ТЕОРЕТИЧНІ ПІДХОДИ ДО ФОРМУВАННЯ САМОСТІЙНОСТІ ЯК ПРОФЕСІЙНО ВАЖЛИВОЇ ЯКОСТІ У МАЙБУТНІХ ПСИХОЛОГІВ В ПРОЦЕСІ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2411-264X.23.18174Ключові слова:
психолог; самостійність; професійна підготовка; розвиток; цінності; майбутній фахівецьАнотація
У статті проведений теоретичний аналіз та визначено актуальність дослідження проблеми розвитку самостійності майбутніх психологів в процесі професійної підготовки, обґрунтована актуальність вирішення проблеми, розглянуто теоретичні питання розвитку самостійності майбутнього психолога.
Актуальність дослідження зумовлена глибинними трансформаціями цінностей буття сучасного українського суспільства, пов’язаними з переосмисленням життєтворчості людини.
Входження вітчизняної освіти до європейського освітнього простору сприяло розширенню ціннісно-смислової сфери суспільної свідомості українців та стимулювало вітчизняний контент до переосмислення сутності освітньо-наукових процесів в розвитку самостійності фахівців.
Головною метою професійної підготовки майбутніх фахівців є осмислення та прийняття ними соціальних, особистісних, професійних цінностей; розвиток самостійності та їхньої ціннісної самосвідомості загалом.
Реалізація цієї мети в закладах вищої освіти, зокрема в контексті професійної підготовки майбутніх психологів, пов’язана з розробленням та впровадженням інноваційних освітніх технологій, які зможуть активізувати розвиток у майбутніх фахівців самостійності.
Методики дослідження. Висвітлюються теоретичні методи, які передбачають аналіз наукової літератури за темою дослідження та узагальнення здобутої інформації, системний аналіз, узагальнення теоретично-методологічних підходів до проблеми, розробку та обґрунтування теоретичної моделі предмету дослідження.
Метод логічного узагальнення - для теоретичного обґрунтування значущості поставлених завдань та уточнення ключових понять дослідження.
Результати. Розкрито важливість розвитку самостійності в процесі професійної підготовки майбутнього психолога.
Висновки. Соціально-економічні перетворення, які постійно відбуваються у суспільстві, ставлять нові вимоги до особистості сучасного фахівця. Все більшого значення для фахівця набуває здатність бути суб’єктом свого професійного розвитку та самостійно знаходити вирішення соціально та професійно значущих проблем в умовах мінливої дійсності.
Наростаючі темпи розвитку нових технологій, інформаційний "вибух" та швидке "застаріння" інформації; різке ускладнення, автоматизація та комп’ютеризація виробничих процесів; висока вірогідність виникнення "нестандартних" ситуацій у виробничій та соціальній сферах, умови невизначеності через політично-економічні події в країні і в світі в цілому, висувають все нові вимоги до майбутніх психологів.
Особливо підкреслюється необхідність набуття здатності до прийняття адекватних рішень в "нестандартних" ситуаціях, в умовах дефіциту часу та наявності навичок оптимальної взаємодії із іншими учасниками виробничого процесу у спільній професійній діяльності в колективі
Посилання
Балл, Г.О. (2017). Раціогуманістична орієнтація в методології людинознавства. Київ: ПП «СКД».
Волошина, В.В. (2015). Специфіка прояву губристичної мотивації в процесі підготовки майбутнього психолога. Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Серія № 12. Психологічні науки: Збір. наук. праць. № 2(47). 161–168.
Павлюк, М.М., Грись, А.М. & Шопша, О.Л. (2019). Концептуалізація системи сімейно-орієнтованого психолого-педагогічного супроводу родини, яка виховує дитину з особливими потребами. Мелітополь.
Пасов, Є. І. (2002). Культуроподібна модель професійної підготовки вчителя. Іноземні мови.
Сєріков, В.В. (2012). Розвиток особистості в освітньому процесі. Логос.
Bandura, A. (1997). Self-efficacy: the exercise of . W.H. Freeman &Co.
Bandura, A. (1986). Social foundations of thought and action: A social cognitive theory. Prentice-Hall.
Deci, E. (1986). The dynamics of self-determination in personality and development