ПСИХОКОРЕКЦІЯ ТРИВОЖНОСТІ ДОРОСЛИХ МЕТОДАМИ ТІЛЕСНО-ОРІЄНТОВАНОЇ ТЕРАПІЇ

Автор(и)

  • Марія Патруль Національний авіаційний університет
  • Анастасія Кузняк Національний авіаційний університет

DOI:

https://doi.org/10.18372/2411-264X.22.17617

Ключові слова:

методи тілесно-орієнтованої терапії; особистісна тривожність; реактивна тривожність; тілесно-орієнтована терапія; тривожність

Анотація

У статті представлено результати теоретичного аналізу особливостей тривожності дорослих та емпіричного дослідження корекції тривожності дорослих методами тілесно-орієнтованої терапії.

Мета дослідження  полягала у теоретичному обґрунтуванні та емпіричному дослідженні особливостей тривожності дорослих та її корекції методами тілесно-орієнтованої терапії.

Процедура дослідження базувалася на  комплексі теоретичних, емпіричних та статистичних методів дослідження. Під час теоретичного дослідження були застосовані теоретико-методологічний аналіз, класифікація та систематизація наукових джерел, порівняння та узагальнення даних. На етапі емпіричного дослідження використовувалися спостереження, бесіди, тестування, експеримент, що включав констатувальну та формувальну частини. На етапах констатувального та формувального експериментів були використані спеціальні психодіагностичні методики: для діагностування загального рівня особистісної тривожності дорослих - «Шкала прояву тривожності Дж.Тейлор», для дослідження рівня особистісної та реактивної тривожності - «Шкала самооцінки тривожності Ч.Д.Спілбергера» у модифікації Ю.Л. Ханіна та «Інтегративний тест тривожності» А.П. Бізюка. Обробка експериментально отриманих даних здійснювалась за допомогою методів математичної статистики: критерій Колмогорова-Смірнова для визначення типу розподілу даних, метод порівняння груп (t-критерій Стьюдента для залежних вибірок).

Результати. В ході емпіричного дослідження особливостей тривожності дорослих та її корекції методами тілесно-орієнтованої терапії у даній вибірці було виявлено високий рівень тривожності (особистісної та реактивної) та досліджено компоненти ситуативної та особистісної тривожності респондентів. У структурі ситуативної тривожності найбільші високі значення були отримані за наступними субшкалами “Оцінка перспектив” (79,4%), “Фобічний компонент” (58,8%) та “Астенічний компонент” (55,9%). У структурі особистісної тривожності найбільш високі значення були отримані за наступними субшкалами “Емоційний дискомфорт” (100%), “Астенічний компонент”, “Оцінка перспектив” (по 91,2%), “Фобічний компонент” (73,5%). Отже, наступним етапом була створена та проведена психокорекційна програма для зниження високого та середнього рівнів тривожності дорослих методами тілесно-орієнтованої терапії. А також, за допомогою математичної обробки даних була проведена оцінка ефективності розробленої психокорекційної програми.

За результатами дослідження сформульовано висновок про ефективність застосування психокорекційної програми зниження рівня тривожності дорослих методами тілесно-орієнтованої терапії  та рекомендовано для використання в роботі практичних психологів

Біографії авторів

Марія Патруль, Національний авіаційний університет

старший викладач кафедри педагогіки та психології професійної освіти Національного авіаційного університету

Анастасія Кузняк, Національний авіаційний університет

студентка

Посилання

Березін, Ф. Б. (1988). Психічна та психофізіологічна адаптація людини. Львів: Наука. 270 с.

Бізюк, А.П., Вассерман, Л.І., & Іовлев, Б.В. (2005). Застосування інтегративного тесту тривожності (ІТТ): метод. рекомендації. СПб: НІПНІ імені В.М. Бехтерова. 23 с.

Блохіна, І. О. (2022). Психологічні причини виникнення тривожності у студентів. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Психологія, (4). 84 с.

Галієва, О. М. (2019). Методи саморегуляції ситуативної тривожності майбутніх практичних психологів у процесі професійної підготовки. Теоретичні і прикладні проблеми психології № 2., 65-78.

Голев, С.В., & Голєва, О.С. (2017). Організаційна психологія (Психологія організацій): Курс лекцій. Херсон. 895 с.

Кузняк, А.С. (2023). Психологічна корекція тривожності дорослих методами тілесно-орієнтованої терапії. Кваліфікаційна робота на здобуття освітнього ступеня бакалавр спеціальності 053 «Психологія». Національний авіаційний університет. Київ. 75 с.

Сірко, Р. І. (2016). Методологічні підходи до психокорекції особистості під час професійної діяльності в екстремальних умовах. Вісник Національного університету оборони України. Вип. 3 (46). 96 с.

Adler, A. (2020). Understanding Human Nature: The psychology of personality – New Delhi: General Press, 316 p.

Downloads

Опубліковано

2023-06-06

Номер

Розділ

Статті