ТЕОРЕТИКО-АНАЛІТИЧНИЙ ДИСКУРС ПОНЯТТЯ ПРОФЕСІЙНОЇ ГОТОВНОСТІ ДО МАЙБУТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ МАЙБУТНІХ МАГІСТРІВ ПСИХОЛОГІВ В ЗВТО

Автор(и)

  • Анна Ларіонцева Національний авіаційний університет

DOI:

https://doi.org/10.18372/2411-264X.22.17603

Ключові слова:

готовність; магістр психолог; професійна готовність; професійна діяльність; психолог

Анотація

Мета. Стаття присвячена теоретико-аналітичному аналізу аспектів професійної готовності майбутніх магістрів до майбутньої діяльності в закладах вищої технічної освіти. Розглянуто теоретичні засади професійної готовності майбутнього психолога до майбутньої діяльності, проведено аналіз поглядів вітчизняних та зарубіжних науковців щодо професійної готовності майбутніх магістрів психологів в закладах вищої технічної освіти (ЗВТО).

Методики дослідження. Для досягнення мети в роботі було використано сукупність методів і прийомів наукового пізнання. Так, для визначення сутності поняття професійної готовності використані методи, що формують теоретико-аналітичний дискурс науково-фахової літератури за проблемою дослідження та узагальнення отриманої інформації; структурний аналіз; узагальнення теоретично-методологічних аспектів проблеми; обґрунтування теоретичної концепції предмету дослідження; метод логічного узагальнення, який здійснює теоретичний опис важливості поставлених задач та уточнення ключових понять дослідження.

Результати. Розкрито теоретичні аспекти поняття «професійної готовності» до майбутньої діяльності, що складають основу формування професійних компетенцій майбутнього магістра психолога у процесі підготовки до його майбутньої фахової діяльності.

Висновки. Проблема професійної готовності магістрів психологів до майбутньої професійної діяльності є, на сьогодні, достатньо гострою, а розширення поля діяльності психологів висуває високі вимоги до особистості самого фахівця. Масштаб особистості випускників ЗВТО повинен відповідати масштабу професійних завдань, які сучасне життя і суспільство ставлять перед магістрами психологами, а це, водночас, вимагає корекції освітніх програм у закладах вищої освіти.

У зв’язку з реформуванням освіти питання інноваційних змін у професійній підготовці майбутніх фахівців різного профілю стають найбільш пріоритетними. Актуалізується проблема переходу від знаннєвої парадигми до методологічного спрямування, яка передбачає самостійну орієнтацію студентів у світі інформації, формуючи таким чином у майбутніх фахівців професійну компетентність. Підкреслимо, що акцентується увага на проблемі професійної підготовки майбутніх психологів до професійної діяльності, в динамічно-енергетичному освітньому середовищі закладу вищої технічної освіти

Біографія автора

Анна Ларіонцева, Національний авіаційний університет

магістр психології, аспірантка кафедри педагогіки та психології професійної освіти Національного авіаційного університету

Посилання

Асмолов, А.Г. (1990). Психология личности: Учебник. М.: МГУ.

Балл, Г.О. (1996). Формування готовності до професійної праці у контексті гуманізації освіти. Психологічні аспекти гуманізації освіти. Книга для педагога. Київ-Рівне.

Панка, В., & Чепелєва, Н. (2001). Основи практичної психології. Київ: Либідь.

Шевченко, Н.Ф. (2002). Актуальні питання професійної підготовки психологів у системі вищої освіти. Здобутки, проблеми і перспективи. Київ: Ніка Центр.

Крутецкий, В.А. (1972). Основы педагогической психологии. М.: Просвещение.

Марценюк, М.О. (2014). Особливості професійної та особистісної готовності психолога до професійної діяльності. Міжнародний науковий вісник. Ужгород: ДВНЗ «УжНУ».

Пов’якель, Н.І. (2003). Творчі складові професійної компетентності мислення практичного психолога: особливості прояву та генезис. Психологія у ХХІ столітті: перспективи розвитку: матеріали VI Костюківських читань. – К., Т. 3.

Іванова, О.В., Москаток, Л.М., & Корсун, С.І. (2013). Психологія. Вступ до спеціальності: навч. Посібник. К.: Центр учбової літератури.

Санникова, О.П. (2006). Психологические контуры личности: форма и содержание. Актуальні проблеми соціальної психології та педагогіки: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. «Тенденції розвитку психології в Україні: історія та сучасність». К.: Либідь.

Седих, К.В. (2008). Психологія взаємодії систем: Сім’я та освітні інституції. Полтава: Довкілля-К.

Downloads

Опубліковано

2023-06-06

Номер

Розділ

Статті