ПІДГОТОВКА ФАХІВЦІВ З АВІАЦІЙНИХ ТРАНСПОРТНИХ ТЕХНОЛОГІЙ: ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД
DOI:
https://doi.org/10.18372/2411-264X.22.17599Ключові слова:
фахівці з авіаційних транспортних технологій, професійна підготовка, заклади вищої технічної освіти, дисципліни професійного спрямування, міжнародний досвід, технології навчанняАнотація
Статтю присвячено аналізу системи професійної підготовки майбутніх фахівців з авіаційних транспортних технологій у досвіді зарубіжної вищої технічної освіти. Метою статті є висвітлення особливостей зарубіжного досвіду формування професійних компетентностей майбутніх інженерів авіаційної галузі під впливом науково-технічного прогресу. Наведено приклади теоретичної та практичної підготовки авіаційних фахівців у закладах вищої освіти США, Великої Британії та країн-членів Євпропейського Союзу на основі використання інноваційних, проблемно-орієнтованих, дистанційних та змішаних методів навчання, плідної співпраці зі стейкходерами, з урахуванням автономії навчальних закладів і гнучкості навчального процесу.
У дослідженні використано теоретичні та емпіричні методи порівняльного аналізу та узагальнення освітніх програм різного ступеню, а також досвіду підготовки майбутніх авіаційних фахівців.
Результат. У системі професійної підготовки майбутніх пілотів США ефективно поєднуються теоретична та практична види діяльнності, інтенсивне використання комп‘ютерних технологій у навчальному процесі, що значно поліпшує його якість та результативність. За програмами бакалаврату й магістратури з авіаційної інженерії, представленими закладами вищої технічної освіти Великої Британії, зміст підготовки передбачає поглиблене вивчення основ льотної практики та предметів професійного спрямування. Професійна підготовка майбутніх фахівців з авіаційних транспортних технологій у вищих навчальних закладах Німеччини орієнтована на інтегроване навчання, практичну підготовку, стажування та підвищення кваліфікації в авіакомпаніях. Аналіз міжнародного досвіду професійної підготовки майбутніх фахівців з авіаційних транспортних технологій свідчить про те, що характерними особливостями навчання є обов’язкове поєднання теорії та практики з акцентуванням особливої уваги на дисциплінах профільного спрямування в освітньо-професійних програмах, навчальних та робочих планах, присвяченню достатньої кількості навчальних годин практиці та стажуванню з метою підвищення конкурентоспроможності майбутніх фахівців та залучення досвідчених авіаційних фахівців до участі у навчальному процесі.
Таким чином, зроблено висновок, що у закладах вищої технічної освіти країн-членів ЄС (Німеччини, Франції, Польщі), США, Великобританії зміст професійної підготовки майбутніх фахівців з авіаційних транспортних технологій засновано на відповідних освітніх стандартах, реалізованих в освітньо-професійних програмах підготовки, що передбачають включення навчальних дисциплін практико-орієнтованого спрямування. Важливо зазначити, що освітній процес з підготовки фахівців з авіаційних транспортних технологій у закладах вищої технічної освіти зарубіжних країн базується на застосуванні традиційної та раціоналістичної моделей й моделі розвивального навчання
Посилання
Андрущенко, І., Тернопільська, В., & Якимець, Д. (2015). Технологія навчання як засіб формування технічної компетентності майбутніх офіцерів радіоелектронного профілю. Науковий вісник Ужгородського національного ун-ту. Серія: Педагогіка. Соціальна робота. 37. 176–179.
Retrieved from: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/10512
Бакуліна, О., & Тернопільська, В. (2020). Особливості застосування освітніх технологій у формуванні мобільності студентів. Pedagogical and psychological sciences: regularities and development trends: Collective monograph. Riga, Latvia: «Baltija Publishing». 370-385.
doi: https://doi.org/10.30525/978-9934-26-023-0-23
Бобрицька, В. (2012). Компетентнісний підхід у проектуванні науково-дослідницької роботи студентів магістратури. Вища освіта України. 3. Т. 21. 46-54.
Дерев’янко, О., & Тернопільська, В. (2011). Теоретичні засади формування професійної компетентності. Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. 27. 523–528.
Retrieved from: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sitimn_2011_27_104
Підлубна, О. (2013). Особливості організації професійної підготовки пілотів цивільної авіації в льотних школах США. Science and Education a New Dimension: Pedagogy and Psychology. Budapest. 3. 118–122.
Retrieved from:
Тоффлер, Э. (2004). Третья волна. М.: ACT. 256 с.
Bakhov, I., Brovko, K., & Zagorodnya, A. (2020). Research of motives for formation of corporate culture of students in the context of the paradigm of cognitive psychology. Journal of Advanced Pharmacy Education and Research. 10(2). 195-202.
Bucks New University. BA (Hons) Airline and Airport Management. Retrieved from: https://bucks.ac.uk/courses/undergraduate/management-and-professionalstudies/airline-and-airport-management-ft
IUBH University of Applied Sciences. Bachelor Aviation Management. Retrieved from: https://www.iubh.de/en/bachelor/degree-programmes/aviation-management/
Hunot, F. (2000). Former les nouveaux managers. Rueіl ‒ Malmaіson: Edіtіons Lіaіsons. 142 p.
Ecole Nationale de l'Aviation Civile. Retrieved from: https://www.enac.fr/fr
University of Information Technology and Management. Retrieved from: https://en.uitm.edu.eu/undergraduate-programmes/aviation-management/
Rzezow Polytechnic University. Retrieved from: https://w.prz.edu.pl/en/faculties/
Higher State Vocational School in Khelmi. Retrieved from: https://free-apply.com/en/university/1061600213/