ГЕНДЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОЯВУ ЛІДЕРСТВА У СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2411-264X.21.17101Ключові слова:
гендер; гендерні стереотипи; лідерство; лідерські якості; маскулінність; студентська молодь; фемінністьАнотація
У статті проводиться теоретичний аналіз та емпіричне дослідження гендерних особливостей прояву лідерства у студентської молоді.
Мета статті полягає у теоретичному обґрунтуванні та емпіричному визначенні гендерних особливості прояву лідерства у студентської молоді.
Результати. У ході емпіричного дослідження вдалося встановити: яскраво виражені лідерські якості зустрічаються переважно у жінок, ніж у чоловіків, жінки виявляють себе як впевнені, домінантні, наполегливі. Проте, порівняльний аналіз не виявив статистично значущі відмінності у прояві лідерських якостей за статевою ознакою – у чоловіків і жінок (за методикою Є. Жарикова, Є. Крушельницького); така якість виражена більше у чоловіків, ніж у жінок. Це характеризує чоловіків як наполегливих, вони вміють керувати своїми емоціями, ефективно розподіляти час (значні розбіжності на 1% рівні значимості); жінки характеризуються більш вираженим творчим підходом у вирішенні важких ситуацій та професійних завдань, люблять шукати та пробувати щось нове, легко захоплюються новою справою, приймаючи рішення, схильні перебирати кілька варіантів (значні відмінності на 5% рівні значимості); у жінок, більш ніж у чоловіків, виражені «організаторські здібності». Це виявляється у тому, що жінки домагаються злагодженої роботи команди, намагаються у відносинах із людьми досягати порозуміння і знаходити спільну мову, добре відчувають і вгадують настрої товаришів (значні відмінності на 1% рівні значущості); чим вище у чоловіків прояви маскулінності, тим більшою мірою виявляються їх лідерські якості, у той же час, чим менше у жінок виявляються фемінні якості, тим більшою мірою виявляються у них лідерські якості; чим вище у чоловіків і жінок показник маскулінності, тим краще вони вміють керувати собою, зберігати самовладання у важких ситуаціях; Чим вище у чоловіків показники фемінінності, тим більше вони схильні до творчого підходу у вирішенні завдань; високий рівень андрогінності, тобто прояв одночасно чоловічих та жіночих рис, сприяє розвитку у жінок таких лідерських якостей як «уміння працювати з групою», тобто сприяє тому, що жінки-андрогіни вибудовують ефективні міжособистісні взаємини у групі, засновані на довірі, взаємопідтримці та розумінні, одночасно, вирішуючи ефективно вирішуючи перед групою поставлені завдання.
Висновок. Чим вищі у чоловіків і жінок показник маскулінності, тим краще вони вміють керувати собою, зберігати самовладання у важких ситуаціях; Чим вище у чоловіків показники фемінінності, тим більше вони схильні до творчого підходу у вирішенні завдань. Притаманна фемінним чоловікам емоційність, емпатійність дозволяє їм шукати і пробувати щось нове, вибираючи, у тому числі, творчі професії. Високий рівень андрогінності, тобто прояв одночасно чоловічих і жіночих рис, сприяє розвитку у жінок таких лідерських якостей як «уміння працювати з групою», тобто сприяє тому, що жінки-андрогіни вибудовують ефективні міжособистісні взаємини в групі, засновані на довірі, взаємопідтримці та розумінні поставлених завдань
Посилання
Джеймс, Ф. Л. (2001). Самовиконуване пророцтво: Гендер з соціально-психологічного погляду. СПб.: Пітер. 144–161.
Підбуцька, Н. В. (2015). Теоретичний аспект вивчення гендерних особливостей уявлень про лідерства студентської молоді. Харків: НТУ "ХПІ". 44 (48), 62–72.
Хоменко-Семенова, Л. О. (2015). До проблеми формування творчих здібностей студентів ВНЗ у сучасному трансформаційному середовищі. Вісник Національного авіа-ційного університету. Серія: Педагогіка. Психологія : зб. наук. праць. К.: НАУ. 6, 147–151.
Cattel, R. (1965). The scientific analysis of personality/ Baltimore: Penguin Books.
Komives, S. R., Lucas, N., McMahon, T. R. (2013). Exploring leadership: For collegestudents who want to make a difference (3rd ed.). San Francisco, CA: Jossey-Bass.
Northouse, P. G. (2016). Leadership: Theory and practice (7th ed.). Los Angeles, CA:SAGE.
Patton, L. D., Renn, K. A., Guido, F. M., Quaye, S. J. (2016). Student development incollege: Theory, research, and practice (3rd ed.). San Francisco, CA: Jossey-Bass.
West, C., Zimmerman, D. H. (1987). Doing gender. Gender and Society. 1. 125–151.