ВПЛИВ ПСИХОЛОГІЧНИХ ЧИННИКІВ НА КОНФЛІКТНУ ПОВЕДІНКУ У ПІДЛІТКІВ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2411-264X.20.16921Ключові слова:
агресивність; конфлікт; конфліктна поведінка; підлітки; психологічні чинники конфліктної поведінки; тривожністьАнотація
У статті проводиться аналіз понять «конфлікт», «конфліктна поведінка»; «стилі поведінки у конфліктній ситуації»; зазначені причини конфліктної поведінки у підлітків. Обґрунтовано специфіку підліткового віку, що супроводжується самоствердженням, сепарацією, бунтом, сильними емоційними переживаннями, відчуттям тривоги, підвищеною збудливістю, депресією; характеризується зміною ієрархії цінностей, мотивів, самоусвідомлення себе. Метою цього дослідження було визначити вплив психологічних чинників на конфліктну поведінку у підлітків, серед яких, такі як агресивність, тривожність, а також стосунки з батьками, однокласниками, вчителями. Методи аналізу, систематизації та узагальнення теоретичного матеріалу наукових джерел дозволили ознайомитися з вітчизняним та зарубіжним досвідом з даної проблематики. У емпіричному дослідженні застосовані такі методики: опитувальник дослідження рівня агресії Басса-Дарки; особистісна шкала проявів тривоги Тейлор (в адаптації Т. А. Нємчіна); «Стратегії поведінки в конфліктних ситуаціях» К. Томаса (адаптована Н. В. Грішиной); авторська анкета. Результати. З метою встановлення зв’язку між психологічними чинниками та стратегією поведінки у конфлікті ми провели математичну обробку даних за критерієм Пірсона. Був з’ясований зв'язок між показниками рівня тривожності та стратегіями поведінки: суперництво та пристосування. Це свідчить про те, що чим вище рівень тривожності, тим більша вірогідність того, що у конфліктній ситуації буде використана стратегія суперництва або пристосування. Констатовано вплив тривожності на вибір стратегії поведінки у конфлікті. За результатами математичної обробки був також виявлений вплив на стратегії поведінки у конфліктних ситуаціях таких чинників, як психологічний клімат у сім’ї та класі, ставлення батьків, вчителів та однокласників до підлітка. Зроблено висновок, про те, що, зважаючи на нагальність проблем щодо конфліктної поведінки у підлітків, необхідно продовжувати дослідження психологічних чинників, що провокують конфлікт та ускладнюють його перебіг, з метою поліпшення корекційної роботи практичних психологів
Посилання
Апішева, А. Ш. (2012). Проблема конфліктних стосунків сучасних підлітків та юнаків з батьками. Вісник НТУУ«КПІ». Філософія. Психологія. Педагогіка: збірник наукових праць. 2(35), 117-125.
Божович, Л. Проблемы формирования личности. М.: Педагогика, 1995. 350 с.
Волков, Б. С. (2017). Психология подростка. М: Академический проект, 240 с.
Ганеева, А. А,. & Гайнуллина, А. В. (2013). Конфликтные ситуации подростков, зависящие от личностных особенностей. Известия Самара, 15 (2-4), 961-963.
Дараган, А. А. Психологічні чинники конфліктної поведінки у підлітків. – Дипломна робота на здобуття освітнього ступеня бакалавра спеціальності «Психологія». – Національний авіаційний університет. Київ, 2022. 44 с.
Зеленков, М. Ю. (2003). Социальная конфликтология. Москва: Юридический институт МИИТа, 262 с.
Костюнина, Е. А. (2016). Особенности формирования конфликтного поведения в подростковом возрасте, 1, 642-646.
Куниця, Т. Ю. (2017). Проблема конфліктів у шкільному колективі. Збірник наукових праць НАПН України «Нові тенденції і явища у дитячому і молодіжному середовищі в Україні: цивілізаційний, культурологічний, інформаційний виміри». Київ. 114-120.
Хасан, Б. И. (2003). Конструктивная психология конфликта. 250 с.
Чайковська, О. М. (2016). Психологія підліткової конфліктності : навч. посіб. Кам’янець-Подільський, 126 с.
Яновська, Т. А. (2015). Взаємозв’язок прояву психологічного конфлікту з емоційною сферою підлітків. Young Scientist, 2 (17), 235-238
Downloads
Опубліковано
Версії
- 2022-11-04 (2)
- 2022-11-04 (1)