Це застарівша версія, яка була опублікована 2022-11-04. Прочитайте найбільш нову версію.

КОНФЛІКТОЛОГІЧНА КОМПЕТЕНТНІСТЬ ПОДРУЖЖЯ У РОЗВ’ЯЗАННІ СІМЕЙНИХ КОНФЛІКТІВ

Автор(и)

  • Валентина Балахтар Національний авіаційний університет
  • Юлія Волошина Національний авіаційний університет

DOI:

https://doi.org/10.18372/2411-264X.20.16916

Ключові слова:

конфліктологічна компетентність; подружжя; сімейний конфлікт

Анотація

Актуальність дослідження зумовлена потребою розв’язання сімейних конфліктів як значущих психологічних проблем, що потребують вирішення і спричинюють активність подружжя, спрямовану на подолання протиріч чи суперечок у родині, зумовлених різними причинами. Особливо затребуваним у контексті вирішення досліджуваної проблеми є розв’язання конфліктів у подружній парі в кризових умовах сьогодення шляхом формування конфліктологічної компетентності сім’ї. Мета статті передбачає визначення рівня конфліктологічної компетентності та значущості властивостей конфліктно-компетентної поведінки подружжя у розв’язанні сімейних конфліктів. У дослідженні використано комплекс теоретичних методів наукового пізнання (аналіз, синтез - дозволили охарактеризувати ключові поняття дослідження, проаналізувати наукові джерела; систематизація та узагальнення – сформулювати висновки) та емпіричних (методика «Оцінка рівня компетентності у вирішенні конфліктів» та ін.). Вибірку склали 65 осіб, яких було розподілено на групи залежно від віку, статі, місця проживання, років подружнього життя, кількості дітей у сім’ї.

Наведено результати емпіричного дослідження конфліктологічної компетентності подружжя. Виявлено недостатній рівень її сформованості у більше ніж половини досліджуваних (низький).

За результатами дисперсійного аналізу виявлено статистично значущі особливості конфліктологічної компетентності залежно від статі (чоловіки більш компетентні порівняно з жінками), місця проживання (чоловіки у сільській місцевості характеризуються вищими показниками порівняно з чоловіками, які проживають у місті, та жінками, незалежно від місця проживання), кількості дітей в родині (найбільш високі показники компетентності виявлені у чоловіків у сім’ях, де є 1 дитина і у жінок, у сім’ях яких є 2 дитини), років подружнього життя (найбільш спроможними до розв’язання сімейних конфліктів є жінки, які перебувають у шлюбі понад 10 років та чоловіки з сімей, стаж яких 5-10 років) та ін.

Перспективним вбачається необхідність розробки й апробації програми сприяння формуванню конфліктологічної компетентності подружжя

Біографії авторів

Валентина Балахтар, Національний авіаційний університет

доктор психологічних наук, професор, професор кафедри педагогіки та психології професійної освіти Національного авіаційного університету

Юлія Волошина, Національний авіаційний університет

магістрантка спеціальності «Психологія» Національного авіаційного університету

Downloads

Опубліковано

2022-11-04

Версії

Номер

Розділ

Статті