ФОРМУВАННЯ ГОТОВНОСТІ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ІНФОРМАТИКИ ДО ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2411-264X.2(17).15024Ключові слова:
готовність до професійної діяльності, компетентний вчитель, майбутній вчитель інформатикиАнотація
У статті обґрунтовано, що готовність майбутнього вчителя інформатики до професійної діяльності є складними утворенням, внутрішнім потенціалом і визначається інтересом до інформатичної освітньої галузі, а також є результатом здобуття кваліфікації, що проявляється в здатності компетентно виконувати посадові завдання та обов’язки, гнучко адаптуватися до динамічних умов праці, розв’язувати складні спеціалізовані задачі й практичні проблеми в закладах загальної середньої освіти. В описах здатності маємо на увазі «здатності до дії», як уміння ефективно використовувати сформовані компетентності під час проектування і відтворення професійних дій вчителя та навчально-пізнавальної діяльності учнів як на репродуктивному так і на творчому рівнях.
Акцентовано увагу на поєднанні компетентнісно-орієнтованої освіти із діяльнісним, особистісним та іншими науковими підходами, орієнтуючи професійну підготовку майбутніх учителів інформатики на результати навчання за відповідною освітньою програмою. Іншими умовами формування професійної готовності є: фундаменталізація освіти і її поєднання з практичною підготовкою; переосмислення змісту освіти на користь міжпредметної інтеграції знань; усвідомлення готовності і як передумови виконання професійної діяльності, і як результату цієї діяльності. З’ясовано зміст мотиваційного, когнітивного, операційного, особистісного, рефлексивного компонентів готовності студентів до педагогічної діяльності на мотиваційно-орієнтаційному, когнітивно-діяльнісному, практико- рефлексивному етапах. Наведено аналіз результатів опитування студентів щодо визначення власного рівня готовності до професійної діяльності, що свідчить про доцільність акцентування уваги на даному феномені у закладах вищої освіти і особливо під час вивчення дисциплін професійного циклуПосилання
Войтович, І. С. (2013). Теоретикометодичні засади професійно орієнтованого навчання технічних дисциплін майбутніх учителів інформатики. (Автореф. дис. … дра пед. наук, спец.13.00.02). Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова, Київ.
Гончаренко, С. У. (2011). Український педагогічний енциклопедичний словник: видання друге доповнене і виправлене. Рівне: Волинські обереги.
Драч, І. І. (2013). Управління формуванням професійної компетентності магістрів педагогіки вищої школи: теоретикометодичні засади. Київ: ДорадоДрук.
Пометун, О. І., Гупан, Н. М. Власов, В. С. (2018). Компетентнісно орієнтована методика навчання історії в основній школі: методичний посібник. Київ: ТОВ «КОНВІ ПРІНТ».
Рафальська, М. В. (2010). Формування інформатичних компетентностей майбутніх вчителів інформатики у процесі навчання методів обчислень (Дис. к. пед. наук, спец. 13.00.02). Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова.
Садова, В. В. (2016). Фундаменталізація змісту педагогічних дисциплін у підготовці майбутніх учителів початкової школи: теоретикометодологічні аспекти. Кривий Ріг: Вид. Р. А. Козлов.
Семенова, А. В. (2006). Словникдовідник з професійної підготовки. Одеса: Пальміра