РЕЗУЛЬТАТИ ПЕДАГОГІЧНОГО ЕКСПЕРИМЕНТУ З ФОРМУВАННЯ У МАЙБУТНІХ ОФІЦЕРІВ-ПРИКОРДОННИКІВ ПРОФЕСІЙНОЇ КУЛЬТУРИ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2411-264X.15.14417Ключові слова:
експеримент, методичні рекомендації, офіцер-прикордонник, професійна культура, технологія.Анотація
У статті розкрито актуальність дослідження проблематики формування професійної культури у зв’язку з її значенням для офіцера-прикордонника, для належної організації ним повсякденної та оперативно-службової діяльності прикордонного підрозділу. Метою статті є висвітлення результатів експериментальної перевірки концепції та технології формування професійної культури офіцера-прикордонника у вищому військовому навчальному закладі.
Використання загальнонаукових та спеціальних методів теоретико-емпіричного дослідження, насамперед аналізу наукової літератури з проблеми, систематизації та узагальнення матеріалів, логічного та системного підходів, дозволило окреслити педагогічну сутність ключових понять дослідження, охарактеризувати концептуальні засади формування професійної культури майбутніх офіцерів-прикордонників. Детально висвітлено концепцію формування професійної культури майбутніх офіцерів-прикордонників, що являє собою сукупність взаємопов’язаних закономірностей, принципів, ідей і способів діяльності щодо формування професійної культури офіцера-прикордонника та розкривається на трьох рівнях: методологічному, теоретичному і технологічному. Розкрито сутність технології формування професійної культури у майбутніх офіцерів-прикордонників, що передбачає поетапне впровадження педагогічних умов, відповідного змісту, форм і методів формування професійної культури протягом чотирьох етапи, кожен з яких відповідає курсу навчання, зокрема етапу ознайомлення, етапу становлення, етапу актуалізації та етапу індивідуалізації.
Охарактеризовано основні напрями педагогічного впливу протягом усіх чотирьох етапів, насамперед щодо формування мотивації до вивчення професійної культури офіцера-прикордонника; розвитку комунікативних умінь курсантів, необхідних для професійної комунікації з громадянами у пунктах пропуску через державний кордон; удосконалення навичок міжособистісної взаємодії засобами тренінгу проблемної комунікації; стимулювання пізнавальної активності курсантів засобами проблемних методів; поглиблення знань з проблематики лідерства та управління прикордонним підрозділом за допомогою дослідницьких методів; організації спеціального факультативу для ознайомлення курсантів з цінностями прикордонної служби, історією прикордонної служби та україно-російських відносин та ін. Наведено дані, що засвідчують необхідність і доцільність впровадження технології формування професійної культури майбутніх офіцерів-прикордонників у вищому військовому навчальному закладі, а також запропоновано методичні рекомендації науково-педагогічним працівникам щодо формування професійної культури офіцера-прикордонникаПосилання
Біблер, В. С. (2018). Культура. Діалог культур. Київ: Дух і літера, 368 с.
Брехуненко, В. (2017). Війна за свідомість. Російські міфи про Україну та її минуле. Київ: Інститут української археології та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України. 2017. 280 с.
Сележан, Й. Ю. (2006). Основи національного виховання (Українознавство: історичний, філософсько-релігієзнавчий аспекти): Хрестоматія. Чернівці: Книги – ХХІ, 306 с.
Сисоєва, С. О. (2011). Інтерактивні технології навчання дорослих: навч.-метод. посіб. Київ: ЕКМО, 2011. 320 с.