ВИКОРИСТАННЯ ТЕХНОЛОГІЇ «ПЕРЕВЕРНУТИЙ КЛАС» ПРИ НАВЧАННІ ФАХОВОЇ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2411-264X.15.14401Ключові слова:
заклад вищої освіти, змішане навчання, перевернуте навчання, перевернутий клас, фахова іноземна моваАнотація
В умовах глобалізації та стрімкого розвитку інформаційних технологій спостерігається великий інтерес до використання сучасних ІКТ у галузі вищої освіти, а також нагальна необхідність впровадження нових методів і технологій навчання, адекватних сучасним тенденціям, вимогам суспільства та потребам студентів цифрового покоління. Останнім часом у навчальних закладах набуває популярності технологія «перевернутий клас».
Стаття розглядає актуальні питання впровадження технології «перевернутий клас» у навчальний процес ЗВО. У роботі теоретично обґрунтовано сутність зазначеної технології та можливості її застосування для ефективної підготовки студентів до майбутньої професійної діяльності; охарактеризовано загальні особливості технології; узагальнено низку переваг (гнучкий графік роботи з матеріалами, врахування індивідуальних особливостей студентів, формування у студентів відповідальності за результати навчання та ін.) та виокремлено труднощі її впровадження у навчальний процес ЗВО України (значні затрати часу на створення онлайн ресурсів, труднощі доступу до мережі Інтернет); розкрито відмінності традиційного та «перевернутого» занять і ролі викладача у них.
Підкреслюється необхідність усвідомлення викладачем зміни його ролі та функцій при використанні такого навчання, коли викладач віддає передові позиції на користь більш тісного співробітництва та спільного внеску в навчальний процес. Викладач перетворюється з транслятора навчального матеріалу на фасилітатора, завдання якого – підтримувати студента у процесі досягнення навчальних цілей, заохочувати, стимулювати та допомагати вирішувати навчальні завдання. У статті також відзначено, що для ефективної реалізації такої технології навчання важливими завданнями викладача є ретельно підготовлене методичне забезпечення самостійної роботи студентів з використанням Інтернет-ресурсів та належний контроль за виконанням завдань.
Автори продемонстрували особливості використання зазначеної технології при викладанні дисципліни «Фахова іноземна мова» у Національному авіаційному університеті, визначили доцільність її впровадження, навели приклади завдань для студентів, а також узагальнили вплив даної технології для підвищення якості навчального процесу та ефективності професійної підготовки фахівцівПосилання
Кузьмінська, О.Г. (2016). Перевернуте навчання: практичний аспект. Інформаційні технології в освіті, 1, 86-98.
Попадюк, С.С., & Скуратівська, М.О. (2017). Методологічні засади використання освітньої концепції «перевернуте навчання у вищій школі». Педагогічні науки, 76(3), 149-154.
Приходькіна, Н. (2014). Використання технології «переверненого навчання» у професійній діяльності викладачів вищої школи. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Педагогіка. Соціальна робота», 30, 141-144.
П’янковська, І.В. (2016). Застосування технології «переверненого навчання» у викладанні дисципліни «Лексичний менеджмент». Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Філологічна», 60, 52-56.
Столяренко, І.С. (2015). Особливості організації змішаного навчання у підготовці майбутніх учителів інформатики. Інформаційні технології в освіті, 24, 138-147.
Тихонова, Н.В. (2018). Технология «перевернутый класс» в вузе: потенциал и проблемы внедрения. Казанский педагогический журнал №2, 74-78.
Чоповська, Л.В. (2017). Інтеграція технології «перевернутий клас» у викладанні іноземних мов в українських внз. Найновите научни постижения. Педагогически науки, 5, 75-78.
Ярмольчук, Т. (2018). Професійна підготовка ІТ-фахівців в умовах реалізації технології «перевернутий клас». Проблеми підготовки сучасного вчителя, 17, 143-149.
Bergmann, J., & Sams, A. (2012). Flip Your Classroom: Reach Every Student in Every Class Every Day (pp. 120-190). Washington, DC: International Society for Technology in Education.
Mazur E. (1997). Peer Instruction: A User’s Manual. Prentice-Hall, Upper Saddle River, NJ.
Scott, C. L. (2015). The Futures of Learning 2: What Kind of Learning for the 21st Century? UNESCO Education, research and foresight: working papers, 14, 1-14. Retrieved November 10, 2019, from: https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000242996.