ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВИНИКНЕННЯ ТА ПРОЯВУ ПОЧУТТЯ САМОТНОСТІ У ЮНАКІВ

Автор(и)

  • І. Каряка
  • Л. Доценко
  • O. Каряка

DOI:

https://doi.org/10.18372/2411-264X.15.14399

Ключові слова:

самотність, особистість, емоціність, почуття, поведінка

Анотація

У статті описано особливості виникнення почуття самотності юнаків як основи формування особистісної та професійної взаємодії між людьми. Визначено основні компоненти виникнення та прояву почуття самотності у осіб юнацького віку: особистісний, емоційний та поведінковий. Описані основні критерії виникнення і прояву почуття самотності студентів: локус контроль, тривожність та агресивність. Досліджено: загальний рівень прояву почуття самотності юнаків за допомогою методики «Виявлення рівня суб’єктивного відчуття самотності Д. Рассела і М. Фергюсона., а також виявлено рівень розвитку особистісного компоненту виникнення та прояву почуття самотності студентів за допомогою методии «Локус контроль» Дж. Роттера, діагностика рівня розвитку емоційного компоненту виникнення та прояву почуття самотності юнаків здійснювалась за школою «тривожність» методики «Самооцінка психічних станів» Айзенка, рівень сформованості поведінкового компоненту виникнення та прояву самотності осіб юнацького віку досліджувався за шкалою «тривожність» методики «Самооцінка психічних станів» Айзенка методики.

В результаті проведення експериментального дослідження було констатовано той факт, що виникнення почуття самотності у юнаків мають певну ієрархічну структуру свого виникнення та прояву, де первинною ланкою даного явища виступає локус контроль. Дана особистісна характеристика юнаків визначає ступінь прояву тривожності, яка, в свою чергу, детермінує прояв агресивності осіб юнацького віку. Саме така послідовність, виділених нами чинників, виступає закономірнвстю виникнення тривожності юнаків.

За отриманими результатами проведеного експериментального дослідження нами було надано практичні рекоменлації юнакам щодо зниженя рівня виникнення та прояву почуття самотності серед осіб юнацького віку

Посилання

Андрусенко В. А. (1993). Словарь душевных и духовных терминов. Екатеринбург.

Корчагіна С. Г. (2005). Генезис, виды и проявления одиночества: монография. Москва : МПСИ.

Сакутин В. А. (2003). Феноменология одиночества: опыт рекурсивного постижения. (Дис. д-ра филос. наук). Владивосток.

Сіляєва В. І. (2000). Жіноча самотність як психологічна проблема. Практична психологія та соціальна робота.

Харламенкова Н. Є., Бабанова І. В. (1999). Стратегии самоутверждения и ценностные предпочтения одинокого человека. Психологический журнал. Т. 20 (2).

Опубліковано

2019-12-01

Номер

Розділ

Статті