УДОСКОНАЛЕННЯ ВІТЧИЗНЯНОЇ СИСТЕМИ ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ПЕДАГОГІЧНИХ КАДРІВ З УРАХУВАННЯМ ДОСВІДУ ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ

Автор(и)

  • О. Старостіна

DOI:

https://doi.org/10.18372/2411-264X.13.13420

Ключові слова:

Великобританія, кваліфікація, педагоги, підвищення, професійний розвиток, учителі

Анотація

Актуальність досліджуваної у статті проблеми зумовлена нагальними потребами в оновленні системи підвищення кваліфікації педагогічних кадрів в Україні. Не дивлячись на зусилля та наявні зрушення, які відбулися в цій сфері в останні кілька років, процес оновлення відбувається складно і суперечливо. Прискорити позитивні зміни може звернення до британського досвіду і його застосування у вітчизняних реаліях.

Метою статті є узагальнення досвіду Великої Британії в сфері підвищення кваліфікації педагогічних кадрів для подальшого його використання у вітчизняній практиці.

У процесі підготовки статті використовувались історичний, порівняльний, системний і міждисциплінарний методи, міждисциплінарний підхід, а також інші наукові методи і підходи.

У статті узагальнено досвід Великої Британії в сфері забезпечення професійного розвитку педагогічних кадрів. Встановлено, що це цілісний та безперервний процес, що має на меті постійне поліпшення професійних знань, умінь та навичок, особистісних якостей, постійне вдосконалення упродовж всього періоду діяльності вчителя. Проаналізована система з підвищення кваліфікації учителів в Україні і виявлено недоліки. Констатовано, що усталена система підвищення кваліфікації педагогічних працівників в Україні, основою якої виступали інститути післядипломної педагогічної освіти, поступово відходить у минуле і в останні роки зазнає позитивних змін. Однак успішності у вирішенні цієї системи завдань перешкоджає все ще певна консервативність, що склалася в сфері підвищення кваліфікації педагогічних кадрів. Зроблено висновок, що для успішного реформування потрібні подальші зміни в цій сфері. Для цього в статті запропоновано шляхи удосконалення системи підвищення кваліфікації педагогічних кадрів в Україні з урахуванням досвіду Великої Британії.

Посилання

Бабкова, О. О. (2017). Х’ютагогічний підхід до формування мотивації професійного зростання вчителів у системі підвищення кваліфікації . Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинськогo, cерія : педагогічні науки, 2, 32–37.

Басараб, Н. Я. (2018). Підвищення кваліфікації як фактор розвитку педагогічної майстерності вчителів початкових класів. Педагогічний альманах, 37, 137–141.

Валльє О. Е., Свєтной О. П., (2016). Актуальні підходи до методології підвищення кваліфікації вчителів. Науковий вісник Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського, педагогічні науки, 1, 23–27.

Гарапко, В. І. (2015). Сучасні урядові ініціативи щодо професійної освіти та підвищення кваліфікації вчителів у системі освіти Великої Британії. Професійна освіта: проблеми і перспективи, 8, 127–131.

Демченко, О. Й. (2015). Розвиток системи підготовки кваліфікованих працівників дошкільних установ та вчителів початкової школи в Англії в кінці ХХ – на поч. ХХІ ст. Педагогічна освіта: теорія і практика, 18, 143–148.

Євтушенко, Н. (2017). Системний аналіз у методології порівняльного дослідження системи підвищення кваліфікації вчителів України. Теорія і практика управління соціальними системами , 3, 47–54.

Кабінет Міністрів України. (2018). Розпорядження про додаткові заходи щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників у 2018 році № 17-р. URL: https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/pro-dodatkovi-zahodi-shodo-pidvis

Ковальчук, В. (2015). Підвищення кваліфікації педагогічних працівників: європейський досвід . Порівняльна професійна педагогіка, 3 (5), 75–81.

Коліжук, Г. (2016). Теоретичні аспекти використання інформаційно-комунікаційних технологій у процесі підвищення кваліфікації вчителя початкової школи . Естетика і етика педагогічної дії, 13, 199–205.

Кривоніс, М. В. (2012). Підвищення кваліфікації вчителів Великої Британії як чинник високого професійного педагогічного рівня в країні. Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка, 63, 192–195.

Про деякі організаційні питання щодо підготовки педагогічних працівників для роботи в умовах Нової української школи №34 (2018). URL: https://imzo.gov.ua/2018/01/16/nakaz-mon-vid-15-01-2018-34-pro-deyaki-orhanizatsijni-pytannya-schodo-pidhotovky-pedahohichnyh-pratsivnykiv-dlya-roboty-v-umovah-novoji-ukrajinskoji-shkoly/

Про затвердження Порядку підвищення кваліфікації педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів № 535 (2014). URL: https://mon.gov.ua/ua/osvita/profesijno-tehnichna-osvita/pidvishennya-kvalifikaciyi-pedagogichnih-pracivnikiv

Про затвердження Типової освітньої програми організації і проведення підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладами післядипломної педагогічної освіти №36 (2018). URL: https://imzo.gov.ua/2018/01/16/nakaz-mon-vid-15-01-2018-36-pro-zatverdzhennya-typovoji-osvitnoji-prohramy-orhanizatsiji-i-provedennya-pidvyschennya-kvalifikatsiji-pedahohichnyh-pratsivnykiv-zakladamy-pislyadyplomnoji-pedahohichn/

. Тонне, О. Ш. (2018). Теоретичний базис і перспективні концепти організації самостійної пізнавальної діяльності вчителів у процесі підвищення кваліфікації. Імідж сучасного педагога, 2, 15–19.

Федюк, Г. (2017). Науково-методологічні засади процесу підвищення кваліфікації вчителів. Педагогіка і психологія професійної освіти, 2, 36–45.

Чичук, А. П. (2017). Підготовка кадрів для системи підвищення кваліфікації учителів початкової школи у Великій Британії та США. Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, серія : педагогічні науки, 4, 538–541.

Continuing Professional Development for Teachers Working in Early Childhood and School Education. URL: https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/eurydice/content/continuing-professional-development-teachers-working-early-childhood-and-school-education-34_en (2018).

National Professional Qualification for Headship (NPQH). URL: https://www.gov.uk/guidance/national-professional-qualification-for-headship-npqh (2018).

Downloads

Номер

Розділ

Статті