ПРОБЛЕМА ФОРМУВАННЯ КЛЮЧОВИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ У ПРОЦЕСІ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ ПРАКТИЧНИХ ПСИХОЛОГІВ

Автор(и)

  • В. Семиченко Кафедра педагогіки та психології професійної освіти Національного авіаційного університету

DOI:

https://doi.org/10.18372/2411-264X.13.13419

Ключові слова:

компетентність, компетенції, ключові компетентності, компетентнісний підхід, професійна підготовка майбутніх психологів

Анотація

У статті розглядається проблема методичного забезпечення завдання формування у майбутніх фахівців ключових компетентностей. На основі проведеного теоретичного аналізу розглядаються базові зміни, що відбуваються у сучасних освітніх системах: надання пріоритету формування життєвих соціально і професійно значущих якостей, принципова зміна цілей освіти, зміна характеру відносин в системі «педагог-учінь», заміна базових установок традиційної освіти на принципово нові, інтеграція всіх соціальних сфер з освітніми закладами, тощо. Це призводить до суттєвого  розширення завдань, що повинні виконувати навчальні заклади. В якості методології цих трансформацій  висунута і отримала широке визнання ідея визначати  результати навчання через категорії компетентностей і компетенцій.

Аналіз видів компетентностей, запропонованих автором компетентнісного підходу Дж.Равеном, дозволив стверджувати, що практично всі вони являють собою якості особистості, що забезпечують реалізацію соціально бажаної поведінки і ефективної професійної діяльності. Значна їх кількість на теоретичному чи практичному рівні розкривається і відпрацьовується у процесі вивчення  майбутніми психологами фахових дисциплін. Але серед них вчені виділяють так звані ключові (наскрізні) компетентності, які не мають чіткої предметної прив’язаності, і водночас їх формування і подальший розвиток повинні бути явно чи контекстно представлені у навчально-виховному процесі закладу вищої освіти.

Було проаналізовано основні підходи до виділення ключових компетентностей, доведено, що як їх дефініція, так і перелік не отримали у сучасній педагогіці достатнього розкриття. Не меншу проблему складає і пошук технологій їх впровадження у навчальний процес вищого закладу освіти, оцінювання відповідних досягнень.

Розглянуто сучасні парадигми професійної освіти: академічну (знаннєву), технологічну (прагматичну), особистісну (індивідуально зорієнтовану), дослідницьку (рефлексивну), розкрито складність їх поєднання з найбільш розповсюдженими моделями компетентностей, прийнятими сьогодні у  сучасній європейській освітній практиці: модель компетенції, заснована на розвитку особистості; модель компетенції  рішення задач;  модель компетентності  для виробничої діяльності, модель управління діяльністю. Показано складнощі їх взаємного узгодження.

На основі проведеного аналізу створено теоретич6ий фундамент для визначення і апробації прийомів проекції ключових компетентностей у процес професійної підготовки майбутніх психологів. Визначено перелік ключових компетентностей: ціннісно-смислова, загальнокультурна, навчально-пізнавальна, інформаційна, комунікативна, соціальна. Розкрито способи інтеграції завдань з їх подальшого розвитку у навчальний процес на прикладі вивчення майбутніми студентами базового курсу «Загальна психологія»

Посилання

Барановська Л. В., Барановський М. М. Професійна компетентність випускника університету як результат впливу освітнього середовища ВНЗ // Актуальні питання вищої професійної освіти: М-ли У Між нар. науково-практ.конф. – К.: НАУ, 2017.

Зимняя И. В. Ключевые компетентности как результативно-целевая основа компетентностного подхода в образовании. – М.: Исследовательский центр проблем качества підготовки специалистов, 2004.

Зеер Э. Ф. Личностно ориентированное профессиональное образование.- Екатеринбург: Изд-во Уральського гос. проф.-пед.ун-та, 1998.

Исаев В. А. Образование взрослых: компетентностный поход: Монография. – Великий Новгород, 2005.

Лебедева Т. Н. Особенности применения компетентностного похода в обучении студентов квалификации «інженер-программист» // Психология и педагогика: методика и проблеми практичного применения. – 2010. – № 16-2. – С. 232-237.

Равен Дж. Компетентность в современном обществе: выявление, развитие и реализация / Пер. с англ.. – М.: Зогнито-Центр, 2000.

Родигіна І. В. Компетентнісно орієнтований підхід до навчання.- Харків: Видавнича група «Основа», 2005. – Вип.. 9 (32).

Пометун О. І. Теорія і практика послідовної реалізації компетентнісного підходу в досвіді зарубіжних країн// Компетентнісний підхід у сучасній освіті: світовий досвід та українські перспективи. – К.: «К.І.С.», 2004.

Хуторской А. Ключевые компетентности как компонент личностно ориентированной парадигмы образования // Нар.образование, 2003, № 2. – С. 58-64.

Downloads

Номер

Розділ

Статті