ОСОБЛИВОСТІ СУСПІЛЬНОЇ ОПІКИ ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ У СИСТЕМІ ШКІЛЬНИЦТВА БУКОВИНИ КІНЦЯ ХІХ СТОЛІТТЯ ТА СЬОГОДЕНННЯ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2411-264X.13.13406Ключові слова:
Буковина, діти-сироти, державне шкільництво, опікунсько-виховна діяльність, притулки, суспільна опікаАнотація
В умовах реформування українського суспільства особливо актуальною є проблема сирітства дітей. У зв’язку з цим, відбувається переорієнтація сучасної системи освіти на сімейні форми опіки. Мета статті полягає у здійсненні історико-педагогічного аналізу розвитку системи суспільної опіки дітей та молоді у системі державного шкільництва на Буковині, визначенні організаційно-педагогічних засад діяльності опікунсько-виховних установ Буковини окресленого періоду, конкретизації завдань сучасних освітньо-опікунських установ в Україні. Методи дослідження – логіко-історичний; вивчення педагогічної наукової, методичної літератури, періодичної преси, законодавства, архівних джерел; узагальнення.
Автор розглядає суспільну опіку як особливу форму державної турботи для осіб, які за станом здоров’я чи у кризових обставинах, не можуть самостійно здійснювати свої права, виконувати обов’язки, потребують сторонньої допомоги. Стосовно дітей передбачає забезпечення педагогічних умов, надання можливості отримати освіту, виховання, соціальну підтримку у опікунсько-виховних закладах чи інших опікунських середовищах через призму часу. На думку автора, опікунсько-виховні заклади Буковини упродовж досліджуваного періоду накопичили вартісний досвід, апробація й упровадження якого сприятиме реформуванню сучасної сфери суспільної опіки. У період кінця ХІХ – початку ХХ століття суспільна опіка в системі державного шкільництва Буковини здійснювалась у взаємозв’язку з громадою, охоплювала всіх учнів, особлива увага зосереджувалась на створенні відповідних умов для навчання, організації виховної та профілактичної роботи з учнями, їх батьками (опікунами).Посилання
Герасимович, І. (1913) Боронім народну школу! Заставна : друк. І. Віглєра.
Ідеї опіки дітей і молоді в історико-педагогічній науці. (2005). Івано-Франківськ : Б. в.
Кошта науки в народній школі, (1895). Буковина, 151, с. 3.
Кукелка, В. (1912). Гріхи домашнього виховання . В. Кукелка. Каменярі. (Ч. 23, с. 10–12).
Мажец, Д.-К. (2001). Опіка над дітьми в добу суспільних змін : [моногр.] Івано-Франківськ : Плай.
Нариси з історії Північної Буковини. (1980). Київ: Наукова думка.
Опіка над дітьми в добу трансформації суспільного устрою : [моногр.] Завгородня, Т., Лисенко, Н., Мажец Д.-К., та ін.; Ступарик, Б. (Ред.) (2002). Івано-Франківськ–Ужгород : Мистецька лінія.
Плугатор, І. (2007). Теорія і практика опіки дітей і молоді в Україні (1945–1990 рр.). ( Дис. канд. пед. наук ) / Плугатор Ірина Богданівна. – Івано-Франківськ.
Спр. 1473. Дело о помещении и содержании слепых и глухонемых детей в Черновицкой городской богодельне (1889 г. – 1901 г.), 37 л.
Спр. 5014. Переписка с краевым управлением Буковины об учреждении в г. Черновцы детского дома для девочек дошкольного возраста(1898 г.), 249 л.