ГЕНДЕРНО-ПЕРЦЕПТИВНІ ВІДМІННОСТІ ЯК ОСНОВА ФОРМУВАННЯ ПЕРШОГО ВРАЖЕННЯ В СИТУАЦІЇ СОЦІАЛЬНОЇ ВЗАЄМОДІЇ

Автор(и)

  • І. Каряка Кафедра педагогіки та психології професійної освіти Національного авіаційного університету
  • С. Фартушна Кафедра педагогіки та психології професійної освіти Національного авіаційного університету
  • О. Каряка Кафедра педагогіки та психології професійної освіти Національного авіаційного університету

DOI:

https://doi.org/10.18372/2411-264X.13.13397

Ключові слова:

ґендерні відмінності, перцептивні відмінності, соціальна взаємодія

Анотація

У статті висвітлено особливості прояву гендерної приналежності чоловіків і жінок як основи формування першого враження в соціальній взаємодії між людьми. Визначено основні чинники її формування: сприйняття зовнішнього вигляду і поведінки об’єкта спостереження, створення уявлень про психологічні особливості і стан об’єкта спостереження, створення уявлень про причини і наслідки, створення стратегії власної поведінки, об’єкт соціальної перцепції. Виокремлено основні чинники формування першого враження в соціальній взаємодії у людей з різною ґендерною приналежністю: міра помічання недоліків співрозмовника і здатності не акцентувати на них увагу при знайомстві, а також здатність  людини зрозуміти іншого за допомогою невербальної комунікації і готовності прийти на допомогу. Досліджено: ґендерну приналежність досліджуваних за допомогою методики С. Бем «Визначення фемінності / маскулінності / андрогінності», рівень комунікативної толерантності за однойменною методикою Бойко В., а також рівень перцептивно-невербальної компетентності людини за методикою  Розена Г. «Визначення рівня перцептивно-невербальної компетентності».

Констатовано той факт, що ґендерна приналежність виступає одним із основних факторів встановлення соціальної взаємодії між людьми. Експериментально доведено та за допомогою проведення кореляційного аналізу статистично підтверджено значущість між визначеними нами механізмами формування першого враження в соціальній взаємодії. Встановлено, що чим вищий рівень розвитку у людини перцептивно-невербальної компетентності індивіда, тим краще людина виявляє комунікативну толерантності до співрозмовників. Виявлено той факт, що формування та рівень розвитку означених механізмів обумовлюється ґендерною приналежністю представників різної статі.

Посилання

Агеєв В. С. Влияние факторов культуры на восприятие и оценку человека человеком // Вопросы психологии / В. С. Агеев. – 1985. – №3. – С. 135-140.

Бодалєв О. О. Восприятие и понимание человека человеком / О. О. Бодалев. – М.: Изд-во МГУ, 1982. – 199с.

Данильченко Г. В. Сприймання чоловіка і жінки при формуванні першого враження / Психологія на перетині тисячоліття: збірник наукових праць учасників П'ятих Костюківських читань / Т. В. Данильченко. – К., 1998. –Том1. – С.373-378.

Кронік О. О. Установки и эталоны межличностного оценивания // Социальная психология личности / О. О. Кроник. – М.:Наука, 1979. – 220 с.

Downloads

Номер

Розділ

Статті