РОЗВИТОК ПСИХОЛОГІЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ УЧИТЕЛІВ У ПРОЦЕСІ ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2411-264X.13.13395Ключові слова:
психологічна компетентність, підвищення кваліфікації, диференціація і індивідуалізація, усвідомлені й неусвідомлені потреби, психологічний супровідАнотація
Стаття присвячена аналізу результатів експериментального дослідження розвитку психологічної компетентності учителів у процесі підвищення кваліфікації.
Окреслено, що у процесі підвищення кваліфікації викладання психології повинно виконувати декілька стратегічних завдань кожне з яких у свою чергу складається з величезної кількості різноманітних напрямків впливу на слухачів, що містять гностичну (когнітивну, або інакше інформаційну), аксіологічну (ціннісну) і праксеологічну (операційну, діяльнісну) складові.
За результатами дослідження було виявлено, що вчителі розуміють важливість психологічного аспекту діяльності, але орієнтовані більше на психологію учня, тоді як психологічні проблеми самого учителя залишаються поза їхньою увагою, що веде до наявності у вчителів неусвідомлених проблем.
Виявлено, що проблема формування психологічної культури вчителів потребує перебудови процесу навчання на курсах підвищення кваліфікації.
Серед організаційних засобів, що вимагаються, найбільш актуальними є наступні: диференціація слухачів за категоріями; проведення вихідної діагностики з метою визначення усвідомлених і неусвідомлених педагогами потреб в отриманні психологічних знань, формуванні умінь, напрямах корекції самокорекції особистісних і професійних якостей; розробка відповідної методичної бази (методів психодіагностики, навчальних і корекційних програм тощо); доповнення навчання в період перебування на курсах підвищення кваліфікації психологічним супроводом у міжсесійний період; спеціальна підготовка викладацького і методичного складу до роботи в умовах диференціації і індивідуалізації процесу розвитку психологічної компетентності вчителів.
Посилання
Дубчак О.Б. (2016). Організаційна модель диференціації та індивідуалізації навчання психології в закладах післядипломної педагогічної освіти (Дис. канд. психол. наук). Університет економіки та права «Крок», Київ.
Крисюк С. В. (1997). Післядипломна освіта педагогічних кадрів: реалії і перспективи. Освіта і управління, т. 1(1).
Кулюткин Ю. Н. (1985). Психология обучения взрослых. Москва.
Семиченко В. А. (2002). Актуальні проблеми реформування системи післядипломної освіти в Україні. Післядипломна освіта в Україні, 2, 56–60.
Семиченко В. А. (2001). Психологічні зміни педагогічних працівників і їх врахування у професійній підготовці і післядипломній освіті. Неперервна професійна освіта: теорія і практика, Вип. 3, 13–20.