Огляд сучасного стану і перспектив використання ракетних палив
DOI:
https://doi.org/10.18372/2310-5461.48.15092Ключові слова:
ракетні палива, ракетоносії, властивості, об'єкти заправки, паливний бак, чистота, топлівне осередку, аналізАнотація
У статті обговорюється питання сучасного стану та перспектив використання ракетних палив в Україні. Основною метою роботи був аналіз номенклатури товарних марок сучасних ракетних палив придатних для використання в Україні, аналіз основних фізико-хімічних та експлуатаційних властивостей, технічних вимог до якості ракетного палива, проблем функціонування інфраструктури заправки і забезпечення чистоти ракетних палив. Поруч із забороною використання сильнодіючих отруйних ракетних палив на основі азотної кислоти в Україні виникла проблема, пов'язана ще і з відсутністю виробництва власних вуглеводневих ракетних палив на нафтовій основі. В цілому це призвело до того, що сьогодні в Україні виникла гостра проблема щодо забезпечення ракетними паливами космічних літальних апаратів і ракетоносіїв українського виробництва. Постійна увага до проблеми якості авіаційних і ракетних палив викликана багатьма факторами. За високих рівнях чистоти палив гарантується безпека польотів, забезпечується надійність, збільшується технічний ресурс агрегатів систем, в результаті чого витрати на досягнення і підтримання необхідного рівня чистоти палива і робочих рідин цілком виправдані. У статті наведено класифікацію рідких ракетних палив, засновану на їх компонентному складі і хімічній будові. Наведено вимоги до енергетичних, кінетичних, експлуатаційних характеристик, екологічних та економічних властивостей рідких ракетних палив (РРП). Встановлено, що з огляду на далеко незадовільний екологічний стан в Україні, використання гасу в якості ракетного палива на сьогодні є актуальним для нашої країни у порівнянні з гептиловим ракетним паливом. Реактивні палива Т-1, Т-6, Т-8В вдало підходять для космічної техніки вітчизняного виробництва, але в Україні вони не виробляються, а їх закупівля в РФ на сьогодні неможлива з ряду причин. Порівняльний аналіз показав, що американське рідке ракетне паливо RP-1 за більшістю показників є аналогом реактивного палива Т-1 і Т-6 і цілком може використовуватися для ракетоносіїв українського виробництва. На сьогодні в Україні не вирішена і не вирішується проблема з розробки нормативних документів з контролю якості ЖРТ при їх зберіганні і експлуатації. Зокрема, відсутня чітка нормативна документація до процесу заправлення ракет РРП за низьких температур. На відміну до авіаційних палив, відсутні регламенти та інші нормативні документи за змістом вільної і розчиненої води і механічних домішок в РРП. Однією з перспективних сфер використання ракетних палив є використання паливних осередків. Результати досліджень можуть бути застосовані в області експлуатації космічних апаратів, а також інфраструктури заправлення і забезпечення чистоти ракетних палив. Результати статті можуть бути застосовані експертами хіммотологами, фахівцями в галузі експлуатації засобів заправлення та зберігання РРППосилання
Поконова Ю.В. Химия высокомолекулярных соединений нефти. Л.: Изд-во ЛГУ, 1980, 172 с
Коваль А.Д., Петроченков В.Г. Исследование реологических свойств нефти до и после кавитационной обработки. Промислова гідравліка і пневматика. 2005. Вип. 2 (8). С. 29-32
Лозицкий Л.П., Ветров А.М. Конструкция и прочность авиационных газотурбинных двигателей. М.: Воздушный транспорт, 1992. 735 с.
Матвєєва О.Л., Захарчук П.П., Захарчук В.П. Дослідження забрудненості рідин гідросистем літаків. Промислова гідравліка і пневматика. 2005. Вип. 2(8). С. 36–42.
Wilson P.J. Solid Contaminant profiles. Fluid Power International. 1992. vol. 37, №439, р. 19–22.
Никитин Г.А., Чирков С.В. Влияние загрязнённости жидкости на надёжность гидросистем летательных аппаратов. М.: Транспорт. 1996. 183 с.
Химмотология ракетных и реактивных топлив. / [А.А. Братков, Е.П. Серегин, А.Ф. Горенков и др.]; под ред. А.А. Браткова. М.: Химия, 1987. 304 с.
Ракетне паливо. – Вікіпедія. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B5_%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%BE. (дата звернення 12.09.2020)
Жидкостные ракетные двигатели. Основы проектирования : учебник для высших учебных заведений / М. В. Добровольский ; под ред. Д. А. Ягодникова — 3-е изд., доп. Москва : Издательство МГТУ им. Н. Э. Баумана, 2016. 461, [3] с. : ил.
Егорычев В.С., Кондрусев В.С. Топлива химических ракетных двигателей: учеб. пособие. Кондрусев- Самара: Изд-во Самар. гос. аэрокосм, ун-та, 2007. 72 с.
Ariane 5ES with ATV 4 on its way to ELA. URL: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26533952. (дата звернення 12.09.2020)
Мовчан Я.І., Шаравара В.В. Екологічна небезпека геохімічної поведінки ракетних палив. Техногенна безпека. 2014. Випуск 221. Том 223. С. 53-57.
Баранов М.Е., Герасимова Л.А., Хижняк С.В., Дубинин П.А. Формирование микробного сообщества почв, загрязнённых ракетным топливом. Техносферная безопасность. 2017. № 1. С. 94-95.
Хрупенко А.Н. Выбор способа утилизации твёрдых ракетних топлив. Системи озброєнь і військова техніка. 2005. № 2. С. 86-93.
Інструкція з контролювання якості нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена Наказом Мінпаливенерго України, Держспоживстандарту України від 04.06.2007 №271/121.
Інструкція з забезпечення заправлення повітряних суден паливно-мастильними матеріалами і технічними рідинами на підприємствах цивільного авіаційного транспорту України, затвердженої Наказом Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 14.06.2006 №416.