Дослідження імітації двовимірних вибірок з використанням поліноміальних сплайнів

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.18372/2073-4751.74.17879

Ключові слова:

моделювання, імітація, дані, сплайн, щільність розподілу, гістограмна оцінка, апроксимація

Анотація

Моделювання використовується для вирішення різноманітних завдань, через певний набір причин: імітація "критичних" режимів, що в умовах реальної експлуатації може бути небезпечним, економія часових і матеріальних ресурсів, можливість дистанційного тренінгу та ін. Зокрема, у випадку проведення досліджень у багатовимірних просторах, актуальним є не моделювання роботи системи, а саме послідовностей даних деякого визначеного вигляду могло б вирішити проблему нестачі таких даних.

В [1] сказано, що при імітаційному моделюванні вибірок перше, з чого необхідно виходити – це модель розподілу, яку необхідно отримати. Модель може бути визначена деяким аналітичним законом розподілу (нормальний, Вейбула, рівномірний, тощо), і в цьому вона залежать від параметрів (параметрична модель). Зазвичай обирають моделі такі, щоб їхні параметри несли деяку змістовну інтерпретацію ( початок та кінець інтервалу в рівномірному розподілі, інтенсивність в експоненціальному, тощо). Іншим класом моделей, що відтворюють функції розподілу є непараметричні (ядерні методи, гістограмні оцінки емпіричної функції розподілу, сплайн – апроксимація [4]). Основною проблемою методів, що ґрунтуються на параметрах, є обмеженість, особливо в двох випадках:

  1. При моделюванні багатовимірних даних – в цьому випадку робота завжди призводить до переходу до багатовимірного нормального розподілу.
  2. При моделюванні неоднорідних вибірок, які є сумішшю декількох розподілів (не обов’язково з одного класу), усічених або тих, що містять пропуски спостережень.

В цьому контексті використання параметричних моделей об’єктивно є неможливим у чистому вигляді. Отже, наявність інструменту, який добре апроксимує неоднорідні дані є бажаною для вирішення задачі генерації неоднорідних багатовимірних сукупностей.

Посилання

Зівакін В. Дослідження імітації одновимірних вибірок із використанням поліноміальних сплайнів. Таврійський науковий вісник. Серія: Технічні науки. 2021. В. 6. С. 23–30.

Подчашинський Ю.О. Розробка методу моделювання масивів двовимірної інформації про механічні величини. Eastern-European Journal of Enterprise Technologies. 2010. Т. 1, № 7. С. 14–19.

Приходько Н., Приходько С., Кудін О. Комп’ютерне моделювання залежної негаусівської випадкової величини за нелінійною регресійною моделлю на основі нормалізуючого перетворення. Обробка сигналів і негаусівських процесів: пр. VII Міжнар. науково-практ. конф., Черкаси, 23-24 трав. 2019 р. / ЧТДУ. Черкаси, Україна, 2019. С. 176–178.

Вижва З., Демидов В., Вижва А. Статистичне моделювання випадкових процесів та двовимірних полів в аеромагнітометрії. Вісник Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Геологія. 2012. В. 56. С. 52–55.

Приставка П.О. Поліноміальні сплайни при обробці даних: монографія. Дніпро : Вид-во Дніпропетр. ун-ту, 2004. 236 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-06-30

Номер

Розділ

Статті