Модель оцінювання наслідків витоку державної таємниці від кібератак на критичну інформаційну інфраструктуру держави

Автор(и)

  • Олександр Григорович Корченко Національний авіаційний університет, Україна
  • Юрій Олександрович Дрейс Національний авіаційний університет, Україна
  • Марія Василівна Рощук Національний авіаційний університет, Україна
  • Ольга Олександрівна Романенко Національний авіаційний університет, Україна

DOI:

https://doi.org/10.18372/2225-5036.24.12606

Ключові слова:

державна таємниця, модель кібератака, інформаційно-телекомунікаційна система, критична інфраструктура, державний експерт, суб’єкт режимно-секретної діяльності, оцінювання наслідків

Анотація

Провідні держави світу приділяють велику увагу кіберзахисту критичної інфраструктури. Не є виключенням Україна, яка має об’єкти критичної інфраструктури в яких міститься інформація, що становить державну таємницю (ДТ). Широке використання сучасних інформаційно-телекомунікаційних технологій в об’єктах критичної інфраструктури створює низку нових уразливостей та потенційних загроз, тому є необхідність оцінювати негативні наслідки національній безпеці у разі витоку ДТ. Відомі підходи дозволяють визначати шкоду від розголошення чи втрати ДТ в бальному еквіваленті і грошовому але тільки для одного суб’єкта режимно-секретної діяльності. Тому залишається не вирішеним питання оцінювання для множини відповідних об’єктах в межах визначених областей чи для держави в цілому. З огляду на це, розроблено модель оцінювання негативних наслідків витоку ДТ від кібератак на критичну інформаційну інфраструктуру держави, яка за рахунок визначених множин потенційних порушень, типових загроз, ступенів секретності, зводу відомостей, що становлять державну таємниці, показників економічної шкоди, тяжких наслідків та інших (що входять до відповідного кортежу), і дає можливість створити метод оцінювання негативних наслідків витоку ДТ, як в межах окремих областей, так і для держави в цілому.

Біографії авторів

Олександр Григорович Корченко, Національний авіаційний університет, Україна

Рік та місце народження: 1961 рік, м. Київ, Україна.

Освіта: Київський інститут інженерів цивільної авіації (з 2000 року – Національний авіаційний університет), 1983 рік.

Посада: завідувач кафедри безпеки інформаційних технологій з 2004 року,

візит-професор Університету в Бєльсько-Бялій (Гуманітарно-технічна академія

в Бєльсько-Бялій, м. Бєльсько-Бяла, Польща), провідний науковий співробітник

Національної  академії СБ України.

Наукові інтереси: інформаційна та авіаційна безпека.

Публікації: більше 350 наукових публікацій, серед яких монографії, словники, навчальні посібники, підручники, статті, патенти та авторські свідоцтва на винаходи.

Юрій Олександрович Дрейс, Національний авіаційний університет, Україна

Рік та місце народження: 1984 рік, смт. Червоноармійськ, Житомирська область, Україна.

Освіта: Житомирський військовий інститут радіоелектроніки ім. С.П. Корольова, 2007 рік.

Посада: завідувач кафедри інноваційних технологій професійної освіти з 2016 року.

Наукові інтереси: охорона державної таємниці, захист інформації з обмеженим

доступом, критична інформаційна інфраструктура.

Публікації: більше 85 наукових публікацій, серед яких підручник, навчальні посібники, методичні рекомендації, наукові статті та авторські свідоцтва на комп’ютерні програми.

E-mail: y.dreis@nau.edu.ua

Марія Василівна Рощук, Національний авіаційний університет, Україна

Рік та місце народження: 1994 р., с. Ясенів Пільний, Івано-Франківська обл., Україна.

Освіта: Національний авіаційний університет, 2016 р.

Посада: аспірант Національного авіаційного університету з 2016 р.

Наукові інтереси: інформаційне право, електронне урядування.

Публікації: 20 наукових публікацій, серед яких наукові статті, матеріали та

тези доповідей на конференціях.

Ольга Олександрівна Романенко, Національний авіаційний університет, Україна

Рік та місце народження: 1996 рік, с. Тайки, Ємільчинський район, Житомирська область, Україна.

Освіта: Вінницький національний технічний університет, 2017 рік.

Посада: фахівець кафедри інноваційних технологій професійної освіти з 2017 року.

Наукові інтереси: інформаційна безпека, захист інформації, охорона державної

таємниці.

Публікації: більше 10 наукових публікацій, серед яких розділ в монографії, статті,

матеріали і тези доповідей та авторські свідоцтва.

Посилання

Д. Бірюков, С. Кондратов, О. Суходоля, «Зелена книга з питань захисту критичної інфра-структури в Україні», К., 176 с., 2016. URL: http:// www.niss.gov.ua/public/File/2016_book/Syxodolya_ost.pdf.

Про державну таємницю, Закон України Верховної Ради України від 10.03.1994. URL: http:// zakon5.rada.gov.ua/laws/show/385512/ed19940121.

Методичні рекомендації державним екс-пертам з питань таємниць щодо визначення підстав для віднесення відомостей до державної таємниці та ступеня її секретності, Наказ №22 від 09.11.1998 р., Київ, Збірка, №8, С.4–14, 1998.

О. Корченко, О. Архипов, Ю. Дрейс, «Оці-нювання шкоди національній безпеці України у разі витоку державної таємниці: монографія», НА СБ України, К., 332 с., 2014.

О. Корченко, Ю. Дрейс, О. Романенко, «Формування множини ідентифікаторів для кла-сифікації об’єктів критичної інформаційної інфра-структури», тези доповідей учасників IV Міжнаро-дної науково-практичної конференції 21-24 лютого 2018 р., К., с. 81-86, 2018.

О. Корченко, Ю. Дрейс, О. Романенко, «Формування множини параметрів оцінювання наслідків витоку державної таємниці від кібератак на критичну інформаційну інфраструктуру дер-жави», зб. тез доповідей наук.-практ. конф., 30 бере-зня 2018, К., с. 309-311, 2018.

О. Корченко, Ю. Дрейс, О. Романенко, «Модель класифікатора об’єктів критичної інфор-маційної інфраструктури держави», Захист інфор-мації, т. 20, №1, с. 5-11, 2018.

Кримінальний кодекс України, Верховної Ради України, від 05.04.2001 № 2341-III, URL: http:// zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2341-14.

О. Архипов, І. Бородавко, В. Ворожко, Оці-нювання ефективності системи охорони державної таємниці: монографія, НА СБ України, Київ, 63 с., 2007.

Про затвердження зводу відомостей, що становлять державну таємниці, Наказ Служби без-пеки України від 12.08.2005 №440.

Про затвердження форм звітів про стан забезпечення охорони державної таємниці та ін-струкцій щодо порядку їх оформлення і подання, Наказ Служби безпеки України від 26 вересня 2015 року №630. URL: https://ssu.gov.ua/ua/pages/173.

О. Корченко, Ю. Дрейс, «Додаткові кри-терії оцінювання шкоди, нанесеної розголошенням державної таємниці або втрати матеріальних носіїв секретної інформації за рівнем класифікації теро-ристичних загроз», тези доповідей учасників ІІ Міжнародної науково-практичної конференції, 24-27 лютого 2016 р., К., с. 90-91, 2016.

Про затвердження Положення про єдину державну систему запобігання, редагування і при-пинення терористичних актів та мінімізації їх нас-лідків, Постанова Кабміну від 18.02.2016 №92.

Про затвердження Порядку формування переліку інформаційно-телекомунікаційних сис-тем об’єктів критичної інфраструктури держави, Кабінет Міністрів України; Постанова, Порядок від 23.08.2016 № 563. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/ laws/show/563-2016-п.

##submission.downloads##

Номер

Розділ

Кібербезпека та захист критичної інформаційної інфраструктури