Застосування моделі радіоємності для нормування радіаційного фактора в озерній екосистемі
DOI:
https://doi.org/10.18372/2306-1472.58.6696Ключові слова:
дозові навантаження на біоту, екологічний норматив, радіоємність екосистемАнотація
Запропоновано новий підхід до створення системи екологічного нормування. Показано, що така система не збігається з діючою системою гігієнічного нормування. Спираючись на моделі радіаційної ємності і теорію надійності екосистем, запропоновано метод установлення критичного стану біоти на прикладі озерної екосистеми. Через оцінку і контроль критичного дозового навантаження на біоту досліджуваної екосистеми, через моделі радіоємності визначено рівні допустимого забруднення радіонуклідами компонентів екосистеми. Рівні допустимого радіонуклідного забруднення оцінено як такі, при яких дозове навантаження на критичну біоту озера не повинно перевищувати граничнодопустиму норму — 4 Гр / рік.
Посилання
Kutlakhmedov, J.А.; Matveeva, I.V.; Rodyna, V.V. Reliability of ecological systems. Theory, models and practical results. Palmarium academic publishing. 2013. 317 р. (in Russian).
Kutlakhmedov, Yu.A.; Matveeva, I.V.; Salivon, A.G.; Rodyna, V.V. Theory of Reliability in Radiation Ecology. Proceedings of International Symposium on Stochastic Models in Reliability Engineering, Life Science and Operations Management. Israel. 2010. 275 p.
Polikarpov, G.G.; Tsytsugina, V.G. Hydrobionts in the zone of Kyshtym and Chernobyl disasters influence. Tsytsugina Radiation biology and radioecology. 1995. Vol. 35. N 4. P. 536–548. (in Russian).
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).