Кінетичні закономірності гелеутворення силікатних композицій у присутності сполук, регулюючих швидкість гелеутворення
DOI:
https://doi.org/10.18372/2306-1472.57.5597Ключові слова:
неорганічні добавки, органічні кислоти, силікат натрію, стандартна система, час гелеутворення.Анотація
Досліджено вплив різноманітних органічних та неорганічних добавок на швидкість утворення силікатних гелів на основі стандартних систем – розчин силікату натрію в моделі прісної води. Установлено, що перспективними добавками (регулювальниками часу гелеутворення) є багатоосновні органічні кислоти і неорганічні добавки – нітрати, йодиди та тіосечовина. Зазначено, що органічні кислоти прискорюють утворення гелю порівнянo з соляною кислотою, причому зі збільшенням довжини алкільного замісника швидкість гелеутворення збільшується. Наведено межі оптимальної концентрації добавок, що найбільшою мірою уповільнюють гелеутворення: 0,025-0,05%. Показано, що зі збільшенням концентрації добавок гелеутворення прискорюється. Описано, як при введенні кислоти в’язкість композиції на основі силікату натрію незалежно від того, яка кислота використовується, зростає за гіперболічним законом. Експериментально підтверджено, що при проходженні композиції на основі силікату натрію крізь шар породи відбувається динамічна структуризація систем.
Посилання
Kleshchenko, I.I.; Yahafarov, A.K.; Panykarovskyi, V.V. 2003. Compositions for restrictions of water leakage into oil and gas wells. Oil Petrolium and Gas. N 3: 3337 (in Russian).
Zhdanov, S.A. 2001. Application of methods for increase of oil recovery from reservoirs: condition, problems, prospects. Oil Petrolium economy. N 4: 3841 (in Russian).
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).